Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Vital Heynen: Jestem teraz realistą, ale też optymistą

Vital Heynen: Jestem teraz realistą, ale też optymistą

fot. Klaudia Piwowarczyk

– Ten turniej jest świetną okazją do sprawdzenia całej kadry i każdy dostanie szansę, aby zagrać – mówi przed pierwszym turniejem Ligi Narodów Vital Heynen. – Jestem teraz realistą, ale też optymistą, bo będziemy dobrzy w tym, co robimy na koniec tego sezonu – dodał selekcjoner biało-czerwonych. – Na pewno ten sezon nie jest lekki i każdy z nas chce dać z siebie maksimum – przyznał Michał Kubiak.

Od piątku do niedzieli w Katowicach i Krakowie cztery drużyny – Kanada, Korea Południowa, Rosja i Polska – walczyć będą w pierwszym turnieju Siatkarskiej Ligi Narodów. Przed turniejem na konferencji prasowej spotkali się kapitanowie i trenerzy wszystkich zespołów. – Chcemy spróbować wygrać z każdym przeciwnikiem. Brakuje nam dwóch zawodników z poprzedniego sezonu, ale gramy dobrze i jesteśmy w optymalnej formie. Rywalizujemy tutaj z mocnymi zespołami Polski i Rosji, więc jesteśmy świadomi, że nie będzie łatwo. Chcemy zakończyć ten weekend przynajmniej z dwoma zwycięstwami, co byłoby dla nas satysfakcjonujące. To jest długi turniej, więc musimy próbować poprawiać naszą grę i ciężko pracować. Musimy dobrze przygotować się do każdego meczu. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy trenować i grać w Polsce. Dla mnie to czysta przyjemność grać tutaj w Katowicach i w pięknym Krakowie – przyznał Stephane Antiga, szkoleniowiec reprezentacji Kanady. –  Nie mieliśmy dużo czasu, żeby zgrać się ze sobą dobrze, ale w podobnej sytuacji są też inne drużyny. Musimy spróbować wygrać każdy z meczów i ułożyć wszystkie elementy gry. Jednego jestem pewien – kibice w Polsce będą świetni i atmosfera będzie wspaniała. Wszystkie zespoły tutaj są wyjątkowe i każdy ma swój odmienny styl gry. Rosja gra bardzo mocno blokiem i zagrywką, Korea gra bardzo szybko, więc musimy szybko przekierować się na kolejnego rywala. Dobrze znamy Polaków i przyjemnie będzie zmierzyć się z nimi po raz kolejny – dodał Tyler Sanders, kapitan kanadyjskiej drużyny.W piątek w Katowicach pierwszym rywalem Polaków będzie Korea Południowa. – Bardzo podoba nam się w Polsce i cieszymy się, że możemy tutaj zagrać. Polska ma świetny zespół, dlatego jesteśmy zadowoleni, że będziemy mieli okazję zmierzyć się z takim przeciwnikiem. Dla drużyn z Azji granie przeciwko wysokim i silnym fizycznie zawodnikom z Europy jest dodatkowym wyzwaniem – stwierdził trener drużyny koreańskiej, Kim Hochul. – Pierwsze spotkanie jest bardzo istotne dla naszego zespołu. Z niecierpliwością czekamy na mecze ze wszystkimi naszymi przeciwnikami. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, będziemy walczyć do końca i zobaczymy, co z tego wyniknie – powiedział kapitan reprezentacji Korei Południowej, Moon Sung-Min.

Bardzo cieszymy się, że znowu gramy w Polsce. Niedawno zakończyliśmy rozgrywki ligi rosyjskiej, dlatego nie mieliśmy dużo czasu, aby przygotować się do tego turnieju. Według mnie system tego turnieju jest jednym z najbardziej sprawiedliwych – mamy 16 drużyn i każdy zagra 15 meczów. Każdy zagra z każdym, będziemy mogli zobaczyć naszych przeciwników i zdobyć nowe doświadczenie, co jest bardzo ważne przed mistrzostwami świata. Na pewno ten turniej jest bardzo ciężki, a grafik napięty. Trzeba dać szansę gry wielu zawodnikom, rotować składem, bo to idealna okazja do tego przed mistrzostwami świata – mówił trener Sbornej, Siergiej Szlapnikow. – Mieliśmy niewiele czasu, żeby przygotować się do tych meczów, ponieważ niedawno zakończyliśmy ligę rosyjską, ale na pewno nasza forma będzie wzrastać z każdym meczem, podchodzimy z optymizmem do tego turnieju, będziemy chcieli pokazać się z jak najlepszej strony i testować różnych zawodników. Mamy mocnych przeciwników, dlatego musimy skupić się na tym, aby dobrze przygotować się do tych spotkań. Graliśmy dwa mecze towarzyskie z Bułgarią i oba wygraliśmy. Z Polską w Polsce gra się zawsze ciężko, bo zawsze grają tu z ogromnym wsparciem swoich fanów – dodał Dmitrij Wołkow, kapitan reprezentacji Rosji.

Mam swoje poglądy na tę edycję Ligi Narodów. Oczywiście gramy, żeby wygrać, ale także żeby sprawdzić różnych zawodników. Graliśmy tak przeciwko Kanadzie w dwóch meczach towarzyskich, więc w ciągu najbliższych trzech dni będziemy to kontynuować i sprawdzimy, kto jest w stanie obecnie grać na takim poziomie. Myślę, że presja zeszła z moich zawodników podczas tych meczów, co jest dobre – przyznał Vital Heynen. Ten turniej jest świetną okazją do sprawdzenia całej kadry i każdy dostanie szansę, aby zagrać. Nie sądzę, abyśmy byli dzisiaj w stanie pokonać Rosję, ale z każdym meczem poprawiamy naszą grę, co pokazaliśmy, grając z Kanadą. Mamy wiele talentów, ale musimy patrzyć na okoliczności, w jakich się znajdujemy. Jestem teraz realistą, ale też optymistą, bo będziemy dobrzy w tym, co robimy na koniec tego sezonu. Nie mogę się doczekać grania z dobrymi drużynami tutaj, ale wiem, że nie będziemy perfekcyjni. Potrzebujemy problemów teraz, a nie na koniec sezonu – dodał selekcjoner biało-czerwonych.

Na pewno ten sezon nie jest lekki i każdy z nas chce dać z siebie maksimum. Trener rotuje składem tak, żeby żaden z nas nie był przemęczony, ale żeby każdy spróbował swoich sił na parkiecie i pomógł drużynie. Jesteśmy nowym zespołem, z nowym trenerem i próbujemy znaleźć swoją grę i swój system, ale to nie zwalnia nas z obowiązku grania, aby wygrać. Chcemy wygrywać jak najwięcej bez względu na to, kto będzie na boisku – powiedział przed turniejem Michał Kubiak, kapitan reprezentacji Polski.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved