Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Montreux VM: Chinki pokonały po tie-breaku reprezentację Niemiec

Montreux VM: Chinki pokonały po tie-breaku reprezentację Niemiec

W drugim dniu turnieju Volley Masters Montreux w grupie A po raz pierwszy na boisko wybiegła reprezentacja Niemiec. Niemki przegrały dwa pierwsze sety z Chinkami, w drugim zdobywając zaledwie 9 punktów, ale odbudowały swoją grę i doprowadziły do tie-breaka. W nim lepsze okazały się Azjatki, które po wczorajszej porażce z Japonią zanotowały pierwszą wygraną w turnieju.

Mecz z reprezentacją Chin w grupie A Montreux Volley Masters był pierwszym spotkaniem Niemek w tym turnieju. Po nieobecność kadrowiczek ze Stuttgartu i Schwerina oraz trenera Felixa Koslowskiego, który dopiero kilka dni temu z zespołem ze Schwerina zakończył rozgrywki ligowe zespół prowadził Nicki Neubauer. Początek meczu należał do świetnie grających Chinek, które dzięki dobrej zagrywce i szczelnemu blokowi wyszedł na prowadzenie 9:3. Niemki szybko wróciły do gry, ale zespół z Azji, który w pierwszym meczu uległ Japonii utrzymywał kilkupunktową przewagę. W pewnej chwili różnica wzrosła do sześciu punktów i przy stanie 20:14 dla rywalek niemiecki szkoleniowiec wykorzystał drugą przerwę. W końcówce zespół niemiecki zerwał się jeszcze do odrabiania strat, ostatecznie jednak po błędzie dotknięcia siatki przegrały pierwszego seta do 21. Przewaga chińskiego zespołu była widoczna również na początku drugiej partii. Niemki próbowała poderwać do walki Louisa Lippmann, ale była w swych działaniach osamotniona (4:12). Zespół naszych zachodnich sąsiadów nie mógł sobie poradzić z trudną zagrywką rywalek. Gdy Azjatki prowadziły już 17:4 wiadomo było, że w tym secie nic złego nie może im się przydarzyć. Niemkom nie udało się nawet osiągnąć bariery 10 punktów – przegrały tego seta do 9…

Dość niespodziewanie trzeci set rozpoczął się od prowadzenia Niemek 4:0 po zagrywkach Hanny Orthmann i chiński szkoleniowiec od razu poprosił o przerwę. Jego podopieczne błyskawicznie odrobiły straty, doprowadzając do remisu 6:6, a potem to one wyszły na prowadzenie. W drużynie niemieckiej z dobrej strony pokazywała się wprowadzona na boisko Nele Barber i Niemki cały czas prowadziły wyrównaną walkę z chińskim zespołem (14:15). Potem jednak Azjatki przyspieszyły grę, ich rywalki zaczęły mylić się w ataku i przewaga reprezentacji Chin znów wzrosła (21:15). W końcówce dobra zagrywka Niemek pozwoliła im odrobić straty i doprowadzić do remisu 23:23. W grze na przewag lepsze okazały się siatkarki z Europy, a seta atakiem z drugiej linii zakończyła Louisa Lippmann (26:24). Po wyrównanym początku czwartej partii pierwsze rywalkom odskoczyły siatkarki z Niemiec i trener An Jiajie poprosił o przerwę przy stanie 8:11. Niemki jednak były oraz bardziej zmobilizowane i coraz lepiej radziły sobie z zagrywkami i atakami rywalek (18:13). Chinki miały spore problemy z przyjęciem trudnej zagrywki rywalek, które utrzymywały bezpieczną przewagę (21:15). Zespół niemiecki piłkę setową miał już przy stanie 24:17, ale Azjatki wygrały pięć kolejnych wymian… Ostatecznie wygrały do 22 i doprowadziły do tie-breaka.

Decydującą partię Chinki rozpoczęły od prowadzenia 3:1, ale Niemki dość szybko doprowadziły do remisu 4:4. Przy zmianie stron boiska przewagę znów miał zespół z Azji, który prowadził 8:5. Niemki starały się gonić wynik, ale znów dała o sobie znać Yingying Li (10:8). W końcówce Chinki prowadziły 13:9 i o przerwę poprosił trener Neubauer. Po niej skuteczny blok na Hannie Orthmann dał im piłkę meczową, którą po chwili skończyła Fang Duan. Chinki wygrały do 9 i całe spotkanie 3:2.

Niemcy – Chiny 2:3
(21:25, 9:25, 26:24, 25:22, 9:15)

Niemcy: Lippmann (29), Orthmann (13), Schölzel (5), Imoudu (4), Gründing (3), Stigrot (2), Lohmann (libero) oraz Schwertmann (7), Barber (6) i Bock
Chiny: Yingying Li (18), Fang Duan (16), Hanyu Yang (14), Yuanyuan Wang (13), Yixin Zheng (12), Linyu Diao (6), Li Lin (libero) oraz Mingyuan Hu i Feifan Ni