Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Vital Heynen: Cieszy mnie praca z młodzieżą

Vital Heynen: Cieszy mnie praca z młodzieżą

fot. volleyball.de

– Wiem, że moje umiejętności są odpowiednie dla momentu, w którym obecnie znajduje się reprezentacja. Nie zastanawiałbym się nad ofertą, gdybym nie czuł, że to jest wyzwanie dla mnie idealne – mówi w rozmowie ze Sport.pl kandydat na selekcjonera Polaków, Vital Heynen.

Jak pańska kandydatura na stanowisko trenera reprezentacji Polski wpłynęła na relację z belgijską federacją?Vital Heynen:Od pierwszego momentu, w którym zacząłem rozmawiać z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, Belgowie o tym wiedzieli – nic przed nimi nie ukrywałem. Władze belgijskiej federacji wyraziły nadzieję, że nadal będę z nimi współpracował i przekonywały mnie, bym został w kraju. Mam do nich wiele szacunku. Nie zawsze byli w stanie zrozumieć, dlaczego w pewnych sytuacjach czułem się w określony sposób, ale starałem się przedstawić im moją drogę myślenia.

Powiedział pan, że nigdy nie zerwał umowy. Jakie rozwiązanie wprowadzi pan w życie w przypadku objęcia stanowiska trenera Polaków w momencie, gdy pański kontrakt z Belgami wciąż będzie ważny?

– To prawda, nigdy dotąd nie zdarzyło mi się rozwiązać kontraktu przed czasem i na pewno będzie to dla mnie trudna sytuacja. Jednak w moim dokumencie z Belgią jest zapis pozwalający każdej ze stron na rozwiązanie umowy w dowolnym momencie.

Jaki jest pana podstawowy plan na polską reprezentację?

– W materiałach złożonych w PZPS-ie zawarłem go na kilkudziesięciu stronach, tego się nie da streścić. Opisałem dokładnie to, czego nauczyłem się w dotychczasowej pracy z klubami oraz drużynami narodowymi. Dopasowałem to do wiedzy na temat polskiej kultury, mentalności zawodników, ale również do obecnej sytuacji kadry.

Czy jest pan gotowy stworzyć program polskiej siatkówki, który obejmować będzie współpracę z młodszymi zawodnikami?

– Nie mogę się tego doczekać. Każdy, kto mnie zna, wie, że mojej głowy nie zajmuje tylko współpraca z jedną drużyną, ale dosłownie wszystko, co mogę poprawić. Kocham to! Dobrym tego przykładem jest współpraca z VfB Friedrichshafen. W klubie zajmuję się wieloma rzeczami – trenowaniem, ulepszaniem formy zawodników, pracą ze sponsorami i mediami, ale również współdziałaniem z młodzieżą. Jednym z moich pomysłów jest „kolacja z trenerem”. Zapraszam do mnie do domu każdego ze sponsorów. Siedzimy w pięć, sześć osób, ja przygotowuję tradycyjne belgijskie potrawy i rozmawiamy o życiu. W tym tygodniu zorganizuję natomiast „popołudnie dla dzieci”. Młodzi, ośmiu-, dwunastoletni siatkarze i siatkarki z Friedrichshafen przyjdą do hali, a ja pomogę im w treningu. Myślę również o kilku nowych akcjach dla fanów klubu. Taki mam styl – bardzo lubię podrzucać nowe pomysły i pomagać, jeśli tylko zdarzy się taka okazja. Skoro można coś poprawić, to dlaczego nie skorzystać z takiej szansy? Nie mówię tu tylko o aspektach sportowych, ale również sponsorach, mediach, współpracy na linii fani-drużyna. Warto się starać, by siatkówka stawała się popularniejsza, bo to wpłynie również na zainteresowanie reprezentacją. W mojej opinii zakres odpowiedzialności trenerskiej jest bardzo szeroki. Wracając do pytania: nie każdy wie, że karierę trenerską rozpoczynałem od współpracy z młodymi siatkarzami – w przedziale wiekowym 17-21 lat. To było fantastyczne przeżycie i od tego momentu cieszy mnie praca z młodzieżą. Tacy zawodnicy mają w sobie wiele energii, chęci do treningu i choć czasami są trudni, to praca z nimi daje wiele satysfakcji. To jest nasza przyszłość. Nie wolno jednak zapomnieć, że podstawą jest zbudowanie zespołu w teraźniejszości.

Cały wywiad Sary Kalisz w serwisie sport.pl

Moim kandydatem na selekcjonera jest:

zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

źródło: sport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2017-11-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved