Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Waldemar Wspaniały: Nie było na nich mocnych

Waldemar Wspaniały: Nie było na nich mocnych

fot. archiwum

U nas w klubie jest podobnie jak w Bayernie Monachium. Kiedyś graliśmy w siatkówkę, wiemy, jak się to robi i w ten sposób są efekty, tak to właśnie działa – przyznał Waldemar Wspaniały, przed laty trener mistrzów z Mostostalu Azoty Kędzierzyn-Koźle, a dziś członek rady nadzorczej ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, nowych mistrzów Polski.

To, co pokazała ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w finale PlusLigi, ciężko określić inaczej niż… wspaniałym. – Faktycznie, zagrali w finale wspaniale, więc to się ładnie złożyło, bo moje nazwisko jest, jakie jest. (śmiech) Ale trzeba powiedzieć, że trochę się obawiałem, czy zespół znów zagra tak dobrze w trzecim meczu i czy zdoła go wygrać. Siatkarze ZAKSY udowodnili swoją postawą, tak jak prezentowali się w całym sezonie, że nie było na nich mocnych – chwalił siatkarzy Wspaniały, który był twórcą największych sukcesów klubu na przełomie XX i XXI wieku. Jego zespół cztery razy wywalczył mistrzostwo Polski (2000, 2001, 2002, 2003) i przez lata dominował w kraju.W sezonie 2015/2016 ZAKSA napisała nowy rozdział w historii klubu, wygrała zdecydowanie PlusLigę, zwyciężając w 26 z 29 meczów. 22 spotkania zespół z Opolszczyzny wygrał wynikiem 3:0. – Wygrali ponad dwadzieścia razy 3:0, mieli tyle zwycięstw na koncie, że to są rekordy i przeszli do historii. Wygrywali zespołowością i to było świetnie widać, zwłaszcza w trzecim meczu finałów, w Rzeszowie. Grali wspaniale w obronie, mają artystę na rozegraniu. Ja tylko współczuję środkowym po drugiej stronie siatki, bo jak mają wybrać jakąś opcję do bloku, kiedy Benjamin Toniutti rozgrywa piłkę, to do końca nie wiedzą, w którą stronę mają się poruszać – chwalił były reprezentant, a później trener polskiej kadry.

Teraz przed ekipą z Kędzierzyna-Koźla nowy sezon, w którym będzie bronić mistrzostwa i postara się zawojować Ligę Mistrzów. – Zależy, jak do występów w Lidze Mistrzów podejdziemy. Jeśli mamy porównać się do Zenitu Kazań, to jeszcze trochę nam brakuje. Przede wszystkim siły ognia. Jeśli chodzi o zespoły włoskie, to ja uważam, że wcale nie odbiegamy od nich siłą sportową. Udowodniła to w finałach w Krakowie Asseco Resovia Rzeszów, która przegrała walkę o medal, ale walczyła i to bardzo dzielnie. Szansa w przyszłym sezonie jest na pewno, ale trzeba utrzymać ten skład i jeszcze się zastanowić, czy kogoś ewentualnie nie dokupić, mówiąc kolokwialnie – ocenił Wspaniały. Pod jego wodzą Mostostal Azoty zdobył czwarte miejsce w rozgrywkach (Opole 2002), a także wywalczył brązowy medal (Mediolan 2003), pierwszy dla polskiej siatkówki po latach posuchy.

Wielki udział, co docenił Waldemar Wspaniały, w odrodzeniu kędzierzynian miał włoski trener Ferdinando de Giorgi. To on zbudował maszynkę do zwyciężania i on ma sprawić, że ZAKSA znów na długie lata będzie rządzić w Polsce. – To jest wielka zasługa Włocha, ja znam „Fefe” wiele lat. Kiedy przychodził do klubu, było o nim wiele takich czy innych opinii. Ktoś przypominał, że rok temu gdzieś tam nie osiągnął sukcesu, czy że nie udało mu się dwa lata temu. Teraz udowodnił, jakim jest trenerem. Zdobył mistrzostwo, stworzył zespół i widać było kolektyw, widać było kunszt trenera. To nie jest przypadek, wszystko zostało wypracowane – pochwalił swojego następcę Wspaniały.

Autor: Krzysztof Gaweł, więcej w serwisie eurosport.onet.pl

Piętnastkę siatkarzy wybranych przez Stephane'a Antigę oceniam:

  • dobrze (34%, 210 głosów)
  • bardzo dobrze (30%, 187 głosów)
  • dostatecznie (15%, 91 głosów)
  • celująco (9%, 55 głosów)
  • pała Stephane, siadaj! ;) (9%, 55 głosów)
  • miernie (4%, 26 głosów)

głosujących: 624

Loading ... Loading ...

źródło: eurosport.onet.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-05-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved