Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Brazylijki pierwszymi finalistkami

WGP: Brazylijki pierwszymi finalistkami

Rewelacyjnie spisują się w turnieju finałowym WGP Brazylijki, które nie straciły w Tajlandii nawet seta. Holenderkom nie udało się sprawić niespodzianki, pomimo prowadzenia przez długi czas w trzeciej partii Pomarańczowym nie udało się wygrać nawet seta. W samej końcówce górę wzięło doświadczenie Brazylijek i to one awansowały do wielkiego finału.

Mecz punktową zagrywką rozpoczęła holenderska rozgrywająca, Laura Dijkema. Brazylijki szybko doszły jednak do głosu i dzięki skutecznym atakom swojej kapitan, Fabiany, wyszły na prowadzenie 3:1. Podopieczne Giovanniego Guidettiego dogoniły swoje rywalki, ale na pierwszej przerwie technicznej i tak odnotowały dwupunktową stratę, po sprytnym przebiciu piłki przez Sheillę Castro. Choć chwilę później świetna zagrywka Thaisy dała Canarinhos trzy punkty przewagi (11:8), to po skutecznym ataku z prawego skrzydła Lonneke Slöetjes Pomarańczowe traciły do rywalek już tylko jeden punkt (13:12). Dobrze dysponowana Fernanda Rodrigues znów wyprowadziła swój zespół na trzypunktowe prowadzenie (18:15), na co przerwą na żądanie zareagował Guidetti. Siatkarki z Ameryki Południowej nie oddały przewagi już do końca pierwszego seta. Skuteczny blok Natalii Pereiry zwiększył stratę Holenderek do pięciu oczek (22:17). Posłanie piłki w aut przez Slöetjes dało podopiecznym Jose Roberto piłkę setową, a ta sama zawodniczka atakiem w siatkę zakończyła pierwszą partię.

Drugiego seta Brazylijki zaczęły od świetnej gry w bloku. Skuteczny atak Fabiany dał im trzy punkty przewagi na krótko po rozpoczęciu gry (5:2). Bardzo słabo radziła sobie Lonneke Slöetjes. Po autowym ataku tej zawodniczki obie drużyny zeszły na przerwę techniczną z aż sześcioma punktami przewagi drużyny Canarinhos. Grę Holenderek rozruszała trochę Celeste Plak. Po jej dwóch dobrych atakach, a także trudnej do przyjęcia zagrywce siatkarki Giovanniego Guidettiego zniwelowały straty do czterech oczek (10:6). Zawodniczki Jose Roberto sprawiały problemy rywalkom dobrą zagrywką, tak jak chociażby Fabiana. Po jej asie serwisowym Brazylijki prowadziły już 13:7. Holenderki miały swoje szanse, ale po odrobieniu części strat za chwilę znów traciły punkty, tak jak chociażby po błędach Dijkemy (18:12). Losów seta nie udało im się już odmienić, kolejna punktowa zagrywka Fabiany i skuteczny atak Natalii Pereiry zwiększył przewagę Brazylii do siedmiu punktów (22:15). Seta znów własnym błędem zakończyły Holenderki, tym razem Laura Dijkema, nieudanym rozegraniem do swojej środkowej.

Trzecia partia rozpoczęła się od dobrej gry Holenderek, które szybko zdobyły trzypunktową przewagę. Przyczyniły się do tego w dużej mierze błędy Brazylijek, tak jak autowy serwis Sheilli (5:2) czy posłanie piłki poza boisko przez Fernandę Rodrigues (6:2). Błędów nie unikały również siatkarki z Holandii, autowy atak z pipe’a Anne Buijs zmniejszył ich przewagę do dwóch punktów (4:6). Pomarańczowe roztrwoniły swoje prowadzenie, as serwisowy najbardziej doświadczonej zawodniczki na boisku, Sheilli, dał im kontakt z rywalkami (12:11). Mimo nierównej gry siatkarek Guidettiego rywalki nie były w stanie odrobić strat. Co najwyżej zbliżały się na jeden punkt tak jak po skutecznym ataku Thaisy (18:19). W końcu jednak wyrównały stan seta, po raz kolejny dała o sobie znać Rodrigues, a na tablicy wyników widniał rezultat 20:20. Za chwilę blokiem została zatrzymana Slöetjes, a o kolejną przerwę poprosił Guidetti. Trzecia partia jako jedyna przyniosła emocjonującą końcówkę. W drużynie Holandii w ataku najlepiej prezentowała się Celeste Plak. W najważniejszym momencie została jednak złapana blokiem, co Brazylijkom dało piłkę meczową (24:22). Pierwszej nie wykorzystały, ale wobec ataku Natalii Pereiry rywalki były już bezsilne.

Brazylia – Holandia 3:0
(25:18, 25:16, 25:23)

Brazylia: Fabiana (11), Sheilla (10), Natalia Pereira (13), Fernanda Rodrigues (11), Thaisa (8), Dani Lins, Camila Brait (libero) oraz Roberta Silva, Gabriela Braga (2) i Mariana Costa
Holandia: Slöetjes (9), Steenbergen (2), Pietersen (4), Buijs (7), De Kruijf (6), Dijkema, Knip (libero) oraz Belien (5), Schoot, Plak (10) i Stoltenborg