Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. 2: Awans wymknął się Polkom z rąk…

WGP, gr. 2: Awans wymknął się Polkom z rąk…

Doskonale rozpoczęły Polki mecz finałowy II dywizji World Grand Prix z Dominikaną w Warnie. Prowadziły już 2:0, niestety, z upływem czasu grały coraz słabiej. Dominikanki odrobiły straty i pokonały nasz zespół w tie-breaku i to właśnie one w przyszłym sezonie zagrają z najlepszymi. Polki zajęły 2. miejsce w stawce ośmiu zespołów II dywizji.

Początek premierowej partii był dla Polek nieudany, po tym jak zablokowana została Anna Grejman, zawodniczki z Dominikany osiągnęły dwupunktowe prowadzenie. Biało-czerwone jednak szybko odnalazły swój rytm i po chwili to one prowadziły jednym punktem. Dalej set toczył się punkt za punkt, akcja za akcję, dopiero po drugiej przerwie technicznej wszystko się zmieniło. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego za sprawą Joanny Wołosz w ataku i Kamili Ganszczyk w bloku wyszły na prowadzenie 18:15. Dominikanki od tego momentu zaczęły popełniać więcej błędów, po jednym z nich przegrywały już 17:21. W końcówce zespół z Dominikany zdołał odrobić jeszcze dwa oczka, ale decydujący głos miała Kamila Ganszczyk, która blokiem zakończyła partię. Polki wygrały 25:21 i zrobiły pierwszy krok w stronę I dywizji.

Podbudowane zwycięstwem Polki doskonale rozpoczęły kolejnego seta. Ataki Bereniki Tomsi i Emilii Muchy dały biało-czerwonym prowadzenie 7:3. Do drugiej przerwy technicznej Polska kontrolowała przebieg wydarzeń boiskowych, choć rywalki odrabiały systematycznie stratę. Tuż po regulaminowym czasie zablokowana została Kamila Ganszczyk, co spowodowało, że na tablicy wyników pojawił się remis 16:16. Następnie w wyniku błędów Dominikanek Polki znów znalazły się na dwupunktowym prowadzeniu, ale w aut zaatakowała Berenika Tomsia, ponownie set się wyrównał. W końcówce na boisku pojawiła się Malwina Smarzek, która popisała się doskonałą zagrywką i atakiem, dając piłkę setową reprezentacji Polski. Partię zakończyła natomiast Berenika Tomsia, biało-czerwone wygrały 25:23.

Początek trzeciej odsłony spotkania to walka punkt za punkt. Tuż przed pierwszą przerwą techniczną Polki po udanym ataku Emilii Muchy wyszły na prowadzenie 7:5, ale rywalki szybko odrobiły straty. Po regulaminowym czasie Dominikanki w wyniku błędów biało-czerwonych osiągnęły dwupunktowe prowadzenie. W dalszej fazie seta Polkom udało się doprowadzić do remisu po ataku Bereniki Tomsi, ale później reprezentantki Dominikany znów odzyskały swoje kilkupunktowe prowadzenie, a po drugiej przerwie technicznej ich przewaga wzrosła do siedmiu oczek. Nie pomogły także zmiany przeprowadzone przez Jacka Nawrockiego, reprezentantki Polski grały dość nieskładnie, niedokładnie, popełniając dużo błędów. Dlatego też po chwili to Dominikanki cieszyły się z triumfu 25:18.

Czwartą partię bardzo dobrze rozpoczęły reprezentantki Dominikany, które wykorzystywały każdy błąd, niedokładność przeciwniczek. W wyniku tego prowadziły 10:4. Później Polkom udało się zniwelować stratę do trzech punktów, ale nadal zbyt dużo pomyłek wkradało się w ich grę. W końcówce biało-czerwone próbowały jeszcze walczyć, broniąc wydawałoby się nie do obrony piłki, ale to rywalki postawiły kropkę nad i, wygrywając 25:20.

Tie-break rozpoczął się walką punkt za punkt, akcja za akcję. Jednak po złej wystawie Joanny Wołosz i nieskończonym ataku Bereniki Tomsi to Dominikanki wyszły na dwupunktowe prowadzenie. Po zmianie stron biało-czerwone doprowadziły do remisu 9:9. Następnie skutecznym blokiem popisały się reprezentantki Dominikany i znów osiągnęły dwupunktowe prowadzenie. Rywalki Polek przede wszystkim wykorzystywały kontry, które „dostarczały” im przeciwniczki po niedokładnych atakach. Ostatecznie dominikański zespół wygrał 15:11, a ostatni punkt zdobyła… błędem przekroczenia linii 9. metra przy zagrywce Agnieszka Kąkolewska.

Dominikana – Polska 3:2
(21:25, 23:25, 25:18, 25:20, 15:11)

Dominikana: Martinez (21), De La Cruz (19), Eve Mejia (10), Vargas (6), Marte Frica (6), Mambru (5), Fernandez (libero) oraz Peña (8), Fersola, Dominguez, Gonzalez i Binet (libero)
Polska: Tomsia (28), Mucha (14), Kąkolewska (10), Ganszczyk (4), Grejman (4), Wołosz (3), Durajczyk (libero) oraz Smarzek (6), Hawryła (2), Kaliszuk (1), Sawicka (libero), Efimienko, Grajber i Pleśnierowicz