Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. A2: Bułgaria liderem grupy 2 po pierwszym weekendzie

WGP, gr. A2: Bułgaria liderem grupy 2 po pierwszym weekendzie

W rozegranych w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego meczach World Grand Prix w argentyńskim Tucuman Dominikana w trzech setach pokonała Kenię, Bułgaria natomiast wygrała 3:1 z Argentyną. Bułgarki po pierwszym weekendzie są liderkami grupy 2 WGP i w tabeli wyprzedzają Portoryko i Polskę.

W meczu Dominikany z Kenią faworytem były siatkarki z Ameryki Środkowej i przebieg spotkania pokazał, że faktycznie Kenijkom jeszcze sporo brakuje do zespołów prezentujących średni światowy poziom. Dominikanki od początku meczu wypracowały sobie kilkupunktową przewagę dzięki skutecznej grze Giny Mambrú. Dobrze w ataku spisywała się również Bethania De La Cruz i Kenijki w pierwszej partii przegrały do 21. W drugim secie siatkarki z Afryki pokazały się z bardzo dobrej strony. Wprawdzie cały czas goniły wynik, ale nie pozwalały rywalkom uciec na więcej niż 2-3 punkty. W końcówce seta jednak przytrafiło im się zbyt wiele błędów i znów przegrały do 21. W trzeciej partii Dominikanki od początku do końca miały wynik pod kontrolą, narzuciły rywalkom swój styl gry i pewnie wygrały do 20, notując na swoim koncie drugie zwycięstwo w tegorocznej edycji World Grand Prix.

Dominikana – Kenia 3:0
(25:21, 25:21, 25:20)

Dominikana: De La Cruz (12), Mambru (9), Martinez (9), Eve Mejia (6), Norberto (4), Marte Frica (4), Perez (libero) oraz Valdez (5), Peña Isabel (1) i Stephens
Kenia: Moim (10), Khadambi (8), Atuka (7), Makuto V. (6), Makuto E. (3), Wairimu (1), Kundu (libero) oraz Murambi (2) i Wanja

Niezwykle zacięty przebieg miał pierwszy set meczu pomiędzy zespołami Bułgarii i Argentyny. Prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, w końcu na drugiej przerwie technicznej to Bułgarki miały dwa punkty przewagi. Gdy siatkarki z Europy prowadziły już 22:19, wydawało się, że nic im nie odbierze zwycięstwa, jednak gospodynie doprowadziły do remisu 23:23 i emocjonującej końcówki. W niej klasę pokazała Ewa Janewa i dzięki niej Bułgarki objęły prowadzenie w tym spotkaniu. W drugiej partii Argentynki nie były w stanie nawiązać z rywalkami wyrównanej walki, a przede wszystkim nie miały pomysłu, jak zatrzymać Emilię Nikołową. Bułgaria wygrała wysoko do 17, jednak w trzecim secie znów były emocje. Od stanu 20:16 dla Bułgarii gospodynie rzuciły się do szaleńczego pościgu, obroniły dwie piłki meczowe przy stanie 24:22 i… wygrały tę partię 27:25, wracając do gry. W czwartym secie jednak Bułgarki znów pokazały swoją klasę. Na przerwach technicznych prowadziły 8:6 i 16:11 i zdobytego prowadzenia nie oddały już do końca. Wygrały do 19 i całe spotkanie 3:1, obejmując fotel lidera grupy 2 World Grand Prix po pierwszym weekendzie.

Argentyna – Bułgaria 1:3
(25:27, 17:25, 27:25, 19:25)

Argentyna: Boscacci (15), Sosa (10), Fernandez (6), Castiglione (6), Lazcano (5), Piccolo (3), Rizzo (libero) oraz Acosta (9), Fresco (1), Sagardia i Reyes
Bułgaria: Nikołowa (22), Janewa (20), Paskowa (12), Grigorowa (10), Dimitrowa N. (7), Barakowa (3), Filipowa (libero) oraz Dimitrowa G. (2), Stojanowa i Beżandolska