Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. A2: Zwycięstwo Korei Płd., pewna wygrana Bułgarek

WGP, gr. A2: Zwycięstwo Korei Płd., pewna wygrana Bułgarek

Reprezentacja Korei Południowej pokonała w pierwszym meczu WGP Niemki 3:1 i zapisała na swoje konto trzy punkty. Mecz lepiej rozpoczęły Europejki, które wygrały pierwszą partię, potem do głosu doszły Azjatki i to im przypadło zwycięstwo. W drugim meczu tej grupy Bułgaria pokonała Kazachstan 3:0. Tylko w pierwszej partii tego spotkania ekipa Kazachstanu zagrała jak równy z równym, ale to nie wystarczyło na dobrze dysponowane Bułgarki. W drugim i trzecim secie przewaga Bułgarek nie podlegała żadnej dyskusji.

Mecz lepiej rozpoczęły Niemki, które na samym początku prowadziły 6:1, ich rywalki szybko zniwelowały straty i po kliku udanych atakach przegrywały 4:7. Dalsza gra przebiegała pod dyktando drużyny z Europy. Niemki przez dłuższy czas utrzymały trzypunktową zaliczkę, skutecznie zagrała Lippmann i dzięki niej Niemki powiększyły przewagę do pięciu punktów (17:12). Koreanki w tym okresie gry popełniły wiele błędów własnych i było to główną przyczyną ich porażki w premierowej odsłonie meczu.

W drugiej partii meczu role na boisku odwróciły się, dominowały Koreanki i to one miały pięciopunktową zaliczkę (6:1). Niemki nie pozostały dłużne, Schölzel punktowała w bloku, punkt bezpośrednio z zagrywki zdobyła Geerties i na tablicy wyników widniał remis 7:7. Wówczas o przerwę na żądanie poprosił trener Korei Płd., lecz posunięcie to niczego nie zmieniło. Obie drużyny grały punkt za punkt, a wynik przez dłuższy czas oscylował wokół remisu. Koreanki prowadziły 17:15 po ataku Kim, ale ich rywalki szybko odpowiedziały i ponownie był remis 17:17. Końcówka seta należała do Azjatek, postawiły one szczelny blok, szczególnie mogła się podobać w tym okresie gry Yeon Koung, i prowadziły 21:18. Niemki pomimo ambitnej postawy nie zdołały odrobić strat i po zbiciu Miyoun przegrywały 22:24. Ostatecznie wygrana przypadła Koreankom i w meczu był remis 1:1.

Kolejny set meczu toczył się pod dyktando rozpędzonych Azjatek. Koreanki odrzuciły swoje rywalki od siatki, te miały problemy z przyjęciem i na pierwszej przerwie technicznej przegrywały 2:8. Yeon Koung z Miyoun napędziły grę Korei, a Niemki nie potrafiły skutecznie odpowiedzieć i wciąż były w odwrocie. Lippmann starała się jak mogła, ale nie znalazła wsparcia wśród swoich koleżanek. Rozpędzone Azjatki raz za razem powiększały swoją przewagę i miały siedmiopunktową zaliczkę (17:10). Koreanki popełniły kilka błędów własnych w tym secie, ale nie miało to większego wpływu na zwycięstwo w tym secie. Ostatni punkt zdobyła Yeon Koung i Korea prowadziła w meczu 2:1.

Dla podopiecznych Felixa Kozlowskiego set numer cztery był ostatnią szansą na pozostanie w meczu. Obie ekipy przez dłuższy czas grały punkt za punkt (9:9, 12:12). Lippmann znalazła wsparcie wśród swoich koleżanek, Geerties z Schölzel punktowały w bloku i ataku i Niemki prowadziły 15:14. Od tego momentu zarysowała się przewaga Koreanek, które odskoczyły swoim rywalkom najpierw na trzy punkty (19:16), a potem na cztery (22:18). Siatkarki z Europy rzuciły się do odrabiania strat i w końcówce przegrywały 23:24. Zbicie Heejin sprawiło, że trzy punkty na swoje konto zapisały Koreanki.

Korea Płd. – Niemcy 3:1
(19:25, 25:23, 25:18, 25:23)

Korea Płd: Yeon Koung Kim (20), Heejin Im (16), Su Ji Kim (9), Hio Jin Yang (9), Jeongah Park (4), Hye Seon Yeum  (2), Hae Ran Kim (libero) oraz Miyoun Kim (6), Yeongyeon Kim (1) i Sooji Han
Niemcy: Lippman (24), Geerties (11) Schölzel (11), Poll (6), Hanke (5), Schwertmann  (5), Dürr (libero) oraz  Groser (5), Kemmsies i Pettke

Bułgaria mecz z Kazachstanem w World Grand Prix rozpoczęła źle i na początku przegrywała 5:8. Bułgarki popełniły więcej błędów własnych, myliły się w przyjęciu i w efekcie tego ich rywalki po asie Akiłowej prowadziły 11:7. Potem do głosu doszły bardziej doświadczone siatkarki Bułgarii, sygnał do ataku dała Rabadzijewa, punkt w ataku zdobyła Wasiliewa i na tablicy wyników widniał remis 12:12, a kilka chwil później 14:14. Lepiej zorganizowane Bułgarki nie odpuszczały, były lepsze w ataku i w końcówce prowadziły 22:20. Był to moment zwrotny tego seta, zmiany w składzie oraz przerwy na żądanie w ekipie Kazachstanu na niewiele się zdały. Bułgaria wygrała pierwszego seta i z dobrymi nastrojami przystąpiła do drugiej odsłony meczu.

W niej dominowały Bułgarki i prowadziły 12:6, bezradne zawodniczki z Kazachstanu nie potrafiły zniwelować przewagi, myliły się w ataku i przez dłuższy czas były w odwrocie. Rusewa razem z Barakową były nie do zatrzymania w ataku i to dzięki nim Bułgaria była cały czas w natarciu i prowadziła najpierw 17:13, a potem 19:14. Dodatkowo Bułgarki punktowały w bloku i po punktowej akcji Rusewej prowadziły 23:18. Ekipa Kazachstanu nie nawiązała już rywalizacji i przegrała tego seta w stosunku 19:25.

W ostatnim secie tego meczu rozkojarzone Bułgarki na początku przegrywały 2:4, po czym po raz kolejny zaczęły dominować na boisku i na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:7. To, co później się działo na boisku, można nazwać spektaklem jednego aktora. Bułgarki w każdym elemencie gry przewyższały swoje rywalki i po ataku N. Dimitrowej prowadziły 17:9. Grające ze spuszczonymi głowami zawodniczki Kazachstanu całkowicie pogodziły się z porażką i zostały rozbite w tym secie.

Bułgaria – Kazachstan 3:0
(25:22, 25:19, 25:14)

Bułgaria: G. Dimitrowa (8), N. Dimitrowa (13), Rabadzijewa (8), Barakowa (1), Rusewa (10), Wasiliewa (6), Slanchewa (libero) oraz Paskowa
Kazachstan: Żdanowa (7), Akiłowa (1), Kenżebajewa (2), Tatko (6), Beresniewa (4), Rubcowa (2), Kempa (libero)  oraz Batkuldina (3) i Fendrikowa