Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-16 K: Turcja i Włochy zagrają w finale

ME U-16 K: Turcja i Włochy zagrają w finale

W pierwszym półfinale mistrzostw Europy do lat 16 siatkarek reprezentacja Turcji mimo porażki w pierwszym secie pokonała 3:1 Słowenię. Blisko awansu do finału były Rosjanki, Jednak prowadząc 2:1 przegrały czwartego seta i uległy Włoszkom w tie-breaku.

Turczynki prowadziły od początku meczu półfinałowego mistrzostw Europy do lat 16 z reprezentacją Słowenii, jednak pod koniec pierwszego seta dały się dogonić rywalkom i przegrały w końcówce do 23. Drugi i trzeci set, mimo wyrównanych początków przebiegał już pod dyktando młodych siatkarek z Turcji, które wygrały do 18 i 17. W czwartej partii Słowenki były już bezradne – przegrały do 8 i będą walczyć o brązowy medal. Turczynki bardzo pewnie awansowały do finału turnieju, a do wygranej w tym meczu poprowadziła je Pelin Eroktay, która zdobyła 22 punkty. Najskuteczniejsza w zespole słoweńskim Naja Salamun miała na swoim koncie 13 punktów.

Sporo emocji były w drugim meczu półfinałowym pomiędzy Rosją i reprezentacją Włoch. Włoszki dobrze rozpoczęły i prowadziły przez większą część pierwszego seta, ale od stanu 21:19 nagle stanęły i Sborna po serii sześciu punktów z rzędu objęła prowadzenie w meczu. Azzurre wyrównały po świetnym drugim secie wygranym do 16, jednak w trzeciej partii całkowicie oddały pole rywalkom. Rosjanki wygrały rozbijając rywala do 13 i prowadziły już 2:1. W czwartek, niezwykle zaciętej odsłonie Włoszki miały przewagę, jednak dały się w końcówce dogonić i Sborna doprowadziła do remisu 24:24, będąc o krok od awansu do finału. Gospodynie jednak rozstrzygnęły tego seta na swoją korzyść i doprowadziły do tie-breaka. W decydującej partii przewaga reprezentacji Włoch nie podlegała już żadnej dyskusji. Azzurre wygrały 15:11 i to one zagrają z Turcją o złoty medal mistrzostw Europy w swojej kategorii wiekowej. W drużynie włoskiej 19 punktów zdobyła w tym meczu Marina Giacomello, w zespole rosyjskim najskuteczniejsza była Arina Fedorowcewa (23 pkt.).

półfinały:
Turcja – Słowenia 3:1
(23:25, 25:18, 25:17, 25:8)
Rosja – Włochy 2:3
(25:21, 16:25, 25:13, 24:26, 11:25)

W pierwszym meczu o miejsca 5-8 Serbki bardzo pewnie wygrały dwa pierwsze sety ze swoimi rówieśniczkami z Francji. Potem jednak oddały inicjatywę i to Trójkolorowe triumfowały w secie trzecim. Kolejna partia jednak rozstrzygnęła losy spotkania, Serbia wygrała 3:1 i zagra o piąte miejsce mistrzostw Europy. Świetne spotkanie w barwach zwycięskiego zespołu rozegrała Stefana Pakic, która zdobyła 16 punktów.

W drugim meczu Niemki zmierzyły się z reprezentacją Holandii. Pierwszy set padł łupem Pomarańczowych, jednak w dwóch kolejnych to zespół niemiecki był górą. W czwartej odsłonie Niemki były bardzo blisko rozstrzygnięcia tego meczu na swoją korzyść, prowadząc w końcówce, jednak ostatnie piłki należały do rywalek, które wygrywając po grze na przewagi doprowadziły do tie-breaka. Holenderki wykorzystały swoją szansę i w decydującej partii wygrały do 8, dzięki czemu to one zmierzą się w meczu o 5. miejsce z Serbią. Do wygranej reprezentację Holandii poprowadziły Nicole van de Vosse (20 pkt.) oraz Tess Leemreize (19 pkt.). W zespole niemieckim 20 puntów na swoim koncie miała Mia Kirchhoff.