Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-17 M: Biało-czerwoni z brązem

ME U-17 M: Biało-czerwoni z brązem

Pokonując 3:0 rywali z Czech reprezentacja Polski wywalczyła brązowy medal w mistrzostwach Europy chłopców do lat 17. Biało-czerwonym do sukcesu wystarczyły trzy sety, wbrew temu na o mógłby wskazywać końcowy wynik nie było to jednostronne widowisko, dwie pierwsze partie rozstrzygały się bowiem na przewagi.

Mecz udanym atakiem  otworzył Piotr Śliwka, ale wkrótce było 2:1 dla rywali. Wynik oscylował wokół remisu, ale oba zespoły popełniały sporo błędów zwłaszcza na zagrywce (6:6).  Udany kontratak pozwolił Czechom odskoczyć na 9:7, ale biało-czerwoni natychmiast wyrównali. Świetna zagrywka Szymona Górowskiego pozwoliła polskim minikadetom prowadzić 11:10, ale żadna z drużyn wciąż nie była w stanie odskoczyć. Dopiero skuteczny blok na Jakubie Olszewskim dał Czechom wynik 16:14. Szybko jednak zagrywką wyrównał Kacper Pakos (16:16). Kiedy zablokowany został Tytus Nowik, zrobiło się 21:19 dla Czechów i o przerwę poprosił Ariel Fijoł. Po niej to biało-czerwoni odpowiedzieli blokiem i to dwukrotnie, a Piotr Śliwka popisał się asem serwisowym i przy stanie 22:21 dla Polski to szkoleniowiec Czech Jiri Zach poprosił o  czas.  Czesi wyrównali i ostatecznie doszło do walki na przewagi. W niej lepsi okazali się biało-czerwoni wygrywając seta po ataku z prawego skrzydła Tytusa Nowika.

As serwisowy kapitana drużyny, Jakuba Olszewskiego i atak Tytusa Nowika otworzyły drugą odsłonę (2:0). Ręki nie wstrzymywał Nowik, a zagrywkę dołożył Szymon Górowski (4:1). Przy stanie 2:6 po m. in. kolejnym mocnym uderzeniu Nowika o czas poprosił szkoleniowiec czeskiej ekipy. Dobrze funkcjonował czeski blok i różnica stopniała do zera (7:7).  Znów rozgorzała walka punkt za punkt. W pewnym momencie jednak świetne zagrywki Jakuba Olszewskiego dały wynik 13:10  dla Polski, co zmusiło trenera Zacha do wykorzystania drugiej przerwy. Nic to jednak nie dało, autowy atak jego podopiecznych powiększył różnicę do czterech oczek (11:15). Czesi nie zamierzali się poddawać, popracowali zagrywką, a dodatkowo Polakom przydarzył się autowy atak (15:16). O czas poprosił Ariel Fijoł, a po ataku Nowika było już 19:16. Czesi jednak zdołali wyrównać na 21:21, ale po udanym bloku to biało-czerwoni mieli piłki setowe. Tym samym odpowiedzieli jednak rywale i  tak jak w pierwszym secie doszło do gry na przewagi. Ponownie lepsi okazali się biało-czerwoni dzięki świetnej zagrywce Tytusa Nowika, a odsłonę zakończył udany blok.

Znakomicie w trzeciego seta weszli polscy minikadeci (4:0). Rywale jednak wykorzystali błędy biało-czerwonych, popracowali zagrywką i szybko odrobili straty (4:4). O czas poprosił Ariel Fijoł. Polacy odskoczyli na dwa oczka i utrzymywali niewielką przewagę dłuższy czas. Powiększył ją Jakub  Olszewski punktując zagrywką (11:8). Rywale grając blokiem zbliżyli się na 10:11. Znów jednak nie zawiódł w ataku Nowik, a rozgrywający Kajetan Kubicki dołożył zagrywkę (14:11). Czesi blokując Piotra Śliwkę zbliżyli się na 18:19, ale kolejny atak tego zawodnika był już udany. Zafunkcjonował także blok i przy stanie 19:22 o czas poprosił opiekun drużyny czeskiej. Po ataku Olszewskiego były już jednak piłki meczowe dla Polski 24:21, a po chwili zadziałał blok i w polskim obozie zapanowała radość. Polska brązowym medalistą mistrzostw Europy do lat 17

Polska – Czechy 3:0
(26:24, 28:26, 25:21)

Polska: Kubicki (3), Śliwka (12), Olszewski (17), Nowik (19), Pacholski (1), Górowski (11), Hawryluk (libero) oraz Pakos (1), Czerwiński i Szymendera
Czechy: Fabikovic (5), Klajmon (6), Bryknar (2), Kollator (20), Jirasek (11), Bukacek (6), Cernoch (libero) oraz Hoang i Stieber

Libero: Enzo Blanc (FRA)
Środkowy: Szymon Górowski (POL)
Środkowy: Tomas Bukacek (CZE)
Przyjmujący: Władimir Garkow (BUL)