Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, F1: Triumf Rosjanek, awaria i nieskończony mecz we Włoszech

WGP, F1: Triumf Rosjanek, awaria i nieskończony mecz we Włoszech

W pierwszym meczu grupy F1 WGP Rosjanki pokonały 3:0 Holandię i znalazły się na drugim miejscu w tabeli. Druga i trzecia partia tego spotkania były zacięte i o zwycięstwie decydowały detale. W drugim spotkaniu tej grupy Włoszki podejmowały reprezentantki Tajlandii. Po niezłym starcie w meczu Azzurre prowadziły 1:0,  a w drugiej partii 16:15. Kiedy wszystko wskazywało, że podopieczne Marco Bonitty utrzymają kontrolę nad spotkaniem, niespodziewana awaria oświetlenia przerwała spotkanie. Po ponad godzinnym oczekiwaniu zapadła oficjalna decyzja, że spotkanie zostanie rozegrane w innym terminie.

Spotkanie mocnym akcentem rozpoczęły Rosjanki, spora w tym zasługa Koszelewej, która najpierw popisała się celnym serwisem, po chwili efektownym atakiem obijając ręce blokujących rywalek. Co prawda Holenderki dość szybko wyrównały, jednak siła zagrań w ataku wciąż przemawiała na korzyść Sbornej (5:3). Dwupunktowy dystans dzielący siatkarki obu ekip utrzymywał się na dłuższej przestrzeni partii, a po asie serwisowym Zariażko Rosjanki kontynuując dobrą passę, zostawiły rywalki w tyle, prowadząc kolejno 10:7, 12:8. Na tym etapie rywalizacji trener Holenderek musiał reagować, przerwa nie wybiła z rytmu podopiecznych trenera Mariczewa. W kluczowej części seta utrzymywał się pięciopunktowy dystans, nawet skuteczne bloki w wykonaniu kapitan reprezentacji Holandii (Balkestein) na niewiele się zdały. Zryw Holenderek przyszedł za późno, przy grze punkt za punkt w ataku nie myliła się Koszelewa, do tego nie wstrzymując ręki w polu serwisowym. Kropkę nad i postawiła Gonczarowa, nie dając szans przyjmującym reprezentacji Holandii. Wygrywając 25:17, Rosjanki objęły prowadzenie w spotkaniu.

Podenerwowane takim rozwojem sytuacji Holenderki nie pozwoliły rywalkom na tak wiele w kolejnym secie. Pierwsze akcje drugiej partii to gra na styku, dopiero zagrania Gonczarowej postawiły Sborną w nieco lepszej sytuacji (7:5). Kolejne akcje partii to powtórka z odsłony premierowej, znakomicie prezentowała się Fetisowa, która na tym etapie spotkania mogła pochwalić się stuprocentową skutecznością zagrań. Kiedy na etapie drugiej regulaminowej przerwy w grze siatkarki obu ekip dzieliło pięć oczek, wszystko wskazywało na równie pewną wygraną podopiecznych trenera Mariczewa co w partii pierwszej. Sygnał do ataku dała swoim koleżankom Belien, popisując się widowiskowym blokiem. Idąc za ciosem, kolejnymi atakami popisywały się Balkestein i De Kruijf (14:17). Nie było to ostatniej słowo ambitnie walczących Holenderek, pogoń przyniosła oczekiwane rezultaty i przy kolejnej serii punktowej podopieczne trenera Guidettiego doprowadziły do remisu (20:20). Nawet zagrania Slöetjes nie uratowały Oranje, więcej „zimnej krwi” zachowały Rosjanki, triumfując 25:23.

Trzecia partia to identyczny początek jak w przypadku wcześniejszych odsłon, po wymianie sił w ataku także tym razem szybciej na prowadzenie wyszły Rosjanki. Dystans dzielący siatkarki obu ekip był jednak minimalny (7:6). Na siatce swoje noty systematycznie poprawiała Fetisowa, wraz z rozwojem seta Holenderki wyraźnie traciły na sile. Kluczowy fragment seta to jednak kolejne próby holenderskich siatkarek, zmierzające do przedłużenia losów rywalizacji. By uspokoić nieco grę, trener Rosjanek wykorzystał jeszcze przerwę na żądanie (19:22). Był to jednak dopiero przedsmak emocji, po raz kolejny Oranje udowodniły, że nie ma dla nich sytuacji bez wyjścia. Bezbłędnie intencje rywalek na siatce odczytywała De Kruijf (24:23). Zwyciężczynie musiała więc wyłonić gra na przewagi, swój zespół z opresji wyprowadziła Fetisowa, a kluczową akcję zakończyła Gonczarowa (28:26), dając swojej drużynie triumf w całym meczu 3:0.

Rosja – Holandia 3:0
(25:17, 25:23, 28:26)

Rosja: Gonczarowa (18), Fetisowa (14), Zariażko (11), Koszelewa (7), Ilczenko (5), Kosjanienko (2), Małowa (libero) oraz Małygina (7), Babeszina, Starcewa i Małych
Holandia: Balkestein-Grothues (10), Slöetjes (10), Plak (6), De Kruijf (6), Belien (5), Dijkema (1), Schoot (libero) oraz Buijs (11), Steenbergen (3), Pietersen (2), Stoltenborg (1) i Knip