Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Vienna Major: Złote medale dla Hermannovej i Slukovej

Vienna Major: Złote medale dla Hermannovej i Slukovej

Czeszki Barbora Hermannova i Markéta Slukova zdobyły złote medale pięciogwiazdkowego Vienna Major, w finale pokonały one brazylijski duet Barbara/Fernanda. Brązowe medale zdobyły Holenderki Sanne Keizer i Madelein Meppelink po zwycięstwie nad duetem Carol/Maria Antonelli.

W półfinale rywalkami Czeszek były Carol i Maria Antonelli. Brązowe medalistki mistrzostw Europy okazały się lepsze przede wszystkim w ataku, gdzie zdobyły 31 punktów, przy 25 oczkach rywalek, popisały się dodatkowo trzema asami serwisowymi przy dwóch Brazylijek. W obu setach walka trwała do samego końca, ale to Czeszki zachowały więcej zimnej krwi i mogły się cieszyć po akcji Slukovej z awansu do finału.

W drugim półfinale rywalkami Barbary Seixas De Freitas i Fernandy Alves były aktualne mistrzynie Europy. Brazylijki w pierwszym secie za sprawą dobrej gry w każdym elemencie szybko narzuciły Holenderkom swój styl gry i pewnie wygrały tę część meczu. Sanne Kaizer i Madelein Meppelink się jednak nie poddawały i w kolejnej partii podjęły walkę. Ostatecznie jednak górą były Brazylijki. Holenderki w przeciągu meczu lepiej punktowały zagrywką (5:2), zaś w ataku i bloku nieco lepiej radziły sobie Brazylijki (26:23 jeżeli chodzi o punkty zdobyte atakiem i 4:2 blokiem). Mistrzynie Europy popełniły w całym meczu 12 błędów, rywalki 8.

Półfinały:
Hermannova/Slukova CZE – Carol/Maria Antonelli BRA 2:0
(22:20, 21:19)
Barbara/Fernanda BRA – Keizer/Meppelink NED 2:0
(21:17, 23:21)

W meczu o brązowy medal zmierzyły się pary z Holandii i Brazylii. Spotkanie miało wyrównany początek. Wkrótce jednak po akcjach Marii Antonelli siatkarki plażowe z Ameryki Południowej odskoczyły na 8:5. Sprawy w swoje ręce wzięła jednak Meppelink i po jej atakach i asie serwisowym to mistrzynie Europy prowadziły 12:11, a kilka chwil później już 17:15. Brazylijki zdołały jeszcze wyrównać, ale ataki Sanne Keizer dały Holenderkom znów dwa oczka zapasu (19:17). Niewielką przewagę para z Europy utrzymała już do końca seta, którego udanym zbiciem zakończyła Meppelink.

W drugiej partii po ataku i bloku Caroliny Solberg Salgado to Brazylijki prowadziły 7:5, a kolejne jej udane akcje w tych elementach dały chwilę później Brazylijkom już wynik 10:7. Holenderki w tej sytuacji poprosiły o czas, po którym ataki i wygrywający serwis Madelein Meppelink pozwoliły mistrzyniom Europy wyrównać na 11:11. Przez dłuższy czas wynik oscylował wokół remisu, ale wkrótce dzięki kolejnej dobrej zagrywce Meppelink Holenderki odskoczyły na 19:16. Trzypunktowej przewagi „Pomarańczowe” już nie wypuściły i po ataku Meppelink mogły się cieszyć z brązowego krążka.

W mecz finałowy, w którym zmierzyły się Czeszki Hermannova i Slukova oraz Brazylijki Barbara/Fernanda, lepiej weszły te drugie. Siatkarki plażowe z Ameryki Południowej szybko objęły prowadzenie 4:0, a po atakach Fernandy Alves było już 7:1. Szybko o czas musiały prosić w tej sytuacji Czeszki. Nic to jednak nie dało, seria ich własnych błędów oraz blok i atak Fernandy spowodowały, że Brazylijki prowadziły już 13:2. Rozbite brązowe medalistki mistrzostw Europy nie były już w stanie podjąć walki i po nieudanym ataku Slukovej przegrały tę część meczu 10:21.

Jak się okazało, były to jednak złe miłego początki, na starcie drugiego seta punktowała Slukova (4:1), a po ataku Hermannovej było już 6:2. Siatkarka ta kilka chwil później dołożyła także asa serwisowego (8:3). Brazylijki starały się odrabiać straty, ale as serwisowy Fernandy i atak Barbary wystarczyły do tego, by zbliżyć się na 8:11. Fernanda swoimi atakami kilka chwil później zniwelowała stratę jeszcze o jedno oczko (13:15), ale w ataku znakomicie radziła sobie Markéta  Slukova (19:14). Pięciopunktowe prowadzenie Czeszki utrzymały już do końca seta i po kolejnym znakomitym ataku Slukovej doprowadziły do tie-breaka.

W nim Brazylijki prowadziły już 3:0, ale ataki Slukovej i blok Hermannovej pozwoliły Czeszkom wyrównać na 7:7. Tym razem to Barbora Hermannova wzięła na siebie ciężar zdobywania punktów zarówno atakiem, jak i zagrywką (11:9). Błąd Fernandy i atak Slukovej dały Czeszkom piłki meczowe (14:10). Rywalki za sprawą ataku i zagrywki Barbary obroniły dwie z nich, ale po zepsutej zagrywce Barbary to Czeszki mogły wznieść ręce w geście radości ze zdobycia złotego medalu.