Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. 3: Chorwacja najlepsza w III dywizji

WGP, gr. 3: Chorwacja najlepsza w III dywizji

Siatkarki Chorwacji okazały się najlepsze w rozgrywkach III dywizji World Grand Prix. W finale pokonały 3:0 reprezentację Kazachstanu i w przyszłym sezonie zagrają już w II dywizji. W meczu o 3. miejsce Peru wygrało po tie-breaku z reprezentacją Kolumbii.

Mecz o 3. miejsce turnieju finałowego dywizji III World Grand Prix w kazachskiej Ałmacie nie miał zbyt dużego znaczenia. Jego stawką były jednak punkty do rankingu FIVB, dlatego też obie drużyny podeszły do tego spotkania poważnie. Po wyrównanym i zaciętym początku Peruwianki po pierwszej przerwie technicznej zdobyły cztery punkty z rzędu i wyszły na prowadzenie 11:8. Dobrze zarówno w bloku, jak i w ataku spisywała się Angela Leyva i wszystkie wysiłki zespołu kolumbijskiego skupione na odrobieniu strat spełzły na niczym. Peruwianki utrzymały przewagę do końca seta, którego wynikiem 25:17 zakończył skuteczny atak Mirthy Uribe. W drugiej partii prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, dobrze spisywała się i Moreno Pino Kenny, z drugiej strony siatki punktowały Leyva i Maguilaura Frias. Na drugiej przerwie technicznej Kolumbijki miały dwa punkty przewagi i nie oddały jej już do końca. Po ataku Madelaynne Montaño wygrały 25:21 i wyrównały stan spotkania.

Na początku trzeciej partii do głosu znów doszły Peruwianki, które wypracowały sobie kilkupunktową przewagę. Kolumbijki jednak nie dawały za wygraną, rzuciły się w pościg i na drugiej przerwie technicznej przegrywały już tylko dwoma punktami. Zacięta walka punkt za punkt trwała do stanu 23:22 dla Peru. Potem skuteczne ataki Maguilaury Frias i Angeli Leyvy dały wygraną reprezentacji Peru. Rywalki jednak nie zamierzały przestać walczyć. Kolumbijki prowadziły od samego początku czwartek partii, wychodząc na drugiej przerwie technicznej na prowadzenie 16:11. Peruwianki miały spore kłopoty w przyjęciu i ich strata rosła (14:21). W końcówce jednak to właśnie Leyva i jej koleżanki zdobywały punkty seriami, doprowadzając do… remisu 23:23. Ostatnie dwie piłki należały jednak do Moreno Pino Kenny i znów w meczu był remis.

Już na początku tie-breaka lekką przewagę osiągnęły Peruwianki, które przy zmianie stron boiska prowadziły 8:4. Potem nie pozwoliły już na wiele rywalkom, zdobywały punkty seriami i wygrały wysoko 15:6, sięgając po brązowe medale dywizji III World Grand Prix. W zespole Kolumbii najwięcej punktów – 30 – zdobyła Madelaynne Montaño, o trzy mniej Moreno Pino Kenny. W drużynie peruwiańskiej najwięcej punktów zdobyła Angela Leyva (32).

mecz o 3. miejsce:
Peru – Kolumbia 3:2
(25:17, 21:25, 25:22, 23:25, 15:6)

Peru: Leyva (32), Yllescas (15), Frias (13), Uribe (9), Rueda (9), Muñoz (4), Palacios (libero)
Kolumbia: Montaño (30), Kenny (27), Martinez (7), Garcia (5), Rangel (4), Marin (1), Toro (libero) oraz Segovia (2), Soto, Mancilla i Gomez (libero)

Początek meczu finałowego należał do siatkarek z Kazachstanu, które po ataku Radmiły Berensewej prowadziły już 4:1. Zespół Chorwacji szybko jednak odrobił straty i po bloku na Katerinie Tatko na pierwszej przerwie technicznej wyszedł na prowadzenie. Potem już gospodynie całkowicie się pogubiły, popełniały proste błędy, a przewaga rywalek rosła. Przy stanie 24:17 Kazaszki obroniły jeszcze dwie piłki setowe, ale ostatecznie przegrały do 19.

Drugiego seta doskonale rozpoczęły Chorwatki, które po zbiciach Samanthy Fabris i Any Grbac prowadziły już 4:0. Gospodynie długo nie mogły się odnaleźć, przewaga rywalek rosła i na drugiej przerwie technicznej wynosiła już osiem punktów. Po niej sygnał do odrabiania strat dała wprowadzona na boisko Ludmiła Anarbajewa i Kazaszki zmniejszyły straty do czterech punktów (15:19). Gdy po autowym ataku Jerkov na tablicy widniał wynik 21:21, kibice w Ałmacie uwierzyli w możliwość wygrania seta. W zaciętej końcówce siatkarki z Kazachstanu miały nawet piłkę setową, jednak to Chorwatki okazały się lepsze i po ataku Fabris wygrały 29:27.

W trzecim secie Chorwatki co chwila uciekały gospodyniom na kilka punktów, głównie za sprawą Fabris i Bety Dumancić, i Kazaszki były zmuszone do gonienia i odrabiania strat. Świetnie spisywała się Berensewa i po jej ataku Kazachstan miał już tylko punkt straty (13:14), ale kolejne dwie akcje znów padły łupem rywalek i to one miały trzy punkty przewagi na drugiej przerwie technicznej. W końcówce jednak Chorwatki dały popis gry. Po dwóch asach serwisowych Samanthy Fabris było już 21:13 i tego nie można było już przegrać. Seta wynikiem 25:16 zakończył zepsuty atak Iriny Shenberger i Chorwatki sięgnęły po złote medale dywizji III World Grand Prix. W przyszłym sezonie reprezentację Chorwacji będziemy mogli oglądać w rywalizacji dywizji II tych rozgrywek.