Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-16 K: Turcja, Włochy, Rosja i Słowenia powalczą o medale

ME U-16 K: Turcja, Włochy, Rosja i Słowenia powalczą o medale

Poznaliśmy półfinalistów mistrzostw Europy do lat 16 siatkarek. Grupę I wygrały Rosjanki przed reprezentacją Słowenii, która wykorzystała wpadkę Niemek i w ostatniej chwili zameldowała się w czołowej czwórce. W grupie II już wcześniej miejsce w półfinale zapewniły sobie Turczynki i Włoszki. W bezpośrednim spotkaniu pomiędzy tymi drużynami lepsze okazały się młode siatkarki z Turcji.

Niemki były niezwykle blisko awansu do półfinału przed ostatnią serią spotkań w grupie I. Do pełni szczęścia brakowało im tylko zwycięstwa z reprezentacją Francji. Mecz rozpoczął się bardzo dobrze dla drużyny niemieckiej, po wygranym pierwszym secie jednak Niemki oddały inicjatywę rywalkom. Trójkolorowe wygrały trzy kolejne partie i cały mecz 3:1. Liderkami francuskiej drużyny były Vaiteani Vaki (15 pkt.) oraz Lilou Ratahiry (14 pkt.). Dla Niemek taki wynik oznaczał, że musiały czekać na wynik i wpadkę reprezentacji Słowenii.

Rosjanki, które już wcześniej zapewniły sobie awans i pierwsze miejsce w tabeli grupy I, nie zamierzały zwalniać tempa. Pokonały w Zagrzebiu w trzech setach zespół gospodyń, skazując reprezentację Chorwacji na odpadnięcie z dalszych gier w mistrzostwach Europy. Chorwatki z jedną wygraną i pięcioma punktami na koncie zajęły 5. miejsce w tabeli i był to dla nich ostatni mecz w turnieju. Najlepsza zawodniczka Sbornej, Arina Fedorowcewa, zdobyła w tym spotkaniu 13 punktów.

Słowenki wiedząc o porażce reprezentacji Niemiec musiały pokonać za trzy punkty najsłabszą w grupie reprezentację Finlandii, by zapewnić sobie awans do półfinału.Podopieczne trenerki Żivy Cof dokonały tego bez problemu, wygrywając w trzech szybkich setach. Do zwycięstwa zespół Słowenii poprowadziła Naja Salamin, która zapisała na swoim koncie 18 punktów. Słowenki oraz Rosjanki zagrają więc o medale, Niemki i Francuzki rywalizować będą o miejsca 5-8 mistrzostw Europy do lat 16 siatkarek.

(18:25, 14:25, 19:25)

Pierwsze zwycięstwo w turnieju odniosły siatkarki Belgii, które mimo przegranych dwóch pierwszych setów pokonały po tie-breaku Rumunię. Taki wynik oznaczał, że oba zespoły zakończyły tym meczem swój udział w turnieju mistrzostw Europy. Dobry mecz w barwach zwycięskiego zespołu rozegrała Eline van Elsen, która zdobyła 21 punktów. W drużynie rumuńskiej 13 punktów na swoim koncie miała Tara-Anaaria Cristea..

Zarówno Holandia jak i Serbia przed ostatnim meczem wiedziały, że zagrają w fazie finałowej turnieju o miejsca 5-8. Pomarańczowe w tym spotkaniu dwa razy wychodziły na prowadzenie, ale Serbki dwukrotnie doprowadzały do remisu. W tie-breaku mimo początkowego prowadzenia Holenderek znów triumfowały Serbki (15:11) i to one wygrały całe spotkanie 3:2. Do zwycięstwa zespól Serbii poprowadziła Stefana Pakic, która miała na swoim koncie 20 punktów. O punkt mniej w drużynie holenderskiej zdobyła Nicole van de Vosse. W meczach o miejsca 5-8 Serbia zagra z Francją, a Holandia z reprezentacją Niemiec.

W ostatnim spotkaniu zmierzyły się dotąd niepokonane zespoły Włoch i Turcji. Gospodynie zaskakująco łatwo uległy rywalkom w trzech setach, które ostatecznie w pięciu wygranych meczach nie straciły jeszcze seta. Najwięcej punktów (14) w zwycięskiej drużynie zdobyła Pelin Eroktay, o punkt mniej na swoim koncie miały Aleyna Gocmen i Deniz Zengin. Turczynki w walce o awans do finału zmierzą się z reprezentacją Słowenii, Włoszki powalczą z Rosją.