Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-17 M: Bułgarzy i Francuzi już w półfinale

ME U-17 M: Bułgarzy i Francuzi już w półfinale

W czwartym dniu mistrzostw Europy do lat 17 kolejne zwycięstwo w grupie I na swoim koncie zanotowali Bułgarzy i Francuzi, którzy dzięki temu zapewnili już sobie awans do półfinału. W drugiej grupie na czele wciąż są Czesi i Polacy, a bolesną porażkę ponieśli Włosi, którzy w ten sposób skomplikowali sobie sytuację w tabeli.

Kolejny dzień mistrzostw Europy udany był dla gospodarzy, którzy pokonali rówieśników z Finlandii. Wprawdzie mecz lepiej zaczął się dla Skandynawów, którzy wygrali premierową odsłonę, ale w kolejnych nie poszli za ciosem. Do walki zerwali się w czwartym secie, w którym prowadzili 21:17, ale nie potrafili doprowadzić do tie-breaka. Na przestrzeni meczu gospodarze dysponowali znacznie mniej stabilnym przyjęciem, ale nie przeszkadzało im to aż tak bardzo w grze na siatce. W ataku uzyskali o 4% wyższą skuteczność, natomiast w bloku obie drużyny zaprezentowały się na podobnym poziomie. Do sukcesu Bułgarów poprowadził Georgi Tatarow, który zgromadził na swoim koncie 16 punktów. Dzięki tej wygranej zapewnili oni już sobie awans do strefy półfinałowej.

Finlandia – Bułgaria 1:3
(25:18, 26:28, 13:25, 23:25)

Podobny cel zrealizowali Francuzi, którzy nie stracili jeszcze żadnego punktu w turnieju. W środę w trzech setach rozprawili się z reprezentacją Turcji. Problemy mieli jedynie w drugiej odsłonie, która rozstrzygnęła się po walce na przewagi. W dwóch pozostałych siatkarze znad Bosforu nie mieli argumentów, by dotrzymać kroku rywalom. Na przestrzeni meczu jedynie w bloku zdobyli tyle samo oczek co trójkolorowi. Olbrzymia dysproporcja była za to między oboma zespołami w ataku. Francuzi zanotowali bowiem aż 61% skuteczności w tym elemencie. Po raz kolejny liderem ich zespołu został Nathan Canovas, który zgromadził 21 oczek na swoim koncie.

Francja – Turcja 3:0
(25:14, 32:30, 25:17)

Ważne zwycięstwo odniosła reprezentacja Białorusi, która w trzech setach rozprawiła się z Rumunami. Rywale tylko w premierowej odsłonie nawiązali wyrównaną walkę. Prowadzili nawet 21:20, ale ostatecznie przegrali tę część meczu po walce na przewagi. W pozostałych wyraźnie spuścili z tonu, będąc tylko tłem dla Białorusinów. Ich kłopoty zaczynały się w przyjęciu, a silna zagrywka przeciwników dała im 11 punktów bezpośrednio w tym elemencie. Do tego Białorusini dołożyli 50% skuteczności w ataku. Nie błyszczeli za to w bloku, ale 5 oczek dołożyli także w tym elemencie, a to im w zupełności wystarczyło do odniesienia pewnego zwycięstwa. Pierwsze skrzypce w ich szeregach grał tym razem Arsenij Palonski, który zapisał na swoim koncie 15 punktów.

Białoruś – Rumunia 3:0
(26:24, 25:19, 25:17)

W grupie II bezcenne zwycięstwo odnieśli Czesi, którzy bardzo zbliżyli się do strefy półfinałowej. W środę okazali się lepsi od Portugalczyków. Szczególnie ważna była premierowa odsłona, którą wygrali po walce na przewagi. Wprawdzie rywali stać było na urwanie im jednego seta, ale w trzeciej i czwartej odsłonie Czesi kontrolowali boiskowe wydarzenia. Na przestrzeni całego meczu oba zespoły na porównywalnym poziomie zaprezentowały się zarówno w ataku (około 40% skuteczności), jak i w bloku (12 punktów). Jednak Portugalczycy popełniali znacznie więcej błędów, co było ich zmorą. Szczególnie w polu serwisowym, w którym aż 19 punktów oddali za darmo przeciwnikom. Niemal już tradycyjnie pierwszoplanową postacią u Czechów był David Kollator, który wywalczył 32 punkty dla swojego zespołu.

Portugalia – Czechy 1:3
(30:32, 25:21, 17:25, 16:25)

Trwa dobra passa Polaków, którzy odnieśli trzecie zwycięstwo z rzędu. Podopieczni Ariela Fijoła pokonali rówieśników z Grecji w czterech setach. Moment słabości przytrafił im się tylko w drugiej partii, w której prowadzili 20:16, a jednak przegrali. W całym meczu uwidoczniła się przewaga biało-czerwonych na siatce. Atakowali oni ze skutecznością 45%, a do tego dołożyli 13 bloków. Po 12 oczek dla naszej ekipy zdobyli Kajetan Kubicki, Jakub Olszewski oraz Tytus Nowik. Więcej o meczu można przeczytać tutaj.

Polska – Grecja 3:1
(25:13, 23:25, 25:17, 25:18)

Miły prezent Czechom oraz Polakom sprawili Rosjanie, którzy ograli walczących o awans do półfinału Włochów. Mimo że premierowa odsłona padła łupem Italii, to w kolejnych setach wyraźnie spuściła ona z tonu. Dała o sobie znać siła ofensywna Sbornej, która przejęła kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami. Wprawdzie Włosi dysponowali o 13% stabilniejszym przyjęciem, ale w żaden sposób nie przełożyło się to na ich przewagę na siatce. Na niej dominowali Rosjanie, którzy zaliczyli 16 punktowych bloków oraz o 10% wyższą skuteczność w ataku. Do zwycięstwa Sborną poprowadził między innymi Maksim Perminow, który wywalczył 20 punktów dla swojej drużyny.

Rosja – Włochy 3:1
(22:25, 25:17, 25:17, 25:16)