Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-17 M: Włosi mistrzami Europy, Belgowie i Turcy z medalami

ME U-17 M: Włosi mistrzami Europy, Belgowie i Turcy z medalami

Reprezentacja Włoch zdobyła złoty medal mistrzostw Europy do lat 17 siatkarze. W meczu finałowym Włosi po zaciętym spotkaniu pokonali 3:2 reprezentację Belgii, której przypadł w udziale medal srebrny. Brąz wywalczyli reprezentanci Turcji, którzy w decydującym meczu okazali się lepsi od Bułgarów.

Mecz o brązowy medal mistrzostw Europy do lat 17 rozpoczął się od prowadzenia gospodarzy, którzy dość szybko znaleźli sposób na bułgarską drużynę. W pewnym momencie Turcy mieli już 11 punktów przewagi i ostatecznie wygrali pierwszego seta wysoko do 14. W drugiej partii wyrównana walka trwała do drugiej przerwy technicznej. Po niej reprezentanci Turcji odskoczyli na kilka punktów i nie dali sobie już odebrać tej przewagi, wygrywając 25:20. Najwięcej emocji było w secie trzecim. Po początkowym prowadzeniu Bułgarów gospodarze odrobili straty i przejęli inicjatywę, jednak rywale nie zamierzali się poddawać. W końcówce doprowadzili do remisu 24:24, jednak dwie kolejne wymiany padły łupem drużyny tureckiej i to gospodarze turnieju finałowego mogli cieszyć się z brązowego medalu. Najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny zdobył Kaan Gurbuz (16).

W meczu finałowym po raz drugi już w tym turnieju spotkały się reprezentacje Belgii i Włoch. W meczu grupowym lepsi okazali się Włosi i podopieczni trenera Wima de Boecka chcieli się im zrewanżować w finale. Początek meczu należał jednak do Azzurrich, którzy spokojnie i pewnie wygrali pierwszego seta do 17. W drugiej partii Włosi również mieli przewagę, jednak po drugiej przerwie technicznej coś w ich grze się załamało. Belgowie odrobili straty, wyszli na prowadzenie i po wygranej 25:21 doprowadzili do wyrównania. Sporo emocji było w secie trzecim Włosi na pierwszej przerwie technicznej prowadzili czterema puntami, potem 16:8 i wydawało się, że nic im nie zabierze zwycięstwa. A jednak… Belgowie rzucili się do odrabiania strat, zdobywali punkty seriami i po chwili to oni prowadzili 21:18. W końcówce nie dali sobie już odebrać prowadzenia i po wygranej do 23 objęli prowadzenie w tym spotkaniu. Włosi nie załamali się i przystąpili z ogromną determinacją do czwartej partii, która była chyba najbardziej zacięta. Żaden z zespołów nie mógł uzyskać większej przewagi, a set rozstrzygnął się w emocjonującej końcówce, w której lepsi okazali się podopieczni Bruno Morgantiego, wygrywając 26:24. O złotym medalu miał więc rozstrzygnąć tie-break. W nim po początkowym prowadzeniu drużyny belgijskiej inicjatywę przejęli Włosi i już do końca kontrolowali wydarzenia na boisku. Wygrali 15:10 i zostali mistrzami Europy do lat 17. Najskuteczniejszym zawodnikiem mistrzowskiej drużyny w tym meczu był Piervito Disabato, który zdobył 28 punktów. W ekipie srebrnych medalistów najwięcej punktów zdobył Seppe Rotty (22).