Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Vital Heynen: Na papierze ZAKSA jest faworytem

Vital Heynen: Na papierze ZAKSA jest faworytem

fot. Aleksandra Twardowska

Siatkarze ZAKSY są wielkim faworytem dwumeczu z niemieckim VfB Friedrichshafen, który zadecyduje o awansie do Final Four Ligi Mistrzów. Prowadzący niemiecką drużynę trener reprezentacji Polski siatkarzy Vital Heynen czuje jednak, że jego zespół może się pokusić o coś wielkiego. – Dwóch najdroższych graczy ZAKSY kosztuje więcej niż cały mój zespół, ale mam nadzieję, że to nie wysokości kontraktów zadecydują – mówi „Super Expressowi” belgijski szkoleniowiec przed pierwszym spotkaniem w Kędzierzynie.

Wygraliście w tym sezonie 37 spotkań z rzędu, ale w starciu z kędzierzynianami skazywani jesteście na pożarcie…Vital Heynen: – 36 czy 37… Straciłem już nawet rachubę, ile tych meczów było. Zrobiliśmy tak wiele, nie mając przecież w składzie najbardziej znanych siatkarzy na świecie. Jeśli grasz dobrze, dostajesz nagrodę. Dla nas nagrodą jest już sama możliwość gry z ZAKSĄ. Wiele razy w tym sezonie zadawałem sobie pytanie: czy jesteśmy w stanie powalczyć z tak mocnymi drużynami? Naszedł czas, by moi zawodnicy pokazali, co są warci i gdzie leży granica ich możliwości. Na razie jej nie znamy, bo do tej pory ciągle zwyciężaliśmy i trochę zapomnieliśmy, jak smakuje porażka. Na papierze ZAKSA jest gigantycznym faworytem. Mam jednak nadzieję, że siatkówka to nie tylko papier. Chcę się przekonać na boisku, o ile i czy w ogóle rywal jest od nas lepszy.

A na papierze w czym jest lepszy?

– We wszystkim. Lepsza zagrywka, lepsza gra piłką, lepszy rozgrywający, lepsi skrzydłowi, lepszy blok. Może tylko naszą obronę oceniłbym nieco wyżej. Różnice są kolosalne. Mamy jednak takie nastawienie, że we Friedrichshafen budujemy zespół jako jedność, nie skupiając się na poszczególnych zawodnikach. U nas jeden plus jeden nie równa się dwa, ale dwa z hakiem.

No i nie możecie konkurować z ZAKSĄ finansowo. Jak wielki jest dystans?

– Jeśli wziąłbym z Kędzierzyna dwóch najdroższych siatkarzy, to za tę sumę mogę kupić trzynastu moich graczy w VfB. To absolutnie nie znaczy, że ma to dla mnie jakiekolwiek znaczenie, po prostu przedstawiam realia. W Polsce płaci się więcej i każdy to wie, ale to nieważne, bo mam tutaj młodych i zmotywowanych zawodników w dobrze zorganizowanym klubie i jedynie to się liczy. Poza tym nie zagrywasz lepiej tylko dlatego, że więcej zarabiasz. Być może powinieneś, ale nie zawsze tak jest.

Kiedy szykowaliście taktykę na mecze z ZAKSĄ, oglądał pan przede wszystkim przegrane spotkania kędzierzynian z tego sezonu, by znaleźć jakieś pomocne wskazówki?

– Szczerze mówiąc nie. Patrzę generalnie na to, jak gra przeciwnik, a poza tym my mamy pewien sposób grania, który musimy zrealizować w konfrontacji z ZAKSĄ. Nie zmienię niczego w grze moich siatkarzy. Patrząc na porażki zespołu z Kędzierzyna, trzeba też pamiętać o liczbie meczów, jaką mają na koncie. To była po prostu za duża dawka grania, ZAKSA jest najlepszym przykładem przeładowanego kalendarza. Problemy czasem wynikają ze zmęczenia fizycznego i mentalnego, a nie z techniki.

Rozmawiał Marek Żochowski – więcej w Super Expressie

źródło: Super Express

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, europejskie puchary

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2018-04-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved