Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-16 K: Białoruś i Włochy już w półfinale

ME U-16 K: Białoruś i Włochy już w półfinale

Po czwartej serii spotkań grupowych w mistrzostwach Europy do lat 16 siatkarek pozostały dwie niepokonane drużyny. W grupie I na czele tabeli są niepokonane Włoszki, w grupie II bez porażki są Białorusinki – oba zespoły mają już pewne miejsce w półfinale. Pozostałych dwóch półfinalistów wyłonią mecze Bułgaria – Holandia oraz Rosja – Rumunia.

W meczu drużyn oczekujących na pierwszą wygraną w grupie I Greczynki pokonały 3:1 reprezentację Finlandii. Niezwykle zacięty był czwarty set spotkania, w którym siatkarki z Finlandii goniąc przez cały czas, doprowadziły do wyrównania w końcówce, przegrały jednak ostatnie wymiany i wciąż pozostają bez wygranej. Greczynki z kolei zachowały szanse na awans do grupy zespołów walczących o miejsca 5-8.

Reprezentacja Bułgarii nie zawiodła w meczu z Danią i wygrała to spotkanie 3:0, zachowując wciąż szanse na awans do półfinału. Dunki postawiły się w drugim secie, w którym prowadziły od początku, jednak w końcówce oddały inicjatywę, dały się dogonić i przegrały na przewagi. Do wygranej zespół Bułgarii poprowadziły Aleksandra Georgiewa (19 punktów) oraz Maria Jordanowa (18).

Niezwykle ważne dla układu tabeli było spotkanie niepokonanych dotąd reprezentacji Włoch i Holandii. Pomarańczowe nie dały rady zagrozić Włoszkom i przegrały w trzech setach, w ostatniej partii zdobywając zaledwie 14 punktów. Najskuteczniejszą zawodniczką włoskiego zespołu była Sara Cortella (14 punktów). Włoszki są już pewne awansu do półfinału, o drugie miejsce premiowane awansem zagrają w środę Pomarańczowe z reprezentacją Bułgarii.

Finlandia – Grecja 1:3
(18:25, 25:16, 21:25, 25:27)
Bułgaria – Dania 3:0
(25:20, 26:24, 25:18)
Włochy – Holandia 3:0
(25:21, 25:22, 25:14)

Rosjanki po porażce w tie-breaku z Białorusią nie zwalniają tempa i po wygranej 3:0 z Belgią mają trzy zwycięstwa na swoim koncie i realne szanse na awans do półfinału. W trzecim secie Sborna rozbiła rywala do 13, a duży udział w wygranej miała Tatiana Kadoczkina, która zdobyła w tym spotkaniu 18 punktów. O tym, czy Rosjanki zagrają o medale, zadecyduje ich ostatni grupowy mecz z Rumunią, który muszą wygrać.

Reprezentacja Rumunii przegrała w tie-breaku z Białorusią, notując na swoim koncie pierwszą porażkę w turnieju. Pierwszego seta Rumunki wygrały wysoko do 11, potem jeszcze raz w tym spotkaniu objęły prowadzenie, jednak w tie-breaku górą były Białorusinki, dla których było to już trzecie zwycięstwo w pięciu setach. Ksenia Labiodkina zdobyła w tym meczu 29 punktów i wprowadziła swój zespół do półfinału. Rumunki czeka w środę mecz z Rosją, zwycięzca zagra w czołowej czwórce mistrzostw Europy.

Reprezentacja Turcji mimo porażki w pierwszym secie pokonała Czechy 3:1. Tym samym Turczynki zapewniły sobie dalszą grę w turnieju – nie mają już szans na półfinał, ale zagrają o miejsca 5-8. Czeszki, podobnie jak reprezentacja Belgii, wciąż czekają na pierwsze zwycięstwo i pożegnają się z turniejem.

Rosja – Belgia 3:0
(25:22, 25:19, 25:13)
Białoruś – Rumunia 3:2
(11:25, 25:22, 19:25, 25:20, 15:8)
Czechy – Turcja 1:3
(25:23, 18:25, 21:25, 19:25)