Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Vital Heynen: Moją dewizą jest szukanie rozwiązań, na tym się skupiam

Vital Heynen: Moją dewizą jest szukanie rozwiązań, na tym się skupiam

fot. Sylwia Lis-Dubiel

Muszę mieć jakiś plan na wypadek, gdyby sprawy wróciły do normy. Rozmawiałem sporo z trenerami innych reprezentacji i dyskutowaliśmy co zrobimy, gdy pojawią się jakieś konkrety co do reszty sezonu. Nie da się teraz ustalić niczego na sto procent, tym bardziej że codziennie coś się zmienia – mówił w rozmowie z Super Expressem trener polskiej kadry, Vital Heynen.

Jak zaplanować pracę z siatkarzami, skoro nie wiadomo co dalej?Vital Heynen: – Normalnie zawszę myślę o tym, co będę robić w niedalekiej przyszłości i układam plany. Dzisiaj to praktycznie niemożliwe. Choć nie obawiam się przesadnie chaosu, jaki zapanował w świecie sportu, bo moją dewizą jest szukanie rozwiązań, na tym się skupiam. Teraz codziennie robimy wideokonferencje w klubie i wciąż pojawiają się nowe plany. Zwłaszcza, że sprawy we Włoszech niekoniecznie idą ku lepszemu, raczej przeciwnie.

Sezon w Serie A zostanie w ogóle dokończony?

– Nie wiem jak przełożenie Ligi Narodów wpłynie na ewentualne zmiany kalendarza we Włoszech. Poza wszystkim dochodzi jeszcze przepis mówiący, że siatkarze zagraniczni są zobowiązani do świadczenia pracy do 15 maja. Potem są wolni. Trzeba będzie coś z tym zrobić. To są regulacje światowe, takie rzeczy leżą w gestii FIVB. To na razie teoretyczne rozważania, bo nie wiemy, jakie zapadną decyzje odnośnie do całej ligi. Jednak jakoś nie wierzę, że wrócimy do grania za trzy tygodnie. Bardzo w to wątpię.

Jak będzie wyglądała praca w kadrze?

– Trzeba wyprzedzać pewne sytuacje. Muszę mieć jakiś plan na wypadek, gdyby sprawy wróciły do normy. Rozmawiałem sporo z trenerami innych reprezentacji i dyskutowaliśmy co zrobimy, gdy pojawią się jakieś konkrety co do reszty sezonu. Nie da się teraz ustalić niczego na sto procent, tym bardziej że codziennie coś się zmienia.

Jak zmienią się przygotowania olimpijskie w obecnej sytuacji, po przełożeniu Ligi Narodów?

– Całkowicie. Mieliśmy koncepcję polegającą na tym, że przez całe lato dwa zespoły pracują równolegle: jeden gra w Lidze Narodów, a drugi trenuje w Spale. Tym sposobem mielibyśmy 25 siatkarzy przygotowujących się do igrzysk. Wszystko było rozpisane, każdy zawodnik wiedział dokładnie, w którym turnieju Ligi Narodów zagra w tym roku i w jakich terminach będzie na zgrupowaniu. I co? Wszystko poszło do kosza. Trzeba się zastanowić jak to rozwiązać w nowej sytuacji. Mam już pewien pomysł, rozmawiałem o nim z trenerami i zawodnikami, ale zanim nie podzielę się szczegółami ze związkiem, nie chcę o tym mówić publicznie. Wcale bym się jednak nie zdziwił, gdyby i tę koncepcję za parę tygodni diabli wzięli.

Igrzyska olimpijskie odbędą się o czasie?

– Z tego co czytam, koronawirus powinien się osłabiać latem. Moim zdaniem, igrzyska zostaną przeprowadzone. Życie po walce z wirusem będzie inne, to sytuacja trochę jak po 11 września, bo będziemy o wiele bardziej świadomi tego, co nam zagraża. Jest jeszcze jeden pozytywny element: Japończycy generalnie są lepiej przygotowani na różne problemy. Proszę zwrócić uwagę, że u nich chodzi się w maseczkach od lat. Ludzie są tam zdyscyplinowani. Dobrze, że igrzyska mają się odbyć w Japonii. Gdyby miały być w Brazylii, tobym się martwił.

 

Cały materiał w Super Expressie

źródło: Super Express

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie, ligi zagraniczne, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-03-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved