Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Vital Heynen: Najlepszy sezon wciąż przed nami

Vital Heynen: Najlepszy sezon wciąż przed nami

fot. Sylwia Lis-Dubiel

– Zaczynamy rozumieć, że naszym celem jest złoto niezależnie od turnieju. To jest właśnie ten krok, który polska kadra zrobiła przez ostatni rok – od wygrywania od czasu do czasu po zwyciężanie zawsze. Nie jest drużyną, która chce utrzymywać się w czołówce, lecz być na jej szczycie – powiedział trener mistrzów świata, Vital Heynen. 

Biało-czerwoni sezon reprezentacyjny zakończyli srebrnym medalem Pucharu Świata. Mimo  że turniej był długi i wyczerpujący, to jednym z kluczy do osiągnięcia w nim sukcesu była dobra atmosfera w zespole. – Całkiem nieźle wytrzymaliśmy to tempo. Każdego dnia spotykaliśmy się na posiłkach w wielkiej stołówce, gdzie jedli wszyscy uczestnicy Pucharu Świata. Proszę sobie wyobrazić, że najlepsza atmosfera za każdym razem panowała przy polskim stole. Wtedy pomyślałem sobie: „Mam nadzieję, że staniemy na podium Pucharu Świata”. Wszyscy zawodnicy czuli tę dobrą atmosferę i podkreślali, że mimo długiego sezonu, będą tęsknić za kadrą – powiedział Vital Heynen.Wcześniej Polacy wywalczyli brązowy medal mistrzostw Europy oraz stanęli na trzecim stopniu podium Ligi Narodów. Można więc uznać ostatnie miesiące za udane dla kadry. – Mieliśmy dobry sezon, ale ten najlepszy wciąż przed nami. Zresztą w drużynach prowadzonych przeze mnie, ten pierwszy rok bywa trudniejszy. W drugim jest już więcej stabilności. Trzeci, może nie dzieli od niego przepaść, ale to też jest jeszcze jeden krok naprzód. Nam, tak jak oczekiwałem, udało się osiągnąć stabilizację w tym roku. W poprzednim sezonie mieliśmy niesamowitego Bartosza Kurka w kluczowej imprezie, a teraz więcej zawodników było w wysokiej formie w tym samym momencie. Praktycznie w każdym elemencie zrobiliśmy postęp, może tylko blok pozostaje na podobnym poziomie co rok wcześniej – stwierdził szkoleniowiec polskich siatkarzy, który nie robi tragedii z porażek z Amerykanami oraz Brazylijczykami w turnieju w Japonii. – Skoro na Puchar Świata przyjeżdża się tuż po mistrzostwach Europy i część zawodników pierwszy mecz rozgrywa z Amerykanami, którzy mają więcej świeżości, to porażka jest wkalkulowana. Tak samo grając tie-breaka z Brazylią wszystko może się zdarzyć. Ten ostatni mecz z Iranem pokazał jednak, że gdy gramy niemal bez błędów bo popełniając zaledwie siedem w trzech setach i atakując na poziomie 63%, trudno jest nas zatrzymać – dodał Heynen.

Według szkoleniowca biało-czerwonych zrobili oni postęp także w sferze mentalnej. Nastawiają się na wygrywanie, a każdym turnieju interesuje ich tylko złoto. – Gdyby reprezentacja Polski sięgnęła po brązowy medal mistrzostw Europy dwa lata temu, byłby to sukces celebrowany jak największe osiągnięcie. Dziś nie jest on wystarczający. Srebro Pucharu Świata? Ok, fajnie, ale nie wystrzelamy fajerwerków. Zaczynamy rozumieć, że naszym celem jest złoto niezależnie od turnieju. Gdybyśmy się zadowolili brązem mistrzostw Europy, to nie stanęlibyśmy na podium w Japonii. To jest właśnie ten krok, który polska kadra zrobiła przez ostatni rok – od wygrywania od czasu do czasu po zwyciężanie zawsze. Nie jest drużyną, która chce utrzymywać się w czołówce, lecz być na jej szczycie – ocenił Belg.

Kolejny sezon reprezentacyjny będzie trochę bardziej spokojny. Biało-czerwoni mają już zapewniony start na igrzyskach olimpijskich, ale wystąpi w nich tylko dwunastu zawodników. selekcja będzie zatem bardzo duża, bo chętnych do gry w Tokio nie brakuje. – Wszyscy mają równe szanse, by za rok znaleźć się w kadrze. Każdy, kto zna system mojej pracy, że dyspozycja całej drużyny nie jest tylko kwestią tego roku, ale pracy wykonanej przez ostatnie dwa lata – podkreślił trener mistrzów świata, który jeszcze nie ma ułożonego szczegółowego planu przygotowań do igrzysk. – Najważniejsze ramy ustaliliśmy po turnieju kwalifikacyjnym w Gdańsku. Zwłaszcza to, że polecimy do Japonii kilkanaście dni przed igrzyskami i w Takasaki będzie nasza baza. Co do składu na Ligę Narodów, to będziemy ustalać w okolicach lutego lub marca – zakończył VItal Heynen.

 

źródło: opr. własne, przegladsportowy.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2019-10-21

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved