Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. 2: Brąz dla Portoryko

WGP, gr. 2: Brąz dla Portoryko

Spotkanie o brązowy medal zgodnie z oczekiwaniami wygrały liderki drugiej dywizji po fazie grupowej – reprezentacja Portoryko. Gospodynie turnieju tylko inauguracyjną partię zapisały na swoją korzyść. Chociaż w każdym z setów Bułgarki przekraczały granicę 20 punktów, to Portorykanki kontrolowały przebieg meczu o brąz.

Od początku spotkania to Portorykanki narzucały swój styl gry, szybko o czas poprosił trener gospodyń (5:2). Po interwencji Bułgarki odrobiły straty, a po asie Emilii Nikołowej prowadziły podczas przerwy technicznej (8:7). Serię przerwał dopiero błąd zagrywającej (10:8). Wciąż w uderzeniu pozostawały Bułgarki, przyjezdne miały problemy ze skutecznością w ataku. Reprezentantki Bułgarii bardzo dobrze broniły, a następnie wyprowadzały celne kontrataki. Pojedyncze skuteczne ataki Aurei Cruz i Kariny Ocasio nie wystarczyły, by Portorykanki odwróciły losy seta. Zbudowana wcześniej przewaga wystarczyła, by Bułgarki po ataku z prawego skrzydła Nikołowej cieszyły się ze zwycięstwa w inauguracyjnej partii.

Bułgarki poszły za ciosem w drugim secie, po kolejnym bloku gospodyń przerwę wykorzystał szkoleniowiec Portoryko (6:2). Portorykanki miały problem z przyjęciem, atak po bloku w aut Ewy Janewej sprowadził drużyny na pierwszą przerwę techniczną (8:3). Z czasem przewaga utrzymywała się, siatkarki obu drużyn wymieniały się skutecznymi atakami. Dopiero po drugim czasie na życzenie trenera Portoryko jego podopieczne zaczęły lepiej bronić i wyprowadzać skuteczne kontrataki. Mocno zbijała Cruz. Gdy uaktywnił się portorykański blok, przewaga została zniwelowana (14:14). Jednak podczas drugiej przerwy technicznej, która nastąpiła po zatrzymanym ataku Ocasio, na prowadzeniu były gospodynie (16:14). W dalszej części seta prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, jednak ostatnie słowo należało do Portorykanek, które po skutecznym ataku Ocasio cieszyły się ze zwycięstwa.

Początek trzeciej partii to popis gry Portorykanek (8:1). Bułgarki nie były w stanie wyprowadzić skutecznej akcji, bardzo dobrze działał blok, a kolejne punktowe ataki na swoim koncie zapisywała Ocasio (19:8). Bułgarki jednak nie spuszczały głów, seria bloków pozwoliła im zmniejszyć straty. Pomimo walki do końca gospodynie nie były w stanie realnie zagrozić przeciwniczkom (23:17). Nierównego seta zakończył atak z szóstej strefy Daly Santany.

Od pierwszych akcji czwartej partii na nowo rozgorzała walka punkt za punkt, żadna z drużyn nie była w stanie wyjść na wyraźne prowadzenie. Po jednej stronie mocno atakowała Ocasio po drugiej Mirosława Paskowa. Chociaż podczas drugiej przerwy technicznej gospodynie miały przewagę, z czasem Portorykanki stopniowo ją niwelowały. Bułgarki nie potrafiły ze swojej gry wyeliminować błędów własnych (20:20). Do końca trwała wyrównana walka, którą zakończył efektowny atak Ocasio i to Portorykanki cieszyły się ze zdobycia brązowego medalu.

Portoryko – Bułgaria 3:1
(23:25, 25:22, 25:21, 25:23)

Portoryko: Ocasio (27), Cruz (16), Morales (11), Enright (4), Mojica (3), Reyes (2), Seilhamer (libero) oraz Santana (7), Oquendo (6), Rosa (2), Prieto-Cerame (1), Ferrer i Valentin
Bułgaria: Nikołowa (19), Janewa (12), Paskowa (11), Dimitrowa (7), Kitipowa (7), Grigorowa (7), Filipowa (libero) oraz Stojanowa (4), Dimitrowa (3) i Zarkowa