Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. C2: Kanada urwała punkt Bułgarii, Czechy Dominikanie

WGP, gr. C2: Kanada urwała punkt Bułgarii, Czechy Dominikanie

Siatkarki Kanady przegrały wprawdzie w ostatnim swoim spotkaniu w tegorocznej edycji World Grand Prix w Ołomuńcu z Bułgarią, ale wygrane dwa sety i zdobyty punkt mogą im zapewnić utrzymanie w II dywizji. W ostatnim spotkaniu czeskiego turnieju gospodynie długo stawiały opór zespołowi Dominikany, ostatecznie ulegając rywalkom w tie-breaku.

Po wyrównanym początku premierowej odsłony Kanadyjki zdołały sobie wypracować dwupunktową przewagę na przerwie technicznej numer jeden. Po niej jednak do głosu doszły Bułgarki, które za sprawą dobrej gry w ataku i bloku przeważały 16:11, wygrywając dalszą fazę seta w stosunku 10:3. Kanadyjki starały się odrabiać straty, zbliżyły się po asie serwisowym na 16:18. Dobra gra Nikołowej pozwoliła Bułgarkom podwyższyć prowadzenie na 22:17, ale potem zafunkcjonował kanadyjski blok i różnica znów wynosiła dwa oczka. Wystarczyło to jednak, aby gospodynie turnieju finałowego II dywizji World Grand Prix wygrały tę odsłonę.

Po skutecznym ataku Ewy Janewej Bułgarki w drugiej partii prowadziły już 7:4, a na przerwę techniczną zeszły z czteropunktowym prowadzeniem. Dobra gra Joseph w dużej mierze spowodowała, że najpierw różnica stopniała do 8:9, a po błędzie w ataku Bułgarek było już 12:12. Mniej więcej do stanu 23:22 wynik oscylował wokół remisu, ale trzy ostatnie akcje należały już do Kanadyjek, które tym samym wyrównały stan meczu.

Podrażnione Bułgarki znakomicie rozpoczęły kolejną odsłonę. Grały blokiem, dodatkowo błędy popełniały Kanadyjki i zrobiło się 5:1. Po przerwie technicznej (8:5) Kanadyjki zaczęły odrabiać straty, doprowadziły do remisu, a nawet wyszły na prowadzenie 13:12, zmuszając szkoleniowca rywalek do wzięcia czasu. Po kolejnej przerwie technicznej (16:15) Bułgarki za sprawą gry blokiem odskoczyły na 18:15, ale kolejne zbicie Joseph oraz błędy Bułgarek sprawiły, że zrobiło się 18:18. Kiedy w antenkę zaatakowała Ewa Janewa, a kilka minut później skuteczna w ataku była Smith, Kanadyjki prowadziły już 23:19. Warto odnotować fakt, że błędy własne były zmorą Bułgarek. Przewaga ta wystarczyła Kanadyjkom do wygrania seta.

Dzięki dobrej zagrywce Grigorowej Bułgarki prowadziły w czwartej partii 6:2. Kanadyjki dzięki dobrym akcjom Joseph i zagrywce zbliżyły się na 5:6, ale na przerwie technicznej to Bułgarki za sprawą gry w bloku i ataku miały trzy punkty przewagi. Po niej Kanadyjki jednak błyskawicznie wyrównały stan meczu. Gra toczyła się niemalże punkt za punkt, ale na drugiej przerwie technicznej to Bułgarki między innymi po ataku ze środka Charuk miały dwa oczka zapasu i nie zwalniały tempa (20:14), swoimi błędami pomagały także Kanadyjki. Ekipa z Ameryki Północnej odrabiała jednak straty, wykorzystywała kolejne niedokładności w grze przeciwniczek, wzmocniła także zagrywkę, pojawił się blok i zrobiło się 24:23 dla Kanady. Ostatecznie jednak w grze na przewagi lepsze okazały się Bułgarki i doprowadziły tym samym do tie-breaka.

W nim od początku trwała wymiana cios za cios, na zmianie stron minimalnie prowadziły Bułgarki. Europejki tuż po niej dzięki pomyłce rywalek zdołały powiększyć swoje prowadzenie do dwóch oczek. Bułgarki zdecydowanie wrzuciły wyższy bieg, skutecznie kończyły swoje akcje i prowadziły już 12:8, a takiej przewagi nie pozwoliły już sobie odebrać do końca meczu.

Kanada – Bułgaria 2:3
(22:25, 25:22, 25:21, 26:28, 10:15)

Kanada: Joseph (20), Reesor (16), Charuk (15), Brisebois (10), Cross (7), Cyr (3), Moncks (libero) oraz Wendel (5), Field (1), Bélanger, Niles (libero) i Smith
Bułgaria: Nikołowa (21), Janewa (17), Dimitrowa N. (9), Dimitrowa G. (7), Beżandolska (4), Barakowa (3), Filipowa (libero) oraz Grigorowa (8), Paskowa (6), Kitipowa (3) i Stojanowa

Czeszki rozpoczęły spotkanie nieskutecznie w ataku, a dodatkowo rywalki popisywały się dobrą zagrywką (0:3), pierwszy punkt dla gospodyń zdobyła Purchartova. Dominikanki jednak w dalszym ciągu dominowały, prowadząc po udanym bloku 5:1, grały także skutecznie w ataku. Po udanym zbiciu Dominikanek zespoły zeszły na przerwę techniczną przy stanie 8:4, a po niej dobra zagrywka Vargas i skuteczna kontra pozwoliła powiększyć przewagę o kolejne oczko. Dominikanki w pełni kontrolowały to, co się działo na boisku, grały skuteczniej w ataku i po uderzeniu Bethanii De La Cruz prowadziły już 11:5. Czeszki jednak rzuciły się do odrabiania strat, dzięki błędom rywalek i własnej dobrej zagrywce zbliżyły się na 11:13, ale dwa kolejne ataki z „pipe’a” Dominikanek pozwoliły im odbudować przewagę. Na przerwę techniczną po skutecznym ataku podopieczne Marcosa Kwieka zeszły z trzypunktowym zapasem, a tuż po niej zagrały punktowym blokiem (17:13). Dobra zagrywka pozwoliła Dominikankom prowadzić już 20:15. Gospodynie turnieju w Ołomuńcu jednak nie odpuszczały, dobrze zagrywała Michaela Mlejnkova, jej koleżanki wyprowadzały skuteczne ataki, a dodatkowo myliły się Dominikanki (21:21). Blok pozwolił odskoczyć Dominikankom na 23:21 i to prowadzenie utrzymały one już do końca seta.

W drugiej odsłonie Czeszki dzięki skutecznej zagrywce Mlejnkovej i kontratakowi zdołały wypracować sobie trzypunktową zaliczkę (4:1), działał także blok (6:2). Na przerwie technicznej po kolejnym udanym zbiciu Kojdovej ekipa z Europy prowadziła 8:4. Dominikankom wyprowadzenie skutecznego ataku sprawiało spory problem, nadziewały się na blok i przegrywały coraz wyraźniej (4:10). Kiedy Dominikanki zdobyły trzy punkty z rzędu i zrobiło się 11:7, o czas poprosił szkoleniowiec Czeszek. Poskutkowało, bowiem skuteczny atak i blok pozwolił ekipie z Europy przeważać 14:7. Na przerwie technicznej po autowym ataku Dominikanek było 16:7, a kolejne błędy sprawiły, że zrobiło się 18:9 i Marcos Kwiek poprosił o przerwę. Po niej Dominikanki zdobyły wprawdzie dwa punkty z rzędy, ale to Czeszki były w tej fazie meczu drużyną zdecydowanie lepszą, zwłaszcza w ataku. Punktowały raz za razem i wyrównały stan meczu (25:15).

W trzecim secie Dominikanki prowadziły już 8:4, ale Czeszki za sprawą chociażby ataków Trnkovej i Mlejnkovej doprowadziły do remisu 10:10. Na drugiej przerwie technicznej Czeszki prowadziły różnicą dwóch punktów, ale po niej to Dominikanki nie tylko odrobiły straty, ale i wypracowały sobie przewagę m.in. po ataku ze środka na 20:18. Kojdova i Rossi doprowadziły jednak do remisu (20:20). Końcówka należała jednak do Dominikanek (24:21), a w ostatniej akcji Rossi uderzyła w aut i zrobiło się 2:1 dla ekipy z Ameryki Środkowej.

Po błędzie rywalek Dominikana prowadziła w czwartej partii 3:1, ale ekipa z Europy szybko wyrównała po autowym ataku De La Cruz. As serwisowy Purchartovej pozwolił Czeszkom prowadzić jednym punktem. Kilka minut później szkoleniowiec reprezentacji Czech, Alexander Waibl, musiał poprosić o czas, kiedy to Dominikanki zdobyły trzy punkty z rzędu i miały dwupunktową przewagę. Dominikanki utrzymały jednak dwupunktową przewagę na przerwie technicznej. Do remisu asem serwisowym doprowadziła Trnkova (8:8), a kilka minut później za sprawą dobrej gry Kojdovej Czeszki przeważały 14:12. Do remisu 16:16 Dominikanki doprowadziły tuż po przerwie technicznej. Przez dłuższy czas wynik oscylował wokół remisu i doszło do gry na przewagi. Tę część meczu zakończyły dwa ataki i as serwisowy Trnkovej. Czeszki obroniły piłkę meczową i doprowadziły do tie-breaka.

Czeszki decydującą partię rozpoczęły słabo, przegrywały 0:4. Dominikana za sprawą skutecznej gry w ataku utrzymywała przewagę. Po zepsutej zagrywce rywalek zespół z Ameryki Środkowej na zmianie stron przeważał 8:4, a po niej De La Cruz skutecznym atakiem powiększyła przewagę. Zagrywka i atak Trnkovej pozwoliły Czeszkom zbliżyć się na 9:6, a po udanym bloku Czeszek było już tylko 8:10. Dobra zagrywka i błędy ekipy z Europy dały Dominikankom piłki meczowe (14:8). Spotkanie zakończył nieudany atak gospodyń turnieju.

Czechy – Dominikana 2:3
(22:25, 25:15, 21:25, 26:24, 8:15)

Czechy: Kojdova (28), Mlejnkova (15), Trnkova (10), Rossi (8), Purchartova (7), Smutna (1), Dostalova (libero) oraz Toufarova (6) i Vincourova (1)
Dominikana: Vargas (15), Martinez (15), Mambru (14), De La Cruz (14), Fersola (7), Marte Frica (3), Fernandez (libero) oraz Peña (7), Dominguez, Gonzalez  i Binet