Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Waldemar Sagan: Mam nadzieję, że uda się przejść kryzys w miarę łagodnie

Waldemar Sagan: Mam nadzieję, że uda się przejść kryzys w miarę łagodnie

fot. Cezary Makarewicz

– Zasadniczym zagrożeniem jest to, że te ograniczenia wynikające z pandemii będą utrzymywać się długo i w rezultacie może pojawić się marazm.  Trzeba też zrozumieć i przyjąć, że w takim stanie, z jakim mamy do czynienia na przykład we Włoszech, czy Hiszpanii, najważniejsze są zdrowie i życie, a sport musi zejść na plan dalszy. To jednak nie unicestwi sportu. Chcę być optymistą i wierzyć, że obecne obostrzenia, kiedy pojawią się ku temu racjonalne przesłanki przestaną obowiązywać i sport wróci – skomentował obecną sytuację Waldemar Sagan, członek Prezydium Zarządu PZPS.

Świat, w tym siatkarski pozornie zatrzymał się w miejscu, ale tylko pozornie. Przed takimi organizacjami, jak PZPS, CEV, FIVB wyzwania dotychczas nieznane. Czy dotychczasowe decyzje są adekwatne do sytuacji?Waldemar Sagan: – Koronawirus jest problemem o wymiarze globalnym. Wszyscy muszą dostosować się do tej – nadal przecież nieprzewidywalnej sytuacji, czego dowodem jest przesunięcie igrzysk olimpijskich – tak gigantycznej imprezy. Zdrowie i życie są najważniejsze! Jeśli chodzi o działania PZPS, CEV, czy FIVB są adekwatne do zagrożeń. CEV zamierza wesprzeć kluby finansowo, a to obecnie bardzo ważne dla przyszłości klubowej siatkówki.
Polski Związek Piłki Siatkowej, a dokładniej Wydział Rozgrywek podjął szybką decyzję o klasyfikacji w pierwszej lidze kobiet i drugich ligach, co jest niezmiernie ważne dla klubów w perspektywie kolejnego sezonu. To, w tych niezmiernie skomplikowanych warunkach pozwala na w miarę wczesne przygotowanie się do nowego sezonu.
Ważnym i rozsądnym posunięciem związku, ze względu na bezpieczeństwo było odwołanie warszawskiego World Tour. Czasami można odnieść mylne wrażenie, że są to może ruchy nieco spóźnione, ale nikt nie przypuszczał, że COVID-19 będzie się rozprzestrzeniał, tak
szybko i w takiej skali. Taki rozwoju wypadków trudno było przewidzieć.

Co dla PZPS będzie najważniejszym wyzwaniem w czasie?

– Utrzymanie ciągłości szkolenia. Wydział Szkolenia ma przygotowane plany akcji szkoleniowych, ale powinien je na bieżąco korygować w zależności od rozwoju sytuacji. Drugie zadanie, to jeśli będą już bezpieczne warunki – próba dokończenia rozgrywek młodzieżowych, co w rezultacie decyduje o punktacji, a ona ma w perspektywie przełożenie na poziom finansowania. W tym też obszarze trzeba podjąć próbę kontynuacji i zakończenia rozgrywek Kinder+Sport, które są podstawą naszej piramidy promocji siatkówki wśród dzieci i młodzieży.
Trzeba też bardzo poważnie zastanowić się nad tematem Walnego Zgromadzenia Delegatów PZPS, którego termin wyznaczony jest na początek czerwca, a przecież nie mamy jeszcze kompletu delegatów wyłonionych w województwach. To niezwykle trudne wyzwanie w obecnej sytuacji.

Na ile zmieni się sport, siatkówka po pandemii?

– Mam nadzieję, że będzie wyglądać jak przed pandemią, ale jest też wiele zagrożeń. Najważniejsze pytanie: jak będą wyglądać kluby po pandemii? Kluby to współpraca z samorządami, sponsorami, partnerami i tu nasuwa się kolejne pytanie: jak samorządy, sponsorzy, partnerzy przeżyją ten okres? Czy będą jakieś perturbacje? Czy nasi sojusznicy pozostaną z siatkówką?
Kolejne pytanie: czy po pandemii szybko wrócimy na taki poziom sportowo-organizacyjny na jakim byliśmy? To są jednak kwestie od nas w dużym stopniu niezależne i musimy bardzo uważnie obserwować generalne trendy gospodarcze, prawne, instytucjonalne.

Jakie są mocne strony Polskiej Siatkówki na czas po pandemii? Jakie są zagrożenia?

– Mamy mocne struktury, mamy dobrze zorganizowane szkolenie we wszystkich kategoriach wiekowych, mamy Szkoły Mistrzostwa Sportowego, mamy projekt Siatkarskie Ośrodki Szkolne – jest tylko ważnym, by w tej nowej sytuacji, jak najszybciej wprowadzić system treningowy, dalej system rozgrywek. Bez szkolenia, nawet przy dobrych strukturach nie będzie postępu.
Zasadniczym zagrożeniem jest to, że te ograniczenia wynikające z pandemii będą utrzymywać się długo i w rezultacie może pojawić się marazm.  Trzeba też zrozumieć i przyjąć, że w takim stanie, z jakim mamy do czynienia na przykład we Włoszech, czy Hiszpanii, najważniejsze są zdrowie i życie, a sport musi zejść na plan dalszy. To jednak nie unicestwi sportu. Chcę być optymistą i wierzyć, że obecne obostrzenia, kiedy pojawią się ku temu racjonalne przesłanki przestaną obowiązywać i sport wróci.

Szczególnie bliskie są panu obszary siatkówki żeńskiej. Dla żeńskiej kadry narodowej, to miał być sezon na umocnienie pozycji międzynarodowej przed mistrzostwami świata 2022. Liga Narodów może się odbyć w ograniczonym zakresie. Czym wypełnić ewentualną lukę po VNL?

– Planując szkolenie centralne reprezentacji narodowych bardzo ważnym jest by było ono zwieńczone udziałem w imprezie docelowej. Tymczasem nie wiemy nadal: kiedy, czy lub w jakiej formule odbędą się Siatkarskie Ligi Narodów? Tak, tegoroczny VNL mógłby być okazją to objęcia szkoleniem i przygotowaniem do kolejnych poważnych wyzwań zawodniczek młodszych, perspektywicznych. Dlatego trzeba szukać możliwości sparowania, gry w turniejach z udziałem reprezentacji, których kraje koronawirus dotknął w stopniu mniej dotkliwym. Za wcześnie jednak by wskazywać konkretne rywalki. Jedno jest jednak pewne – kadra Jacka Nawrockiego potrzebuje gry, potrzebuje celu w sezonie.

Siatkówka młodzieżowa. Największe wyzwanie po konawirusie stoi przed klubami, które prowadzą szerokie szkolenie. Jak tym nadzwyczajnym wyzwaniom sprostać?

– Fundamentem ekonomicznym klubów młodzieżowych są środki z samorządów. Nie mniej ich działalność w dużym stopniu oparta jest o wieloletnią aktywność pasjonatów – trenerów, nauczycieli, czy rodziców. Tutaj mam nadzieję, że uda się przejść kryzys w miarę łagodnie. Nie mniej trzeba się liczyć z finansowymi ograniczeniami.

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, inne, rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-04-07

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved