Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-17 M: W gr. II niepokonani Belgowie już z awansem do półfinału

ME U-17 M: W gr. II niepokonani Belgowie już z awansem do półfinału

W grupie II rozgrywanych w Turcji mistrzostw Europy do lat 17 Belgowie, którzy mają na koncie 4 zwycięstwa, są już pewni gry w półfinale. O drugie miejsce w strefie medalowej walczą jeszcze Białorusini, Rosjanie i Włosi. Ciekawie będzie do końca. Na pierwsze punkty czekają Czesi i Hiszpanie.

W pierwszym piątkowym meczu tej grupy, który miał największy wpływ na tabelę, Rosjanie zmierzyli się z niepokonaną dotąd reprezentacją Belgii. W pierwszej partii tego spotkania Sborna cały czas miała niewielką przewagę, ale oddała ją w końcówce i to Belgowie wygrali 26:24. W drugim secie przewaga podopiecznych trenera Wima de Boecka była wyraźniejsza i mimo ambitnej postawy Rosjan w końcówce Belgia wygrała 25:23 i prowadziła już 2:0. Sborna zerwała się do walki w trzecim secie przy niekorzystnym dla siebie wyniku 9:16. Rosjanie odrobili siedmiopunktową stratę i ku zaskoczeniu wszystkich pokonali rywali w końcówce, wracając do gry. Zaskoczeni takim obrotem sprawy Belgowie niemal nie podjęli walki w kolejnej partii, przegrywając wysoko do 13. Obudzili się dopiero w tie-breaku, którego wygrali wyraźnie do 6 i zanotowali na swoim koncie czwartą wygraną, która dała im już awans do półfinału. Rosjanie, by się w nim znaleźć, muszą w sobotę pokonać Białoruś i liczyć na dwa wygrane sety Belgów z Włochami. W tym meczu 20 punktów dla Belgii zdobył Simon Plaskie, o punkt mniej Wout D’Heer, dla Rosji 30 razy punktował Omar Kurbanow.

Włosi nie mieli żadnych problemów z pokonaniem w trzech setach słabej Hiszpanii, co pozwoliło im zachować szanse na awans do półfinału. W żadnej z trzech partii ich wygrana nie była zagrożona, a drugiego seta rozpoczęli od prowadzenia 8:0, by ostatecznie wygrać do 13. Najwięcej, bo po 15 punktów dla swojej drużyny zdobyli Piervito Disabato i Simone Falgari. Hiszpanie z zerowym dorobkiem punktowym i dwoma wygranymi setami w czterech meczach zamykają tabelę grupy II. Włosi z kolei są na miejscu trzecim i żeby zagrać w półfinale, muszą w sobotę pokonać Belgię i liczyć na zwycięstwo Białorusi z Rosją.

Białorusini również wygrali swoje piątkowe spotkanie z Czechami w trzech setach, ale tu zwycięstwo nie przyszło im tak łatwo. Pierwszą partię wygrali dość pewnie do 21, w drugiej jednak to Czesi mieli inicjatywę i prowadzili niemal przez całego seta. Podopieczni trenera Aliaksieja Kawaliou dogonili rywali w samej końcówce, którą wygrali na przewagi 29:27. W trzeciej partii Białorusini nie dali Czechom już większych szans i pewnie wygrali do 18, zdobywając cenne trzy punkty, które pozwoliły im przedłużyć nadzieje na grę w półfinale. Aby się tam znaleźć, Białorusini muszą pokonać za trzy punkty Rosję i liczyć na dwa wygrane sety Belgów w meczu z Włochami. Najskuteczniejszym graczem meczu z Czechami był Uladzislau Dawyskiba, zdobywca 18 punktów.

Rosja – Belgia 2:3
(24:26, 23:25, 27:25, 25:13, 6:15)
Włochy – Hiszpania 3:0
(25:18, 25:13, 25:20)
Czechy – Białoruś 0:3
(21:25, 27:29, 18:25)