Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Vital Heynen: Chcemy pokazać, że jesteśmy lepsi niż rok temu

Vital Heynen: Chcemy pokazać, że jesteśmy lepsi niż rok temu

fot. Sylwia Lis-Dubiel

Reprezentacja Polski w Arłamowie przygotowuje się do mistrzostw Europy mężczyzn, które rozpoczną się w 12 września. Tegoroczne zmagania rozszerzone zostały do 24 ekip. Zwolennikiem tego rozwiązania nie jest Vital Heynen, który obawia się, że zwiększenie liczby drużyn wpłynie negatywnie na poziom. – 24 zespoły w mistrzostwach Europy to już za dużo. Doskonale to widać w czempionacie kobiet, proszę sobie policzyć, jak dużo jest meczów, które kończą się wynikiem 3:0 i jak dużo było ich wcześniej. To nie jest dobre dla siatkówki. Jednostronne spotkania szkodzą każdej dyscyplinie – podkreślił szkoleniowiec biało-czerwonych.

Tegoroczne mistrzostwa Europy mają zmodyfikowaną formułę. Zrezygnowano z baraży po fazie grupowej na rzecz 1/8 finału. – Ta dodatkowa runda mi się podoba, ponieważ uważam, że trzeba skończyć z kombinowaniem. Wygrywasz i awansujesz do następnej rundy, proste – analizował Vital Heynen. Kolejną nowością jest rozszerzenie zmagań do 24 ekip. Poza gospodarzami (Francja, Słowenia, Belgia, Holandia) rywalizować będą: Rosja, Niemcy, Serbia, Włochy, Bułgaria, Czechy, Polska, Turcja, Rumunia, Estonia, Słowacja, Portugalia, Białoruś, Ukraina, Grecja, Finlandia, Czarnogóra, Austria, Hiszpania i debiutant Macedonia. – Natomiast 24 zespoły w mistrzostwach Europy to już za dużo. Doskonale to widać w czempionacie kobiet, proszę sobie policzyć, jak dużo jest meczów, które kończą się wynikiem 3:0 i jak dużo było ich wcześniej. To nie jest dobre dla siatkówki. Jednostronne spotkania szkodzą każdej dyscyplinie. Potrzebne są wyrównane pojedynki. Nie ma w Europie 24 reprezentacji, które prezentują podobny poziom. Na męskim turnieju będzie tak samo, dlatego wolałbym mistrzostwa z 16 ekipami – wyraził swoje zdanie trener Polaków.Sezon reprezentacyjny w tym roku jest rozciągnięty do granic możliwości. Poza rozegranymi już Siatkarską Ligą Narodów i kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich, na Polaków czeka jeszcze Puchar Świata. Do niedawna impreza kluczowa, bowiem dająca awans na imprezę czterolecia. Tym razem takich przywilejów nie daje, a jej start zaplanowano na… 1 października, czyli zaledwie 2 dni od zakończenia mistrzostw Europy.  – Zdecydowanie trudniejszym turniejem jest Puchar Świata. Przede wszystkim dlatego, że grasz 11 spotkań w ciągu 2 tygodni. Poza tym, udział w nim biorą najlepsze drużyny świata: Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia czy Argentyna – z każdego kontynentu po dwie najlepsze reprezentacje. Z czołowej „10” rankingu jest tych ekip 6 czy 7, czyli więcej niż w mistrzostwach Europy. Puchar Świata jest trudniejszy, ale ma inną wartość. W tym roku jest po mistrzostwach Europy, więc ważniejszy jest oczywiście czempionat Starego Kontynentu – mówił Vital Heynen.

Jaki cel na mistrzostwa Europy mają aktualni mistrzowie świata? – Sukcesem będzie pokazanie, że zrobiliśmy postęp, zaprezentowanie lepszej siatkówki. W Polsce mówi się, że w drugim roku pracy trenera drużyna narodowa nie odnosi sukcesów. W tym sezonie zdobyliśmy już medal Ligi Narodów i zakwalifikowaliśmy się na igrzyska olimpijskie. Już zrobiliśmy swoje, ale jeszcze raz chcemy udowodnić, że jesteśmy lepsi niż w poprzednim roku. Wiem, że tak się stanie. O sukcesie lub niepowodzeniu może zadecydować jeden dzień, zawsze jest ryzyko porażki – dodał Belg.

W Arłamowie z kadrą trenuje Bartosz Kurek, który wraca do formy po ciężkiej kontuzji kręgosłupa. Czy to oznacza, że MVP mistrzostw świata może zagrać w mistrzostwach Europy? – Na razie Bartosz Kurek trenuje normalnie, być może to się później zmieni. Zobaczymy dzień po dniu, codziennie pytam go, jak się czuje i co może robić. Trzeba stawiać sprawę uczciwie – zawodnik, który nie grał przez 4 miesiące, nie przygotuje się do mistrzostw Europy w 2 tygodnie, to nie jest realistyczne. Ale ja już nie raz potrafiłem zaskoczyć. Nie jest ważne, czy będzie gotowy na ten turniej. Ważne, żeby był lepszy. Robimy dla niego wszystko i uważam, że dla Bartka to bardzo dobra opcja – powrót do gry w reprezentacji – tajemniczo odpowiedział trener Polaków.

źródło: opr. własne, Polsat Sport

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2019-08-31

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved