Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Turcja M: Wymęczone zwycięstwo Halkbanku, dobry mecz Kubiaka

Turcja M: Wymęczone zwycięstwo Halkbanku, dobry mecz Kubiaka

Nie bez problemów podopieczni Lorenzo Bernardiego rozstrzygnęli mecz 3. kolejki ligi tureckiej na swoją korzyść. Siatkarze wicemistrza Turcji tym razem podejmowali Milli Piyango, przyjezdni prowadzili już 2:1 w spotkaniu, będąc o krok od zgarnięcia pełnej puli punktów. Finalnie Michał Kubiak i jego koledzy wyszli z opresji, triumfując po tie-breaku. Po nierównym początku sezonu polski przyjmujący pokazał się z bardzo dobrej strony, jako najlepiej punktujący swojego zespołu Kubiak zdobył 18 punktów, atakując ze skutecznością na poziomie 50%.

Problemy z gorszym początkiem spotkań nie omijają Halkbanku Ankara, także spotkanie 3. kolejki rozgrywek tureckiej ekstraklasy w pierwszych minutach nie układało się po myśli podopiecznych Lorenzo Bernardiego. Podobnie jak we wcześniejszych meczach swojego zespołu, także tym razem Dragan Travica pełnił tylko rolę zmiennika, włoski rozgrywający szansę na zaprezentowanie się otrzymał tylko w partii premierowej. Niezmiennie głównym reżyserem gry Halkbanku jest Ulas Kiyak.

Przy słabszej skuteczności miejscowych w tej części meczu kolejne kontrataki wykorzystywali przyjezdni. Po stronie Milli Piyango szybko do roli lidera wyrósł Serhan Coskun, zdobywca 21 punktów w całym meczu wyprowadził swój zespół na kilkupunktowe prowadzenie. „Pomocną dłoń” podali rywalom też siatkarze wicemistrza Turcji, myląc się tylko w tej części spotkania dziewięciokrotnie. Przy pięciopunktowym prowadzeniu gości podczas drugiej regulaminowej przerwy w grze niewiele wskazywało, aby miejscowi byli w stanie jeszcze uratować ten fragment meczu. Kolejne zagrania Kubiaka i Le Roux wystarczyły jedynie do zmniejszenia rozmiaru porażki (15:25).

Po słabym początku gospodarze wyraźnie wyciągnęli wnioski i drugi set rozpoczęli z wysokiego C. Podopieczni Lorenzo Bernardiego nie tylko poprawili efektywność zagrań na siatce, częściej powstrzymywali rywali na siatce, oczekiwane rezultaty przyniosło też ryzyko podejmowane w polu serwisowym. Odrzucając rywali od siatki, Halkbank prowadził kolejno 8:3, 16:10. Słabsze chwile w szeregach Milli Piayngo miał Coskan i bezradni przyjezdni mogli już tylko zmniejszyć rozmiar porażki, pewni swego siatkarze wicemistrza Turcji wygrali 25:19.

Tego poziomu gry podopieczni trenera Bernardiego nie utrzymali do końca spotkania. Trzeci set był wyjątkowo wyrównany, na dłuższej przestrzeni partii siatkarze obu ekip toczyli grę punkt za punkt. Gorszy dzień miał dotychczasowy lider Halkbanku – Dick Kooy. Przy słabnącej efektywności zagrań Holendra ciężar gry wziął na siebie Michał Kubiak, wspierany przez duet Le Roux/Tekeli, zdobywców odpowiednio 17 i 15 punktów w meczu. Do etapu drugiej przerwy technicznej Halkbank utrzymywał kontakt punktowy z rywalem, końcówka należała jednak do zespołu Josko Milenkoskiego i gospodarze ponownie musieli gonić rywali. W czwartej partii Michał Kubiak i jego koledzy wrócili do ponad 50-procentowej efektywności zagrań, co znalazło swoje odzwierciedlenie na tablicy wyników (8:7, 16:12). Tym razem szybciej zareagowali siatkarze wicemistrza Turcji, zbudowanej w końcówce przewagi nie pozwalając sobie odebrać.

Przy już zgubionym punkcie Michał Kubiak i jego koledzy na więcej nie pozwolili rywalom. Decydująca partia to właśnie popis gry Halkbanku Ankara. Gospodarze wracając do celnego serwisu i kończąc kolejne zagrania w kontratakach, nie zostawili gościom złudzeń. Przyjezdni w tej części meczu nie mieli sportowych argumentów pozwalających dotrzymać kroku wyżej notowanym rywalom. Zryw w końcówce seta sprawił co prawda, że miejscowi poczuli na plecach oddech rywali, natychmiastowa reakcja zespołu Lorenzo Bernardiego zakończyła jednak blisko 2-godzinną rywalizację. Najlepiej punktującym zawodnikiem Halkbanku był Michał Kubiak (18 oczek), polski przyjmujący do oczek w ataku dodał punktowy blok i dwa asy serwisowe.

Halkbank Ankara – M. Milli Piyango 3:2
(15:25, 25:19, 22:25, 25:18, 15:13)

Halkbank: Kiyak (3), Kooy (14), Batur (9), Kubiak (18), Le Roux (17), Tekeli (15), Yesilbudak (libero) oraz Travica, Kayhan, Subasi (1), Cam i Dengin (libero)
Milli Piyango: Bidak (12), Basaran (7), Gjorgiev (2), Coskun (21), Petkov (9), Mestre (11), Demirciler (libero) oraz Gumus i Ulusoy