Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Vladimir Grbić: Reprezentacja Polski jest zbilansowana, bez słabych punktów

Vladimir Grbić: Reprezentacja Polski jest zbilansowana, bez słabych punktów

fot. Katarzyna Antczak

– Reprezentacja Polski jest jedną z najlepszych na świecie, a od tego roku jeszcze mocniejsza dzięki Leonowi. On wniósł do zespołu coś ekstra. Teraz wasz zespół jest bardzo dobrze zbilansowany, bez słabych punktów. Podobają mi się charaktery waszych zawodników. Szybko zapominają o nieudanej akcji – powiedział mistrz olimpijski z Sydney, Vladimir Grbić. 

Na przełomie XX i XXI wieku bracia Grbić byli filarami reprezentacji narodowej, wywalczyli z nią mistrzostwo olimpijskie w Sydney. Po zakończeniu kariery pozostali przy siatkówce, ale trochę w innych rolach. Nikola Grbić zajął się pracą z seniorami. Ostatnio był szkoleniowcem reprezentacji Serbii, pracował też w Serie A, a od nowego sezonu poprowadzi mistrza Polski. – To dla niego spore wyzwanie, bo ZAKSA to zespół mający przed sobą duże cele. Ale Nikola jest wielkim entuzjastą, cieszy się, że trafił do Polski. Z tego, co mi powiedział, już zdążył się przekonać, że trafił do świetnego klubu. Trzymam kciuki, by odniósł sukcesy z ZAKSA – powiedział Vladimir Grbić, którego nie ciągnie do pracy z seniorami. Wybrał za to szkolenie młodzieży. – Pracuję z dziećmi, organizuję obozy siatkarskie. Robię to dla młodzieży z 35 krajów, z całej Europy. Podczas minionych wakacji w takich obozach brało udział 840 dzieci. Teraz jestem bardziej nauczycielem, niż trenerem. Inwestowanie w przyszłość młodego człowieka jest najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić. Oddaję dzieciom to, co sam dostałem. Chcę kształtować ich w najlepszy możliwy sposób – dodał.Nie ukrywa on, że polska siatkówka obecnie rozwija się znacznie szybciej niż serbska. – Wystarczy porównać, jak wiele pieniędzy jest inwestowanych w siatkówkę w obu krajach. W Polsce każdego roku dziesiątki milionów złotych dostają federacja, reprezentacje, kluby, szkoły. W Serbii jest znacznie gorzej pod tym względem. Nawet nie mamy porządnych rozgrywek ligowych. W lidze grają 17–18-latkowie, którzy szybko wyjeżdżają z kraju. To niedorzeczne. Budżet jakiegokolwiek klubu PlusLigi jest większy niż wszystkich klubów w Serbii męskich i żeńskich razem wziętych. W takiej sytuacji trudno mówić o przyszłości serbskiej siatkówki – zaznaczył jeden z filarów drużyny narodowej na przełomie XX i XXI wieku.

Mimo że Serbowie są obecnymi mistrzami Europy, to wciąż nie mają wywalczonego biletu do Tokio. Będą o niego walczyli w styczniowych kwalifikacjach. Może się jednak tak okazać, że triumfatora europejskiego czempionatu zabraknie na igrzyskach. – To będzie bardzo trudne. O tym samym marzą Francuzi, Niemcy, Bułgarzy, Słoweńcy, czy Holendrzy. Tylko jedna drużyna awansuje i w sumie w Tokio zagrają raptem cztery zespoły z Europy. To śmieszne, bo turniej olimpijski powinien być na wysokim poziomie, a wystąpi w nim kilka słabych reprezentacji. Uważam, że każda z wymienionych przeze mnie drużyn jest lepsza od kilku, które wystąpią w Tokio – ocenił Grbić.

Awans na igrzyska zapewniony mają za to już Polacy, którzy w 2018 roku zostali mistrzami świata. są wymieniani w gronie pretendentów do medali w Tokio, ale według byłego serbskiego siatkarza sukces zależy od wielu rzeczy. – Sprawa jest otwarta. Reprezentacja Polski jest jedną z najlepszych na świecie, a od tego roku jeszcze mocniejsza dzięki Leonowi. On wniósł do zespołu coś ekstra. Teraz wasz zespół jest bardzo dobrze zbilansowany, bez słabych punktów. Podobają mi się charaktery waszych zawodników. Szybko zapominają o nieudanej akcji. Nie zniechęcają się – podkreślił mistrz olimpijski z Sydney, który docenił klasę belgijskiego szkoleniowca prowadzącego biało-czerwonych. – Heynen potrafi świetnie oceniać sytuację i zmieniać swoje koncepcje. Zły trener to taki, który robi ciągle to samo, bez względu na to, jaki ma zespół. Heynen potrafi reagować. No i ma szczęście. A bez niego nie da się osiągnąć sukcesu – zakończył Vladimir Grbić.

Więcej w Przeglądzie Sportowym

źródło: inf. własna, Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2019-10-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved