Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Vital Heynen: Liga Narodów to bardziej rywalizacja wewnętrzna niż z przeciwnikami

Vital Heynen: Liga Narodów to bardziej rywalizacja wewnętrzna niż z przeciwnikami

fot. Klaudia Piwowarczyk

– Najważniejsze, że zawodnicy są otwarci na moje pomysły. Choć wielu z was pewnie się zastanawia, czy z moją filozofią siatkówki da się wygrywać. Dalej podążamy swoją drogą i szukamy rozwiązań, by stawać się lepszymi – powiedział Vital Heynen, szkoleniowiec reprezentacji Polski, cytowany przez Przegląd Sportowy.

Zaczęła się druga edycja Ligi Narodów. W niej wiele zespołów idzie drogą utartą przez reprezentację Polski w poprzednim sezonie, czyli dokonuje wielu roszad w składzie, a trenerzy sprawdzają w boju młodych i perspektywicznych zawodników. – Rok temu w Lidze Narodów dałem szansę ponad dwudziestu zawodnikom, co stanowiło przedmiot zagorzałej dyskusji. W tym roku będzie podobnie i już nikomu to nie przeszkadza. Zresztą proszę zauważyć, że w tym roku coraz więcej reprezentacji powtarza nasz schemat z poprzednich rozgrywek, wprowadzając coraz więcej rotacji. Może zatem nasz plan nie był taki zły – powiedział Vital Heynen, który jednak zastrzegł, że w tym roku potrzebne będą zmiany w okresie przygotowawczym do najważniejszej imprezy sezonu, czyli kwalifikacji olimpijskich. – Nie możemy działać tak jak rok temu, bo wtedy szczyt formy miał przyjść na koniec września, a teraz w najlepszej dyspozycji musimy być między 9 a 11 sierpnia, gdy rozegrane zostaną kwalifikacje do igrzysk. To dwa miesiące różnicy. Przed rokiem nawet po awansie do turnieju finałowego Ligi Narodów był czas na dwa tygodnie wolnego dla całej drużyny. Teraz nie będzie to możliwe, bo to okres przygotowawczy do kwalifikacji olimpijskich – dodał szkoleniowiec biało-czerwonych.Na przygotowania do kwalifikacji olimpijskich nie będzie zbyt dużo czasu. teoretycznie więc awans do Final Six Ligi Narodów nie musi być korzystnym rozwiązaniem dla biało-czerwonych. Jednak ich trener podkreśla, że zawsze muszą grać o zwycięstwo. – Przede wszystkim nie możemy grać kolejnych turniejów Ligi Narodów, nie biorąc pod uwagę awansu do finału. Najgorsze, co można zrobić, to pozwalać zawodnikom na porażki – ocenił Heynen, który nie ukrywa, że w trakcie Ligi Narodów odbywa się rywalizacja o miejsce w składzie na kwalifikacje olimpijskie. – Konkurencja jest jeszcze silniejsza niż w poprzednim sezonie. O ile wtedy przed wyborem ostatecznego składu na mistrzostwa miałem wątpliwości co do dwóch czy trzech zawodników, to teraz może być ich nawet siedmiu, czyli połowa meczowego składu. Liga Narodów to bardziej rywalizacja wewnętrzna niż zmagania z przeciwnikami – dodał.

Wciąż nie wiadomo czy w kwalifikacjach olimpijskich zagra MVP mistrzostw świata, czyli Bartosz Kurek, który dochodzi do siebie po urazie pleców. – Bartek bardzo ciężko pracuje. Musi wzmocnić mięśnie pleców, nie ma jeszcze żadnych zajęć z piłkami, skupia się wyłącznie na pracy nad swoim ciałem. Zresztą tak nam, jak i jemu zależało, by na początku sezonu był z drużyną i pracował pod okiem kadrowego sztabu, który jest cały czas dostępny – zaznaczył trener reprezentacji Polski.

Zanosi się na to, że do kwalifikacji olimpijskich będzie przygotowywała się większa liczba zawodników, a ostateczny skład Vital Heynen wybierze przed turniejem w Gdańsku. – Tam, gdzie przeprowadzimy obozy przygotowawcze, zarezerwowaliśmy miejsce dla osiemnastu siatkarzy, ale jeszcze nie wiem, ilu dokładnie wybiorę. W lipcu spędzimy też dwa i pół tygodnia w Zakopanem – wyjaśnił szkoleniowiec, który nie ukrywa, że priorytetem są dla niego olimpijskie kwalifikacje. – Możemy przegrywać w Lidze Narodów, byle awansować do igrzysk. Najważniejsze, że zawodnicy są otwarci na moje pomysły. Choć wielu z was pewnie się zastanawia, czy z moją filozofią siatkówki da się wygrywać. Dalej podążamy swoją drogą i szukamy rozwiązań, by stawać się lepszymi – zakończył Vital Heynen.

Więcej w Przeglądzie Sportowym

źródło: inf. własna, przegladsportowy.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn, Siatkarska Liga Narodów

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-06-05

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved