Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > VfB Friedrichshafen pod wodzą Vitala Heynena sięgnęło po Puchar Niemiec

VfB Friedrichshafen pod wodzą Vitala Heynena sięgnęło po Puchar Niemiec

W starciu o Puchar Niemiec naprzeciwko siebie stanęły dwie ekipy, które od kilku lat nieprzerwanie walczą ze sobą o najważniejsze trofea. Tym razem to wicemistrzowie Niemiec, VfB Friedrichshafen, mogli cieszyć się ze zwycięstwa, choć nie przyszło ono łatwo. W pojedynku o Puchar Niemiec nie brakowało dramaturgii, a aż trzy z czterech partii rozstrzygała gra na przewagi.

Siatkarze Berlin Recycling Volleys i VfB Friedrichshafen spotkanie o Puchar Niemiec zaczęli dość równo (3:3). Bardzo długo żadna z drużyn nie była w stanie zbudować sobie przewagi, a po bloku Grahama Vigrassa minimalna inicjatywa leżała po stronie mistrzów Niemiec (12:11). Berlińczykom nie udało się jednak utrzymać prowadzenia i kibice w Maanhaim mogli oglądać zaciętą końcówkę (20:20). Pierwszą piłkę setową mieli podopieczni Vitala Heynena po skutecznym zbiciu ze środka (24:23), ale autowy atak z prawej strony zmienił sytuację na parkiecie (25:26). Gracze z Friedrichshafen odkupili swoje winy udaną zagrywką (27:26). Ekipa ze stolicy Niemiec nie poddawała się i po kontrze zapewniła sobie setbola (31:30). Na nic się to jednak nie dało, bowiem u rywali świetnie zafunkcjonował blok, a chwilę potem zagrywka, co dało VfB wygraną w premierowej partii 33:31.

Drugi set także rozpoczął się od wyrównanej gry (3:3), a na pierwszym czasie technicznym minimalną przewagę mieli gracze trenera Heynena (8:7). Oba zespoły kończyły swoje side-outy (12:12), a kiedy nie udało się ekipie z Berlina, funkcjonował u nich blok (13:13). W końcu berlińczycy przełamali swoich przeciwników i wyszli na minimalne prowadzenie, ale rywale znów błyskawicznie przechylili szalę na swoją korzyść, a o czas poprosił szkoleniowiec mistrzów Niemiec (19:20). Przerwa nie podziała jednak mobilizująco, bo już w kolejnej akcji zatrzymany został Kromm (19:21). Kolejna „czapa” dała VfB piłkę setową (24:21), a całą partię zakończył autowy atak Woutera ter Maata (21:25).

Trzeci set rozpoczął się od dwóch udanych akcji Berlin Recycling Volleys (2:0), a udane kontrataki – między innymi w wykonaniu Paula Carrolla, pozwoliły jego ekipie na powiększenie swojego prowadzenia (7:3). Siatkarze VfB nie poddawali się i udało im się odrobić część strat – po ataku z drugiej piłki Simona Tischera mieli już tylko dwa oczka mniej od rywali (11:13). Mistrzowie Niemiec szybko odzyskali inicjatywę, prowadząc na drugim czasie technicznym 16:11. Po asie serwisowym Zukowskiego przewaga berlińczyków wynosiła już 5 punktów (18:13), ale znów dobra gra ekipy z Friedrichshafen pozwoliła na zmniejszenie dystansu (16:18). Kibice ponownie mogli oglądać wyrównaną walkę w końcówce seta, bowiem swojej inicjatywy nie wykorzystali zawodnicy z Berlina, którzy mieli 4 piłki setowe (24:20). Wszystkie z nich obronili podopieczni trenera Heynena (24:24). Ich szczęście wyczerpało się jednak w końcówce i po grze na przewagi Berlin Recycling Volleys przedłużył losy meczu (27:25).

Chociaż początkowo ton rywalizacji w czwartej partii nadawali siatkarze z Berlina (7:5), to gra szybko się wyrównała (9:9) i walka punkt za punkt toczyła się bardzo długo, a na drugim czasie technicznym to zawodnicy Roberto Serniottiego mieli minimalną przewagę (16:15). Błędy sprawiły, że chwilę potem role się odwróciły, a kontra VfB w wykonaniu Takvama spowodowała, że dwa punkty więcej mieli właśnie srebrni medaliści poprzedniego sezonu (20:18). Podwójny blok jedynie poprawił pozycję teamu z Friedrichshafen (21:18), a zbicie Davida Sossenheimera dało mu piłkę meczową (24:21). Zawodnicy Vitala Heynena powtórzyli wyczyn swoich przeciwników z poprzedniego seta, dając się dogonić (24:24) i dopiero po grze na przewagi mogli cieszyć się ze zdobycia Pucharu Niemiec (30:28).

VfB Friedrichshafen – Berlin Recycling Volleys 3:1
(33:31, 25:21, 25:27, 30:28)