Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-17 M: Świetny mecz Turków – na wagę półfinału?

ME U-17 M: Świetny mecz Turków – na wagę półfinału?

W rozgrywanych w Turcji finałach mistrzostw Europy siatkarzy do lat 17 w grupie I Bułgarzy w końcu znaleźli swoich pogromców. Przegrali z gospodarzami imprezy, ale oba zespoły znajdują się na czele tabeli i w sobotę mogą przypieczętować awans do półfinału. Na ich ewentualne potknięcie mogą liczyć jeszcze Serbowie.

W piątek w czwartej kolejce spotkań grupy I mistrzostw Europy siatkarzy U-17 swoje szanse na walkę o medale zaprzepaścili Holendrzy, przegrywając z reprezentacją Grecji 1:3. Grecy, którzy do tej pory mieli tylko jedno zwycięstwo na koncie, doskonale rozpoczęli to spotkanie i wygrali pierwszego seta do 19. W drugiej partii grecki zespół jeszcze na drugiej przerwie technicznej prowadził trzema punktami, jednak w końcówce oddał inicjatywę rywalom i to Pomarańczowi byli górą, wygrywając 27:25. W kolejnych dwóch partiach przewaga podopiecznych trenera Stefanosa Nanasa była już jednak niepodważalna. Grecy wygrali do 19 i 20 i całe spotkanie 3:1, wyprzedzając Holendrów w tabeli i zabierając im szanse na awans do pierwszej czwórki. Najwięcej punktów w tym meczu dla zwycięskiej drużyny zdobył Dimitrios Mouchlias (23).

W drugim piątkowym spotkaniu tej grupy Serbowie nie mieli żadnych problemów z pokonaniem najsłabszej w tabeli reprezentacji Finlandii. W pierwszej partii Finowie napędzili im jednak sporo strachu, prowadząc niemal przez cały czas i dopiero w końcówce oddając inicjatywę. Podopieczni trenera Ognjena Bulicia wygrali do 23, a w dwóch kolejnych setach pokazali, że są zespołem zdecydowanie lepszym. Dzięki skutecznej grze Ognjena Niketicia (12 punktów) i Aliji Berkicia (11) pokonali rywali 25:20 i 25:16 i zgarnęli cenne trzy punkty. Serbowie mają jeszcze teoretyczne szanse na awans do strefy medalowej, muszą jednak w sobotę pokonać Holendrów i liczyć na potknięcie Turków lub Bułgarów.

Niepokonani do tej pory Bułgarzy tym razem znaleźli zespół lepszy do siebie. Początek meczu z gospodarzami nie zapowiadał jednak niespodzianki, reprezentanci Bułgarii prowadzili od początku do końca i pewnie wygrali 25:19. W drugim secie obraz gry jednak uległ zmianie. Turcy byli stroną dominującą od początku do końca i wygrywając do 20, doprowadzili do wyrównania. Czwarty set mimo początkowego prowadzenia bułgarskiej drużyny znów padł łupem gospodarzy, którzy tym razem wygrali do 20 i objęli prowadzenie. W czwartej partii zespół turecki rozgromił rywala – Bułgarzy już nie wrócili do walki i przegrali wysoko do 13. Taki wynik sprawił, że oba zespoły z trzema wygranymi i 9 punktami na koncie są na czele tabeli gr. I. Jeśli jutro wygrają swoje spotkania, znajdą się w półfinale. Najwięcej punktów w tym meczu dla drużyny tureckiej zdobył Kaan Gurbuz (23).

Grecja – Holandia 3:1
(25:19, 25:27, 25:19, 25:20)
Serbia – Finlandia 3:0
(25:23, 25:20, 25:16)
Bułgaria – Turcja 1:3
(25:19, 21:25, 20:25, 13:25)