Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > ME U-17, gr. I: Serbowie zaczęli od zwycięstwa

ME U-17, gr. I: Serbowie zaczęli od zwycięstwa

W poniedziałek w Turcji rozpoczęły się mistrzostwa Europy chłopców do lat 17. W turnieju niestety zabrakło biało-czerwonych, którzy nie przebrnęli przez kwalifikacje. Na inaugurację zawodów w I grupie Serbowie nie bez problemów pokonali Greków. Dziś jeszcze gospodarze podejmą Finów, a Bułgarzy zagrają z Holendrami.

Na początek rywalizacji w mistrzostwach Europy do lat 17 chłopców w I grupie Serbowie zmierzyli się z Grekami. Dość niespodziewanie premierowa odsłona toczyła się pod dyktando siatkarzy z Hellady, którzy dobrze poczynali sobie w bloku oraz w ataku, a ich rywale kompletnie nie potrafili odnaleźć odpowiedniego rytmu gry. Sytuacja odmieniła się od drugiej odsłony, od której Serbowie poprawili skuteczność w przyjęciu, co automatycznie przełożyło się na ich większą skuteczność na siatce. Poza tym zaczęli uprzykrzać życie greckim przyjmującym własną zagrywką, ale wciąż popełniali sporo błędów, dlatego często wynik oscylował wokół remisu. Kluczowe dla losów meczu okazały się dwie końcówki wygrane po walce na przewagi przez podopiecznych trenera Bulicia, bo w konsekwencji dały one zwycięstwo Serbom 3:1. Pierwsze skrzypce w zwycięskiej ekipie grał Alija Bekrić, który zgromadził na swoim koncie aż 20 oczek, natomiast po drugiej stronie siatki wyróżnił się Charalampos Andreopoulos, który zapisał na swoim koncie 18 punktów.

Serbia – Grecja 3:1
(15:25, 27:25, 26:24, 25:22)

Drugie spotkanie w grupie I  rozstrzygnęli na swoją korzyść gracze z Bułgarii, którzy pokonali 3:1 Holandię. Podopieczni Arnolda van Ree zdecydowanie lepiej weszli w spotkanie, wygrywając pierwszą partię 25:22. Idący za ciosem Holendrzy bardzo dobrze radzili sobie również w drugim secie, w którym prowadzili już 16:12 i 21:18. W końcówce obudzili się Bułgarzy, którzy włączyli trzeci bieg, czym doprowadzili do emocjonującej końcówki, którą wygrali 30:28. Trzecia partia układała się już po myśli Bułgarów od samego początku. Co prawda Holendrzy tanio skóry nie sprzedali, lecz w decydujących momentach seta lepsi okazali się siatkarze z Bałkanów. Kolejna porażka na przewagi podłamała Holendrów, którzy w trzeciej partii przegrali 12:25 i cały mecz 1:3.

Bułgaria – Holandia 3:1
(22:25, 30:28, 26:24, 25:12)

Bez większych problemów rozprawili się ze swoimi rywalami reprezentanci Turcji. Finowie postawili się przeciwnikom jedynie w trzeciej partii. Pierwszy set przebiegał w całości pod dyktando Turków, którzy szybko objęli sześciopunktowe prowadzenie, 16:10, a potem tylko systematycznie je powiększali (21:13). W konsekwencji zwyciężyli 25:20. Druga partia miała podobny przebieg, mimo że ekipa z Finlandii próbowała się postawić, to nie zwojowała nic wielkiego, przegrywając 21:25. Przebieg trzeciej partii i ponowne wysokie prowadzenie Turków wskazywało, że będzie to ostatni set, lecz w końcówce Finowie nieco postraszyli rywali, przegrywając dopiero na przewagi. Turcja zdominowała przede wszystkim to spotkanie w bloku. Tym elementem udało jej się zdobyć aż 11 oczek, przy tylko 3 Finlandii.

Turcja – Finlandia 3:0
(25:20, 25:21, 26:24)