Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. B2: Czeszki pokonały Kanadyjki

WGP, gr. B2: Czeszki pokonały Kanadyjki

W pierwszym meczu ostatniego dnia turnieju w Zielonej Górze najsłabsza drużyna imprezy, reprezentacja Kanady, w dwóch początkowych setach nie miała za wiele do powiedzenia w meczu z reprezentacją Czech. Walka była jedynie w partii trzeciej, ale dobre zagrywki Rossi i ataki Mlejnkovej pozwoliły podopiecznym Alexandra Waibla wyjść z tego meczu zwycięsko. Czeszki zakończyły turniej na miejscu trzecim, a Kanada na czwartym.

Początek spotkania był wyrównany, ale na przerwę techniczną Kanadyjki zeszły z dwupunktowym prowadzeniem, jednak po niej dobra zagrywka i kontratak pozwoliły Czeszkom odskoczyć na 11:9. Przyjęcie było dużym problemem Kanadyjek, uniemożliwiało im ono wyprowadzanie składnych akcji, a Czeszki wykorzystały każdą niedokładność w szeregach rywalek (14:10). Na drugiej przerwie technicznej reprezentacja Czech po pomyłce Kanadyjek prowadziła 16:11, a po niej kolejny błąd spowodował jeszcze powiększenie różnicy. Czeszki wręcz deklasowały swoje przeciwniczki, które dalej męczyły się w przyjęciu. Tereza Rossi swoją zagrywką sprawiała Kanadyjkom spore problemy, umożliwiało to wyprowadzanie skutecznych kontrataków, albo nawet i bezpośrednie punktowanie serwisem, lub zmuszało rywalki do błędu (23:12). Tę część meczu pewnie wygrała reprezentacja Czech.

Początek drugiej partii był wyrównany, wynik oscylował wokół remisu. Na przerwie technicznej nieznacznie prowadziły Czeszki, ale po niej to Kanadyjki dzięki dobrej zagrywce miały punkt przewagi (9:8). Prowadzenie zmieniało się jednak jak w kalejdoskopie, obie ekipy robiły, co mogły, by serwisem utrudnić rywalkom wyprowadzenie akcji. Był to na pewno ciekawy fragment spotkania, nie brakowało dłuższych wymian. Błędy własne w ataku Kanadyjek dały jednak kilka minut później wynik 15:13 dla Czeszek i tę dwupunktową zaliczkę utrzymały na przerwie technicznej. Po niej dobry serwis Lucie Smutnej połączony z dobrą grą w ataku pozwolił ekipie z Europy przeważać już 18:14. Ponownie pojawiły się spore kłopoty z przyjęciem w ekipie Kanady (16:21), po asie serwisowym Rossi było już 23:17. Skuteczny blok dał Czeszkom wynik 25:18 i wynik 2:0 w setach.

Po błędzie w ataku rywalek Czeszki przegrywały w trzecim secie 1:3, a wkrótce traciły do swoich rywalek już cztery punkty po udanych blokach swoich przeciwniczek. Europejki wyszły na tę partię chyba zbyt rozluźnione, na przerwie technicznej przegrywały 4:8, a po niej kolejny raz zafunkcjonował kanadyjski blok, do tego doszły także błędy Czeszek w przyjęciu (10:4). Dużo Kanadyjkom na pewno dały także zmiany w składzie. Nieudane ataki Kanadyjek pozwoliły Czeszkom zbliżyć się na trzy oczka i dalej mozolnie odrabiały one straty. Na boisku pojawiły się Vincourova i Toufarova i po ataku tej drugiej było już tylko 11:13. Siatkarka ta dostając piłkę za piłką do ataku, starała się doprowadzić do remisu, ale na przerwie technicznej Czeszki przegrywały 12:16 po dobrej zagrywce Kanadyjek, a konkretnie Nadeau. Kanadyjki usilnie walczyły o tego seta, grały blokiem (18:13). W grze Czeszek było sporo niedokładności, co w dużej mierze pozwoliło Kanadyjkom utrzymywać prowadzenie. W końcówce Czeszki jednak się poderwały, punktowały blokiem i zagrywką (Rossi), kontry raz za razem kończyła także Mlejnkova. Było już 24:22 dla ekipy z Europy i to jej wystarczyło do wygranej 3:0 po kolejnym ataku Mlejnkovej.

Czechy – Kanada 3:0
(25:13, 25:18, 25:23)

Czechy: Rossi (15), Mlejnkova (13), Kossanyiova (9), Purchartova (7), Rutarova (7), Smutna (2), Dostalova (libero) oraz Toufarova (2), Hodanova, Vincourova i Kojdova
Kanada: Brisebois (14), Wendel (8), Cross (7), Reesor (5), Smith, Field, Niles (libero) oraz Nadeau (3), Charuk (1), Cyr (1) i Joseph