Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Weronika Centka: Nie spuszczałyśmy z oczu naszego celu

Weronika Centka: Nie spuszczałyśmy z oczu naszego celu

Reprezentacja Polski nie straciła nawet seta w starciu z Amerykankami, dzięki czemu pozostała w grze o awans do półfinału mistrzostw świata. – Stany Zjednoczone są naprawdę bardzo dobrym zespołem i nie oczekiwaliśmy zwycięstwa w trzech setach. Po wcześniejszej porażce straciliśmy równowagę. Cały zespół spisał się bardzo dobrze – powiedział Waldemar Kawka, trener Polek.

Reprezentacja Polski rywalizację w II rundzie mistrzostw świata U-20 rozpoczęła od porażki 1:3 z Turczynkami. Dzień później biało-czerwone zaprezentowały się już znacznie lepiej i bez straty seta pokonały rywalki ze Stanów Zjednoczonych. – Zespół bardzo cieszy się z sukcesu, jesteśmy dumne z naszej postawy. To niesamowite pokonać Stany Zjednoczone bez straty seta. Polska była lepsza w podstawowych elementach gry. Cieszyłyśmy się, ogólnie byłyśmy spokojne i nie spuszczałyśmy z oczu naszego celu – powiedziała po meczu Weronika Centka, środkowa reprezentacji Polski. – Stany Zjednoczone są naprawdę bardzo dobrym zespołem i nie oczekiwaliśmy zwycięstwa w trzech setach. Po wcześniejszej porażce straciliśmy równowagę. Cały zespół spisał się bardzo dobrze, nasze przyjęcie było dokładne tak jak nasze ataki, nie było łatwo pokonać ich wysoki blok, ale udało nam się przebijać przez niego – podsumował trener Waldemar Kawka.

Jedynie w bloku Amerykanki były skuteczniejsze od Polek. W pozostałych elementach górą były biało-czerwone. Dodatkowo reprezentantki Stanów Zjednoczonych popełniły bardzo wiele błędów. W trzech setach oddały reprezentacji Polski aż 25 punktów, podczas gdy siatkarki prowadzone przez trenera Kawkę myliły się 15 razy. – Uważam, że musimy poprawić obronę i zagrywkę oraz przyjęcie, ogólnie kontrolę piłki, działanie w systemach. Dobrze zagraliśmy w trzeciej odsłonie, naciskałyśmy, kiedy miałyśmy przewagę i myślę, że po prostu popełniliśmy niefortunne błędy, które zdecydowały o całym meczu – stwierdziła Kendall Kipp, najlepiej punktująca siatkarka Stanów Zjednoczonych, która zdobyła w tym meczu 15 oczek. – Popełniliśmy kilka poważnych błędów pod koniec spotkania, musimy być w stanie grać bardzije czysto. Na początku nie przyjmowaliśmy piłki, nie mogliśmy zdobyć punktu i zaangażować naszych środkowych. To młody zespół, który musi nauczyć się tego, by wracać do gry. Polska zagrała lepiej i popełniła mniej błędów – przyznał Elliott Jerritt, szkoleniowiec Stanów Zjednoczonych.

źródło: FIVB, inf. własna