Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, C1: Pięciosetowe starcie dla Japonii, Dominikana lepsza od Tajlandii

WGP, C1: Pięciosetowe starcie dla Japonii, Dominikana lepsza od Tajlandii

W holenderskim Apeldoorn gospodynie w starciu z Japonią wygrały dwie pierwsze odsłony, jednak Azjatki wcale nie zamierzały się poddawać i doprowadziły do tie-breaka. W nim triumfowały już Japonki. W drugim pojedynku po dwóch stronach siatki stanęły reprezentacje Tajlandii oraz Dominikany. Zwycięsko z tego spotkania wyszły Dominikanki, pokonując swoje niedzielne rywalki 3:1.

Od pierwszych akcji Holenderki dużo lepiej spisywały się od rywalek w ataku i z każdą kontrą budowały coraz większą przewagę. Gdy do tego Laura Dijkema dołożyła asa serwisowego, było już 14:7 dla Oranje. Japonki w żaden sposób nie mogły znaleźć sposobu, by zatrzymać rywalki. Te natomiast dominowały w każdym elemencie, zwiększając prowadzenie jeszcze bardziej, do dobrych ataków dokładając blok i zagrywkę. Po kolejnej serii punktów było już 21:11, a zespół z Holandii dograł partię do końca. W pierwszych akcjach kolejnej partii lepiej zaczęły spisywać się Azjatki, ale wystarczyła chwila i dobre zagrania Oranje, by to zespół z Europy prowadził 8:6. Shimamura próbowała blokiem na de Kruijf poderwać swój zespół do walki, ale nadal dużo skuteczniejsze były rywalki, które wypracowały bezpieczną czteropunktową różnicę. Taką przewagę Holenderki utrzymały już do końca i prowadziły w meczu 2:0.

Dobra postawa w polu zagrywki Shinnabe sprawiła, że azjatycka drużyna szybko przejęła inicjatywę w partii numer trzy. Równie szybko ekipa z Holandii powróciła do gry, za sprawą zagrywki, a niedługo później także bloku (11:11). Wtedy w polu serwisowym stanęła Okumura i Japonki odskoczyły na 14:11. Tym razem Europejkom także udało się wyrównać, a wszystko po to, by znowu przeciwniczki po serii udanych zagrań mogły prowadzić 20:16. Końcówka należała do teamu z Japonii, który triumfował pewnie w całym secie. Azjatycka ekipa poczuła się pewna swego, o czym mógł świadczyć chociażby blok na Anne Buijs. Holenderki ponownie dogoniły wynik, ale to Japonia była zespołem, który przewodził stawce. As serwisowy de Kruijf dał jeszcze nadzieję ekipie Pomarańczowych (8:7), ale rywalki również zagrywały dobrze, odzyskując prowadzenie. Gra wyrównała się, a prowadzenie co rusz zmieniało strony boiska. Końcówkę lepiej zagrały Japonki, doprowadzając tym samym do tie-breaka. W połowie seta decydującego Azjatki wypracowały dwa punkty prowadzenia, przejmując tym samym inicjatywę na boisku. Holenderki starały się jeszcze odrobić starty, ale japońska drużyna nie pozwoliła im odwrócić losów seta i triumfowała w całym meczu.

Holandia – Japonia 2:3
(25:17, 25:21, 18:25, 22:25, 9:15)

Holandia: Belien (8), Plak (15), De Kruijf (17), Balkestein-Grothues (10), Buijs (17), Dijkema (6), Schoot (libero) oraz Daalderop (3), Stoltenberg, Jasper i Luttikhuis
Japonia: Koga (2), Iwasaka (3), Miyashita (1), Ishii Y. (3), Shimamura (10), Horikawa (4), Kobata (libero) oraz Inoue (libero), Nabeya (13), Shjnnabe (9), Tominaga (7) i Ishii R.

Do połowy seta pierwszego Dominikanki starały się narzucić rywalkom swoje tempo gry, ale wychodziło im to tylko częściowo, gdyż ekipa z Tajlandii szybko niwelowała niewielkie i tak straty. Kiedy jednak azjatycka drużyna zaczęła popełniać błędy, wiatr w żagle złapała Dominikana (15:12), ale tylko na chwilę. Udane akcje tajlandzkich siatkarek wyrównały po 18. W końcówce drużyna trenera Kwieka mogła liczyć na doświadczenie Bethanii de la Cruz i dzięki jej akcjom triumfowała w secie otwarcia. Tajlandki zmobilizowały się od początku kolejnej części meczu i po potężnym uderzeniu Hattaya prowadziły 6:3. Głównie zagrywka i blok zespołu z Dominikany zniwelowały straty do minimum, ale azjatycki zespół nie pozwolił na więcej, a wykorzystując serwis, znowu odskoczył (19:15). Valdez próbowała blokiem zmienić bieg seta, ale Hattaya i spółka nie pozwoliły już odebrać sobie tej wygranej.

Dominikana zdecydowanie wzmocniła swoje uderzenia, co od razu przełożyło się na problemy rywalek. Te nie radziły sobie z kolejnymi piłkami, popełniały błędy i w ciągu kilku chwil przewaga ekipy trenera Kwieka była znaczna (12:5). W kolejnych akcjach jego podopieczne utrzymywały prowadzenie, spokojnie dążąc do wygranej w tej partii. W końcówce zrobiło się bardzo niebezpiecznie i po błędzie Bethanii de la Cruz do odrobienia Tajlandii zostały zaledwie dwa punkty (22:24), ale to było niezwykle ciężkie zadanie, któremu ten zespół nie podołał. W kolejnym secie inicjatywa należała już od początku do końca do zespołu z Dominikany, którzy utrzymywał przez cały czas bezpieczny dystans i triumfował w całym meczu.

Tajlandia – Dominikana 3:1
(22:25, 25:22, 22:25, 18:25)

Tajlandia: Thinkaow (16), Bamrungsuk (18), Tomkom (2), Kokam (8), Kongyot (6), Moksri (12), Pairoj (libero) oraz Pannoy (libero), Apinyapong (2), Booniert, Srithong i Guedpard
Dominikana: Valdez (21), Frica (2), Santos (5), De la Cruz (17), Martinez B. (21), Martinez J. (12), Castillo (libero) oraz Norberto, Isabel i Casilla (2)