Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Chorwatki i Kazaszki w finale 3. dywizji

WGP: Chorwatki i Kazaszki w finale 3. dywizji

W Ałmatach najlepsze drużyny trzeciej dywizji walczą o ostateczny triumf w tej części World Grand Prix. W pierwszym półfinale bezsprzecznie lepsze okazały się Chorwatki, które w ostatnim secie zdeklasowały przeciwniczki, wygrywając do 7 i to one zagrają w finale. Peruwiankom pozostała walka o brąz. Chociaż w drugim półfinale Kazaszki prowadziły 2:0, nie zdołały zamknąć meczu w trzech setach. Dopiero po pięciu nierównych partiach gospodynie finałów zapisały na swoim koncie zwycięstwo, meldując się w walce o 1. miejsce.

W pierwszym spotkaniu półfinałowym od początku lepiej radziły sobie Chorwatki, skutecznie atakowała Samanta Fabris (8:6). Peruwianki popełniały błędy, gdy kolejny skuteczny atak wyprowadziły ich przeciwniczki, o czas poprosił Mauro Marasciulo. Reprezentacja Chorwacji górowała na siatce, dodatkowo sprawiając problemy celną zagrywką (16:9). Pomimo kolejnych rotacji w składzie reprezentacja Peru była bezradna (12:20). Nieudany atak siatkarki z Peru zamknął jednostronną odsłonę.

Lepiej w drugiego seta weszły Peruwianki, zagrywką punktowała Rueda (3:1), jednak szybko po skutecznych atakach Dumancic i Fabris Chorwatki doprowadziły do wyrównania (7:7). Z czasem reprezentacja Chorwacji zaczęła budować przewagę (10:8). Prowadzone przez Angelę Leyvę Peruwianki jednak nie dopuszczały, utrzymując kontakt punktowy z rywalkami (11:12). Po drugiej stronie siatki było jednak więcej skutecznych siatkarek, przez co grające bardziej kombinacyjną grę Chorwatki ponownie odskoczyły (15:13). Reprezentantki Chorwacji miały jednak problemy z koncentracją, zaczęły popełniać proste błędy (16:15). Szarpana gra trwała do końca seta, którego ostatecznie po grze na przewagi wygrały Chorwatki.

Otwarcie trzeciej partii było wyrównane, jednak z czasem Peruwianki za sprawą niesamowitej postawy Leyvy wyszły na prowadzenie (11:6). Chociaż przed drugą przerwą techniczną dzięki mocnym zagrywkom Brcić Chorwatki zmniejszyły straty, wciąż to ich przeciwniczki miały większą kontrolę nad grą. Peruwianki górowały na siatce, bez problemu utrzymując prowadzenie. Skuteczny atak z prawego skrzydła Uribe zakończył trzecią odsłonę (25:20).

Podrażnione porażką Chorwatki efektownie rozpoczęły czwartą odsłonę (7:2). Peruwianki nie były w stanie przyjąć zagrywki Topić, przez co seria siatkarek z Chorwacji trwała (13:2). Pojedyncze skuteczne ataki Leyvy nie pomogły reprezentacji Peru w odrobieniu ogromnych strat. Chorwatki spokojnie kontynuowały swoją grę, a błąd liderki peruwiańskiej reprezentacji zakończył cały mecz.

Peru – Chorwacja 1:3
(14:25, 27:29, 25:20, 7:25)

Peru: Uribe (8), Rueda (6), Muñoz (2), Frias (3), Yllescas, Leyva (27), Palacios (libero) oraz Urrutia i Gomez
Chorwacja: Grbac (2), Strunjak (5), Topić (17), Jerkov (17), Vranković, Dumancic (7), Fabris (20), Sain (libero) oraz Brcić (1), Cvetnić i Jurisić

Drugie spotkanie półfinałowe rozpoczęło się od wyrównanej walki. Kolumbijki popełniały więcej błędów, przez co to gospodynie utrzymywały przewagę (10:7). Głównie dzięki Moreno reprezentacja Kolumbii doprowadziła do wyrównania (14:14), jednak podczas drugiej przerwy technicznej ponownie prowadziły gospodynie (16:14). W dalszej części rozgorzała wyrównana walka, dłuższy czas żadna z drużyn nie była w stanie wyjść na prowadzenie (19:18). Dopiero dzięki dobrym atakom Rangel i Żdanowej Kazaszki zbudowały przewagę. Skuteczne zbicie Shenberger zakończyło seta (25:20).

Podbudowane zwycięstwem gospodynie efektownie rozpoczęły drugą odsłonę (4:1). Głównie dzięki Montaño Kolumbijki odrobiły większość strat (5:7). Obie drużyny dobrze grały blokiem. Po regulaminowym czasie ponownie na prowadzenie wyszły Kazaszki (13:9). Głównie za sprawą ataków Montaño i Moreno Kolumbijki starały się odrabiać straty (15:18). Zryw w drugiej części seta nie wystarczył, by odwrócić jego bieg. Ostatecznie to gospodynie po ataku Tatko zapisały na swoim koncie również drugą odsłonę.

Od początku trzeciej partii to przyjezdne dyktowały tempo gry, jednak po czasie na życzenie trenera Wiaczesława Szaprana gospodynie odrobiły straty (7:7). Z czasem rozpoczęła się wyrównana walka. Nie do zatrzymania była Martinez, skuteczna gra blokiem pozwoliła Kolumbijkom zbudować prowadzenie (14:12). Gospodynie jednak nie odpuszczały, doprowadzając do wyrównania (14:14). Siatkarki obu drużyn skuteczne ataki przeplatały z efektownymi blokami. Trwała emocjonująca walka, więcej kontroli nad grą miały Kolumbijki. W decydującym momencie Kazaszki zaczęły popełniać proste błędy, przez co to przyjezdne triumfowały 25:21.

Podbudowane zwycięstwem Kolumbijki skutecznie rozpoczęły kolejnego seta (5:3), chociaż dzięki zagrywkom Anikonowej Kazaszki odrobiły straty, podczas pierwszej przerwy technicznej prowadziły przyjezdne (8:7). Nie do zatrzymania była Moreno, dzięki czemu Kolumbijki utrzymywały kontrolę nad grą. Gdy w grze gospodyń zaczęły pojawiać się błędy, różnica punktowa ponownie powiększyła się (16:13). Przyjezdne górowały na siatce, utrzymując prowadzenie. Mocny atak Marin zakończył czwartego seta (25:18).

Gdy wydawało się, że przyjezdne odwrócą losy całego pojedynku, od początku piątego seta to Kazaszki ponownie przejęły kontrolę. Nie do zatrzymania była Tatko (7:4). Kolumbijki ani na moment nie były w stanie dojść do głosu, gospodynie do końca nie straciły koncentracji, wygrywając do 9.

Kazachstan – Kolumbia 3:2
(25:20, 25:20, 21:25, 18:25, 15:9)

Kazachstan: Issajewa (12), Żdanowa (14), Łukomsaja (4), Shenberger (4), Beresnewa (8), Anikonowa (9), Fendrikowa (libero) oraz Anarbajewa, Tatko (11), Ilina (4) i Kawtorina (libero)
Kolumbia: Moreno (18), Gracia (8), Montaño (17), Marin (7), Rangel (14), Martinez (9), Toro (libero) oraz Soto, Gomez (libero) i Segovia