Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Brazylijki nie dały szans Tajkom

WGP: Brazylijki nie dały szans Tajkom

W swoim pierwszym meczu turnieju finałowego World Grand Prix Brazylia nie pozwoliła na wiele reprezentantkom Tajlandii. Azjatki były w stanie przeciwstawić się Canarinhos tylko w premierowej odsłonie, o której wyniku musiała decydować gra na przewagi, ale i tak lepsze okazały się w niej Brazylijki. W pozostałych partiach to siatkarki z Ameryki Południowej były wyraźnie lepsze i zakończyły spotkanie w trzech setach.

W pierwszym secie od początku Brazylijki kontrolowały boiskowe wydarzenia i to one głównie punktowały. Spory dorobek zespołu Tajlandii opierał się na błędach rywalek, choć azjatycka drużyna starała się także skutecznie grać w ataku. Cały czas to jednak brazylijskie siatkarki były na prowadzeniu, które w zależności od momentu w secie było większe bądź mniejsze. Azjatki, dzięki m.in. swojej dobrej zagrywce, potrafiły odrabiać skutecznie straty – punktując trzy raz z rzędu, ale przeciwniczki równie szybko odskakiwały na kolejne oczka. Im bliżej końca, tym było coraz ciekawiej, a reprezentacja Tajlandii dzięki dobrym akcjom zdołała wyrównać stan seta (22:22). Od tego momentu rozpoczęła się prawdziwa walka, a wygrały ją Brazylijki, kończąc seta skutecznym blokiem.

Siatkarki z Tajlandii nie odpuszczały i rozpoczęły kolejną odsłonę mocno, naciskając na rywalki, a na boisku toczyła się wyrównana walka. Ekipa z Ameryki Południowej powoli zaczęła budować przewagę, ta osiągnęła cztery punkty, ale następnie skuteczne uderzenia azjatyckiego teamu zaczęły niwelować dystans. To był jednak tylko pojedynczy zryw w tym secie. Brazylijki wzmocniły swoją zagrywkę i w kolejnych akcjach zdominowały boisko. Prowadzenie rosło coraz bardziej, a reprezentantki Tajlandii coraz mocniej gubiły rytm swojej gry. Nie ułatwiały im jej przeciwniczki, raz po raz punktując udanymi atakami (20:14). Nie pomogły zmiany i przerwy, o które prosił trener Azjatek. Na atak brazylijskich siatkarek nie było mocnych i set zakończył się ich wygraną.

W kolejnym secie ekipa brazylijska kontynuowała swoją drogę do zwycięstwa, od razu przejmując dowodzenie na boisku. Zagubione Azjatki nie potrafiły odpowiedzieć rywalkom skutecznymi akcjami, miały problemy od przyjęcia, przez rozegranie, po atak. Prowadzenie Brazylijek szybko urosło, a gdy Natalia dołożyła do tego świetną zagrywkę, o czas poprosił trener reprezentacji Tajlandii – jego zespół przegrywał wtedy 5:14. Po powrocie na boisko przeciwniczki dopisały jednak kolejny punkt do swojego dorobku – tym razem blokiem. Już do końca na boisku dominowały Kanarkowe, z których atakami nie potrafiły poradzić sobie blokujące z Tajlandii. W dodatku one same miały problemy, by zgubić i ominąć brazylijski blok. Mecz zakończył się więc szybkim zwycięstwem Brazylijek.

Tajlandia – Brazylia 0:3
(24:26, 16:25, 11:25)

Tajlandia: Kongyot (14), Thinkaow (8), Sittirak (7), Kanthong (2), Nuekjang, Guedpard (1), Pannoy (libero) oraz Buakaew (libero), Apinyapong (2), Bamrungsuk i Tomkom
Brazylia: Pereira (23), Castro (10), Rodrigues (10), Menezes (8), Claudino (6), Lins (2), Brait (libero) oraz Guimaraes (4), Barreto, Da Silva, Carvalho i Ratzke