Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Vital Heynen: Każdemu z zawodników przedstawiłem swój plan

Vital Heynen: Każdemu z zawodników przedstawiłem swój plan

fot. Katarzyna Antczak

– Każdemu z zawodników przedstawiłem swój plan, powiedziałem o jego roli i możliwościach w reprezentacji, ale zwróciłem też uwagę na ryzyko. Teraz przyjdzie czas na oficjalne deklaracje ze strony siatkarzy. To, co mnie najbardziej cieszy, to że każdy z moich rozmówców był bardzo zmotywowany przed nowym sezonem kadrowym. Nawet po tak trudnym sezonie dla polskiej reprezentacji, po którym mogłoby się wydawać, że pozostanie więcej wątpliwości niż chęci – mówi cytowany przez Przegląd Sportowy Vital Heynen.

Spotkam jeszcze się z moim sztabem oraz zawodnikami, a także porozmawiam z klubowymi trenerami. Chcę także pojechać do ośrodka w Spale. Grafik mojej wizyty jest bardzo napięty, ale chcę jak najlepiej wykorzystać ten czas, żeby jak najwięcej dowiedzieć się o pracy w polskich klubach i dobrze przygotować do sezonu reprezentacyjnego – mówił Belg tuż po przylocie do Polski. We wtorek Vital Heynen odwiedzi Spałę i Kędzierzyn-Koźle, a w środę obejrzy na żywo ligowe spotkanie Jastrzębskiego Węgla z Cerradem Czarnymi Radom.Przed nim ważne decyzje odnośnie szerokiego składu na rozpoczynające się pod koniec maja rozgrywki siatkarskiej Ligi Narodów. Listę dwudziestu zawodników mamy poznać najpóźniej na początku kwietnia. – Najpierw oglądasz nagrania wideo, a później chcesz zobaczyć danego siatkarza na żywo podczas meczu. Kiedy już widzisz go także podczas treningów, musisz jeszcze sprawdzić, jak waszą pracę przekłada na boisko. Tylko wypełniając te cztery poziomy masz pełen obraz danego zawodnika – podkreśla Vital Heynen. W przypadku nowego selekcjonera Polaków można, by wymienić jeszcze piąty element: rozmowa. Zwłaszcza że ekscentryczny Belg to najbardziej rozgadany z dotychczasowych selekcjonerów. Okazji ku temu ma wiele, bo odkąd oficjalnie objął posadę, jest w stałym kontakcie z przyszłymi reprezentantami. – Kontaktowałem się już z ponad dwudziestoma zawodnikami. Jeden z nich powiedział mi nawet, że ze wszystkimi trenerami razem wziętymi nie rozmawiał tyle, ile ze mną – uśmiecha się Heynen. Tym zawodnikiem był Dawid Konarski, z którym tak jak z Bartoszem Kurkiem selekcjoner spotkał się osobiście w ubiegłym tygodniu przy okazji pucharowego meczu jego zespołu VfB Friedrichshafen w Ankarze. Spośród zawodników występujących w ligach zagranicznych już cztery razy (choć nie osobiście) rozmawiał także z grającym w Japonii Michałem Kubiakiem.

Ci najbardziej doświadczeni zawodnicy mogą jednak nie dostać szansy gry na początku sezonu. W końcu w zmienionej formule Ligi Światowej, czyli siatkarskiej Lidze Narodów, biało-czerwonych czeka pięć tygodni turniejów interkontynentalnych. Co gorsza po dwóch weekendach w Polsce będą podróżować od Japonii przez USA, by wrócić na drugi koniec świata do Australii. To otwiera drogę dla młodych zawodników. – Młodzi powinni poznawać świat, a FIVB nam to w tym sezonie umożliwia – przekornie przyznaje Belg. – Nie chodzi o to, czy będę mógł skorzystać z wszystkich graczy, ale czy to dobrze dla nich, żeby grali. W końcu mamy grupę siatkarzy, jak Aleksander Śliwka, Maciej Muzaj, Damian Schulz czy Łukasz Kaczmarek, którzy nie mieli zbyt wielu albo żadnych okazji ku temu, by zaprezentować się chociażby w Lidze Światowej do tej pory. W Lidze Narodów z pewnością będę rotował składem – tłumaczy Heynen.

Więcej w Przeglądzie Sportowym

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2018-03-07

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved