Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > W USA powstanie profesjonalna liga siatkarska?

W USA powstanie profesjonalna liga siatkarska?

fot. Katarzyna Antczak

Można spokojnie przyznać, że włoska Serie A i rosyjska Superliga to obecnie najsilniejsze rozgrywki klubowe. Gra w nich wielu zawodników zza oceanu. Najlepsi Amerykanie od dłuższego czasu obierają kierunek europejski, ze względu na brak profesjonalnej ligi w ich kraju. To może niedługo się zmienić, a europejskim klubowym potęgom siatkarskim wyrośnie bardzo groźny konkurent.

Jak do tej pory Stany Zjednoczone siatkarsko kojarzyły się tylko z silną kadrą narodową, zawodnikami coraz tłumniej przybywającymi grać do Europy oraz poukładaną i solidną ligą uniwersytecką. Tymczasem Amerykanie coraz intensywniej myślą nad tym, by stworzyć profesjonalne rozgrywki seniorskie, które mogłyby stanąć w szranki z najlepszymi ligami na świecie. Ewentualny start amerykańskich rozgrywek miałby miejsce przed następnymi igrzyskami olimpijskimi w Tokio.Najczęściej to właśnie gracze zza oceanu najmocniej odczuwają rozłąkę z rodziną i pobyt z dala od swojej rodziny. Potwierdza to chociażby przypadek Matta Andersona, który na krótki okres przerwał swoją przygodę z siatkówką i wrócił do domu. – Wielu z nich ciężko jest, grając w ligach zagranicznych, być poza domem, z dala od rodzin przez 7-8 miesięcy w roku. Niektórzy są bardzo podekscytowani pomysłem grania u siebie i nawet mogliby obniżyć odrobinę swoje wymagania finansowe, jeśli mieliby możliwość grania w USA i bycia blisko swoich rodzin i normalnego życia – powiedział Jamie Davis, pomysłodawca profesjonalnej amerykańskiej ligi siatkarskiej.

W Stanach Zjednoczonych od dłuższego czasu zauważa się dużo większe zainteresowanie siatkówką. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się spędzać wolny czas na zajęciach siatkarskich, ale przede wszystkim wzrosło zainteresowanie samą tematyką i występami reprezentacji narodowych. Grono potencjalnych kibiców ligi siatkarskiej więc rośnie. Dobre wyniki amerykańskich drużyn powodują także zainteresowanie sponsorskie, choć czy jest to w stanie zapewnić odpowiedni poziom płac w ewentualnych rozgrywkach seniorów? – Mamy zainteresowanych, głodnych nowości i podekscytowanych inwestorów, którzy chcą wspomóc naszą inicjatywę. Wierzę, że pomoże to zapewnić poziom płac na tyle, by skusić amerykańskich zawodników i zawodniczki do gry w USA – zapewnia Jamie Davis.

Pomysł podoba się samym zawodnikom oraz zawodniczkom. – Zdecydowanie wyobrażam sobie, że na koniec mojej kariery mam możliwość powrotu, bycia z rodziną i zarabiania pieniędzy. Nawet jeśli nie byłoby to tak dużo, jak to ma miejsce każdego roku. To pozwoliłoby mi robić to, co kocham i zarabiać tym na życie – stwierdziła środkowa reprezentacji USA Rachael Adams, która miała okazję grać m.in. w polskiej lidze.

Sam poziom sportowy, jak i organizacyjny lig uniwersyteckich w Stanach Zjednoczonych pozwala przypuszczać, że ewentualne rozgrywki seniorów, jakie mają powstać, szybko staną się wielką konkurencją dla chociażby tych najsilniejszych w Europie.

 

 

źródło: flovolleyball.tv, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2017-09-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved