Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-16 K: Włoszki i Rosjanki powalczą o złoto

ME U-16 K: Włoszki i Rosjanki powalczą o złoto

Dwa zupełnie różne półfinały oglądali kibice w mistrzostwach Europy do lat 16 siatkarek. W pierwszy Włoszki zdemolowały ekipę Białorusi w trzech szybkich setach, w drugim po zaciętej, pięciosetowej walce Rosjanki pokonały reprezentację Bułgarii. W sobotnim finale Włochy zagrają więc z Rosją, a gospodynie z Białorusią o brąz.

W pierwszym meczu o miejsca 5-8 rozgrywanych w Bułgarii mistrzostw Europy U-16 siatkarek reprezentacja Holandii zmierzyła się z Rumunią. Dwa pierwsze sety tego spotkania przebiegły pod wyraźne dyktando Pomarańczowych, które przeważały w każdym elemencie gdy. Holenderki wygrały wysoko do 14 i 12 i pewnie zmierzały po wygraną również w trzecim secie, jednak w końcówce to zespół rumuński objął prowadzenie i wygrał 26:24, wracając do gry. Po wyrównanym początku partii czwartej Holenderki uciekły rywalkom w końcówce i dzięki dobrej grze Jette Kuipers (15 pkt.) wygrały to spotkanie 3:1.

W drugim meczu reprezentacja Turcji nie miały zbyt wielu problemów z pokonaniem Grecji. Turczynki od samego początku narzuciły swój styl gry i pewnie wygrały pierwszego seta do 12. W drugiej partii początek należał do siatkarek Grecji, ale rywalki bardzo szybko odrobiły straty i ostatecznie wygrały do 18. W trzecim secie Turcja prowadziła od początku do końca i po wygranej do 16 zagra w sobotę o 5. miejsce w turnieju z Holandią. Greczynki zmierzą się o miejsce 7. z reprezentacją Rumunii.

mecze o miejsca 5-8:
Holandia – Rumunia 3:1
(25:14, 25:12, 24:26, 25:19)
Grecja – Turcja 0:3
(12:25, 18:25, 16:25)

Pierwszy mecz półfinałowy pomiędzy Włochami a reprezentacją Białorusi zdecydowanie rozczarował, jeśli chodzi o emocje. Całe spotkanie trwało łącznie z przerwami 62 minuty, a młode siatkarki z Włoch wręcz zdemolowały rywala. Wygrane do 13, 6 i 12 obrazują przewagę, jaką miały Azzurre i aż ciężko uwierzyć, że był to mecz półfinałowy mistrzostw Europy, wprawdzie do lat 16, ale jednak 13 punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyła Claudia Consoli, siatkarki Białorusi łącznie wszystkie razem zdobyły w tym spotkaniu zaledwie 16 punktów. Reszta była skutkiem błędów Włoszek.

W drugim półfinale Rosjanki zmierzyły się z gospodyniami turnieju, Bułgarią. W pierwszej partii sporą przewagę miały Bułgarki, które dość pewnie i wysoko wygrały do 17. Rosjanki odgryzły się w secie drugim, wygranym do 21, ale w trzeciej partii znów górą były gospodynie, które ponownie objęły prowadzenie w tym meczu i były krok od finału. Sborna wróciła do gry w partii czwartej, wygranej do 21. O awansie do finału miał więc decydować tie-break. W nim początkowo prowadziły Bułgarki, potem na prowadzenie wyszły młode Rosjanki. Od stanu 12:11 punktowała już tylko Sborna i po wygranej 15:11 to Rosji zagra z Włochami o złoty medal. Bułgarki zmierzą się o trzecie miejsce w turnieju z reprezentacją Białorusi. Najskuteczniejsza w rosyjskim zespole była Tatiana Kadoczkina, która zdobyła 22 punkty.