Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. C2: Pierwsza porażka Bułgarii

WGP, gr. C2: Pierwsza porażka Bułgarii

W czeskim Ołomuńcu rozpoczął się turniej grupy C2 World Grand Prix. W pierwszym meczu reprezentacja Dominikany w trzech setach, ale po walce, pokonała Bułgarię, dla której była to pierwsza porażka w tegorocznych rozgrywkach. W drugim meczu także trwała wyrównana walka, Czechy pokonały siatkarki z Kanady 3:0.

Mecz pomiędzy Bułgarią a Dominikaną w pierwszym secie toczył się pod wyraźne dyktando siatkarek znad Morza Karaibskiego. Na początku gra była wyrównana (9:9) i prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie. Bułgaria odskoczyła swoim rywalkom na trzy punkty (13:10), ale przerwa na żądanie wzięta przez trenera Marcosa podziałała mobilizująco na jego podopieczne. De La Cruz dała sygnał do ataku, jej koleżanki dzielnie ją wspierały i na drugiej przerwie technicznej Dominikana prowadziła 16:13. Był to przełomowy moment tego seta, kolejne punkty w bloku dołożyła Martinez i na tablicy wyników widniał rezultat 21:15 dla Dominikany, która dosyć pewnie  wygrała tego seta w stosunku 25:16.

Druga partia spotkania była bardziej zacięta niż pierwsza, Dominikanki poszły za ciosem i po ataku Marte prowadziły 7:5. Europejki były w odwrocie i nie potrafiły zatrzymać będących w natarciu swoich rywalek. Mambru razem z De La Cruz pewnie atakowały i zdobywały punkty. Z kolei Bułgarki często nadziewały się na szczelny blok swoich rywalek i traciły do nich dwa punkty (13:15). Punktowe zbicie Janewej sprawiło, że Bułgaria traciła zaledwie jeden punkt (19:20). W końcówce seta przy stanie 24:21 Bułgarki jeszcze raz zerwały się do walki i doprowadziły do remisu 24:24. Dominikanki nie dały za wygraną i zwyciężyły 26:24, a w meczu prowadziły 2:0.

Trzeci set był ostatnim, Bułgaria objęła prowadzenie 5:1, a pierwszoplanową postacią w ich szeregach była Todorowa. Martinez próbowała poderwać swoje koleżanki do walki, lecz na nic się to zdało, stroną dominującą były Bułgarki i prowadziły 11:6. Przy stanie 19:13 gra Bułgarii załamała się, podopieczne Dimitrowa straciły trzy punkty z rzędu i Bułgaria prowadziła 19:16. Wydawało się, że w tym secie nic złego już nie spotka europejską reprezentację. Wejście Vargas na boisko oraz skuteczne gra w bloku przyczyniły się do zwycięstwa Dominikany 3:0.

Bułgaria – Dominikana 0:3
(16:25, 24:26, 23:25)

Bułgaria: Janewa (16), Dimitrowa N. (7), Todorowa (7), Nikołowa (5), Dimitrowa G. (3), Kitipowa (1), Filipowa (libero) oraz Paskowa (1), Barakowa i Beżandolska
Dominikana: Mambru (17), De La Cruz (15), Martinez (12), Fersola (5), Vargas (2), Marte Frica (2), Fernandez (libero) oraz Gonzalez (3), Peña (1) i Binet

Reprezentacja Czech swój mecz z Kanadą rozpoczęła od mocnego uderzenia, po asie serwisowym Trnkovej prowadziła 10:5. Europejki lepiej radziły sobie w bloku i skutecznie zatrzymywały swoje rywalki. Kanadyjki były tłem dla zawodniczek po drugiej stronie siatki i po tym jak skutecznie zaatakowała Kossanyiova, było 20:16. Kilka chwil później Czeszki mogły cieszyć się z zasłużonej wygranej (25:19).

Drugi set miał podobny przebieg jak pierwszy, Czeszki objęły kilkupunktowe prowadzenie (8:4) i zadowoliły się takim obrotem sprawy. Kanadyjki stopniowo zaczęły odrabiać straty i po punktowym bloku Reesor przegrywały zaledwie jednym punktem (11:12). Czeszki pomimo niekorzystnego obrotu sprawy nie dawały za wygraną i po ataku Toufarovej prowadziły 22:19. Zawodniczka ta w znaczny sposób przyczyniła się do zwycięstwa Czech.

Trzeci set okazał się być ostatnim, gospodynie skutecznie atakowały i prowadziły 7:4. Kanadyjki próbowały przeciwstawić im się skuteczną grą w bloku (8:6), ale to wszystko było za mało na dobrze dysponowaną tego dnia reprezentację Czech. Nie do zatrzymania w ataku była Kossanyiova i dzięki niej Czeszki prowadziły 14:8, a po tym jak asem serwisowym popisała się Toufarova, było 17:11. Gospodynie spuściły nieco z tonu i straciły kilka punktów z rzędu (19:17). Końcówka seta po raz kolejny należała do czeskiej drużyny, która wygrała 25:21.

Czechy – Kanada 3:0
(25:19, 25:21, 25:21)

Czechy: Kossanyiova (16), Toufarova (14), Trnkova (11), Hodanova (8), Purchartova (6), Vincourova (2), Dostalova (libero)
Kanada: Brisebois (12), Charuk (6), Wendel (6), Perrin (6), Reesor (1), Cyr, Niles (libero) oraz Joseph (4), Nadeau (3), Bélanger (3) i Smith