Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > W ten weekend bez braterskiej solidarności

W ten weekend bez braterskiej solidarności

fot. Katarzyna Antczak

Gdy spojrzymy w składy zespołów na weekendowe mecze klubów spod znaku Trefla, jedno z nazwisk dostrzeżemy dwukrotnie. Piotr Olenderek jest bowiem drugim trenerem siatkarek Atomu Trefla Sopot, zaś Maciej Olenderek występuje jako libero w barwach sobotniego rywala LOTOSU Trefla Gdańsk – ONICO AZS-u Politechniki Warszawskiej. To nie zbieg okoliczności, a braterska więź, która od najmłodszych lat przeplata się z siatkówką.

Maciej Olenderek ma 24 lata, mierzy 178 cm i od 2011 roku występuje na pozycji libero w drużynie ONICO AZS-u Politechniki Warszawskiej. Wcześniej związany był z warszawskimi klubami Metro i Legia, zaliczył też epizod w SMS-ie Spała oraz występy w młodzieżowych reprezentacjach kraju. Trzy lata starszy Piotr Olenderek, mimo że również nie imponuje wzrostem, swoją przygodę z siatkówką także rozpoczynał od boiska i występów w Metrze. Kilka lat temu zdecydował się jednak skupić na karierze trenerskiej, pracując m.in. we wspomnianych zespołach ze stolicy czy Legionovii Legionowo, a także pozostając w sztabie kadry narodowej kobiet. Od początku obecnego sezonu pełni rolę asystenta Piotra Mateli w zespole Atomu Trefla.– Faktycznie, ani ja, ani mój brat, nie należymy do najwyższych. Najlepsze warunki z naszego rodzeństwa ma siostra, która sięga mi mniej więcej do ucha, więc jak na kobietę to całkiem sporo. Ona jednak nie gra w siatkówkę, a my owszem, jesteśmy związani z tym sportem od najmłodszych lat. Nasz tata był trenerem. Pochodzimy z Międzyborowa, małej miejscowości pod Warszawą. Tam to wszystko się zaczęło. Ojciec hobbystycznie prowadził drużynę juniorów, najpierw dołączyłem do niej ja, a odpowiednio później mój trzy lata młodszy brat. Kiedy zaczynaliśmy, on na stojąco mógł przechodzić pod siatką. Jako ciekawostkę mogę dodać, że z tej samej miejscowości pochodzi Piotr Nowakowski, mistrz świata. On również jest wychowankiem naszego taty. Mi w tej karierze juniorskiej i seniorskiej nie poszło tak, by móc dalej grać na wysokim poziomie, więc zająłem się trenerką. Za to Maciek już od bodaj sześciu lat z powodzeniem występuje w Politechnice – mówi Piotr.

Przed sobotnim meczem LOTOSU Trefla z ONICO AZS-em trudno mówić o rywalizacji dwóch braci, wszak starszy z nich nie pracuje z zespołem występującym w męskiej PlusLidze, a w „siostrzanym” klubie – Atomie Treflu. To jednak pierwsza sytuacja w siatkarskiej karierze Olenderków, kiedy Piotr i Maciek stoją w praktyce po dwóch stronach ligowej barykady. – Zdarzyło nam się występować w tych samych zespołach, ale nigdy przeciwko sobie. Razem graliśmy w podstawówce, kiedy ja byłem w szóstej, a on w trzeciej klasie. Później przez chwilę pracowaliśmy razem w Metrze Warszawa i w drugoligowej Legii, ale sytuacja, w której „gramy” przeciwko sobie, dotąd się nie zdarzyła – wylicza członek sztabu Atomu Trefla.

Piotr jest jednym z czołowych skautów w kraju i gdyby chciał, mógłby pewnie wydatnie pomóc swojemu bratu i ekipie ONICO AZS-u PW w rozpracowaniu LOTOSU Trefla. Czy zdradza Maćkowi zakulisowe szczegóły pracy ekipy żółto-czarnych? – Mówiąc szczerze, zastanawiałem się nad tym – śmieje się Piotr. – Uznałem jednak, że lepiej będzie, kiedy oni będą się bawić w swoją siatkówkę, a my zajmiemy się swoją. Oczywiście, trenujemy w tej samej hali, stoi tu nawet tablica, na której chłopaki mają coś rozpisane, ale nie zdradzam bratu i jego zespołowi żadnych szczegółów, nie przekazuję, co na swoich zajęciach robi zespół Andrei Anastasiego. Politechnika ma swoich ludzi od tego i to oni powinni zająć się analizą gry gdańszczan. Poza tym mój brat nie zadał mi ani jednego pytania o LOTOS Trefl, więc nawet nie muszę unikać odpowiedzi i bardzo się z tego cieszę – kwituje drugi trener Atomu Trefla.

Spotkanie LOTOSU Trefla z ONICO AZS-em Politechniką Warszawską rozpocznie się w sobotę, 5 listopada, o godz. 17:00 w ERGO ARENIE. Piotr Olenderek nie obejrzy występu swojego brata od początku, bowiem zespół Atomu Trefla Sopot w tym czasie będzie odbywał ostatni trening przed niedzielnym meczem z Pałacem Bydgoszcz. To starcie rozpocznie się 6 listopada o godz. 17:00, a jego areną będzie sopocka Hala 100-lecia.

źródło: atomtrefl.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-11-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved