Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. C2: Wygrane Czeszek i Peruwianek na początek

WGP, gr. C2: Wygrane Czeszek i Peruwianek na początek

W peruwiańskim mieście Chiclayo rywalizację rozpoczęła grupa C2 tegorocznego World Grand Prix siatkarek. W nocy czasu polskiego Czeszki pokonały 3:0 reprezentację Kolumbii, z kolei gospodynie turnieju w czterech setach okazały się lepsze od Portoryko.

Początek spotkania Czeszek z Kolumbijkami był wyrównany, po asie serwisowym Perez to Kolumbia prowadziła 4:3. Na pierwszej przerwie technicznej dzięki pomyłce rywalek jednak to Czeszki przeważały jednym oczkiem. Po niej walka dalej trwała w najlepsze, ale wkrótce Kolumbijki odskoczyły na 13:11. Czeszki jednak szybko opanowały sytuację i na drugiej przerwie technicznej to one miały dwa punkty przewagi. Błędy własne ekipy z Europy spowodowały jednak, że to Kolumbia prowadziła jednym oczkiem. Szkoleniowiec Czeszek postanowił dokonać zmian w składzie i chwilowo poskutkowało (23:20). Dobra zagrywka Amandy Coneo dała remis 23:23. Wojnę nerwów lepiej zniosły jednak Czeszki, a przynajmniej Toufarova, której as serwisowy dał zwycięstwo w tym secie.

Kolumbijki nie poddawały się, kolejne znakomite zagrywki Marii Alejandry Marin dały jej ekipie prowadzenie 4:0. Czeszki popełniały masę własnych błędów i na przerwie technicznej przegrywały 2:8. Po powrocie na boisko Czeszki rzuciły się do odrabiania strat, działał blok i różnica wynosiła już tylko trzy oczka (12:15). Czeszki wzmocniły też zagrywkę, poprawiły atak, co przyniosło dobry skutek i kiedy ekipa z Europy wyszła na prowadzenie 21:20 po nieudanym przyjęciu rywalek, o czas poprosił trener Kolumbijek. Nic to jednak nie dało, kiedy asem serwisowym popisała się Iva Nachmilnerova, było już 23:21 dla Czeszek. Przy jej zagrywce wygrały one też dwie kolejne akcje i w meczu było 2:0.

W trzecim secie początkowo wynik oscylował wokół remisu, ale na przerwie technicznej blok pozwolił Kolumbijkom prowadzić dwoma oczkami. Po powrocie na parkiet przez jakiś czas utrzymywały one jeszcze swoją przewagę, ale błąd Giselle Perez w ataku dał wynik 11:11. Siatkarki z Kolumbii się nie poddawały i znów odskoczyły na dwa oczka, ale Toufarova udanym atakiem wyrównała na 17:17. Czeszki dążyły do wygranej 3:0, czujna na siatce była chociażby Veronika Struskova (22:20), w końcówce na zagrywce popracowała także Toufarova, ale mecz błędem własnym zakończyły Kolumbijki. Czeszki w tym meczu były zespołem lepszym przede wszystkim w ataku i bloku.

Czechy – Kolumbia 3:0
(25:23, 25:21, 25:20)

Czechy: Toufarova (16), Struskova (12), Mlejnkova (11), Nachmilnerova (8), Vincourova (2), Kojdova (1), Dostalova (libero) oraz Bednárová (5), Kopacova (1), Smutna i Vankova (libero)
Kolumbia: Segovia (8), Perez (8), Rangel (8), Martinez (7), Soto (5), Marin (5), Gomez (libero) oraz Olaya (2), Coneo (1), Pasos (1), Montero i Toro (libero)

Mecz udanym atakiem otworzyła Enright, dając Portoryko prowadzenie 1:0, a do stanu 4:4 wynik oscylował wokół remisu. Potem jednak Portorykanki odskoczyły na 8:4. Reprezentantki Peru popełniały zdecydowanie za dużo własnych błędów i przy stanie 11:5 o czas poprosił ich szkoleniowiec. Portoryko cały czas jednak utrzymywało swoje prowadzenie i po ataku Santany zespoły zeszły na przerwę techniczną (16:11). Szkoleniowiec reprezentacji Peru sięgnął po zmiany i poskutkowało to zniwelowaniem strat do trzech oczek (17:20). Końcówka należała jednak już do Portorykanek, a konkretnie zagrywającej Santany, której asy serwisowe dały zwycięstwo w tym secie.

Drugą odsłonę w ekipie Peru na rozegraniu rozpoczęła Shiamara Almeida. Peruwianki tę część meczu otworzyły dobrze, atak liderki zespołu – Leyvy czy zagrywka Frias dały im prowadzenie 8:4 na przerwie technicznej. Portorykanki oddawały także rywalkom punkty po błędach własnych i przy stanie 6:11 niezadowolony z takiego obrotu sprawy szkoleniowiec tej ekipy poprosił o czas. Po nim jego podopieczne zerwały się do walki, zagrywką popracowała Natalia Valentin, a blokiem Ocasio i zrobiło się już tylko 10:13. Dzięki zbiciu Maguilaury Frias to Peru przeważało na przerwie technicznej. Peruwianki w pełni kontrolowały przebieg tego seta (20:12), a zwycięstwo w tej partii przypieczętowała udanym atakiem Yllescas.

Na początku trzeciego seta wynik oscylował wokół remisu, ale kiedy po udanym bloku Portorykanki odskoczyły na 6:4, o czas poprosił szkoleniowiec rywalek. Nic to jednak nie dało, bowiem na przerwie technicznej to Portorykanki miały trzy oczka przewagi. Po niej jednak piaty bieg wrzuciły Peruwianki, blokiem na Ocasio popisała się m.in. Leyva, a wkrótce na tablicy było 12:12. Znakomicie spisywała się Frias, działał także blok ekipy Peru i przy stanie 13:18 o czas poprosił szkoleniowiec Portoryko – Javier Gaspar. Nie pomogło, bowiem po nim asa serwisowego dołożyły rywalki, a Frias dalej nie zawodziła w ataku (22:13). Sytuację zagrywką próbowała ratować Enright, ale wystarczyło to tylko na zbliżenie się na 18:22. Leyva przypieczętowała wygraną Peru w tym secie, zdobywając dwa ostatnie punkty.

W czwartej partii siatkarki z Peru prowadziły już 5:2 i po kolejnym udanym ataku Leyvy utrzymały tę przewagę na przerwie technicznej. Kiedy Peru przeważało już 10:5, o czas poprosił szkoleniowiec rywalek. Po nim Portorykanki wzmocniły zagrywkę i zbliżyły się na 10:12. Na drugiej przerwie technicznej udany blok Maguilaury Frias pozwolił Peru prowadzić 16:12. Peruwianki pewnie kroczyły po zwycięstwo, udany blok pozwolił im prowadzić już 19:14, a po ataku Frias były już piłki meczowe (24:19). Takiej przewagi, mimo obronionych przez rywalki dwóch meczboli, już nie roztrwoniły.

Peru – Portoryko 3:1
(17:25, 25:15, 25:19, 25:21)

Peru: Leyva (23), Cotito (14), Yllescas (7), Uribe (3), Muñoz, Uceda, Patiño (libero) oraz Frias (16), Almeida, Olemar i Gomez
Portoryko: Enright (14), Ocasio (14), Santana (13), Valentin (7), Jusino (4), Quesada (2), Santiago (libero) oraz Torres (3), Ferrer (1), Santos (1) i Nogueras