Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Turcja M: Ważna wygrana Fenerbahce, już tylko Galatasaray niepokonane

Turcja M: Ważna wygrana Fenerbahce, już tylko Galatasaray niepokonane

W tureckiej ekstraklasie mężczyzn już tylko Galatasaray Stambuł zostało niepokonane. Pierwszych porażek doznały Ziraat Ankara oraz Spor Toto Ankara. Pierwsza z drużyn przegrała z podopiecznymi Mariusza Sordyla.

Pierwszej porażki w sezonie doznał Ziraat Ankara, który musiał uznać wyższość na wyjeździe drużyny prowadzonej przez Mariusza Sordyla. Fenerbahce okazało się lepsze w trzech setach. Mimo że przyjezdni wywierali presję na rywalach zagrywką, znacząco utrudniając im przyjęcie, to nie potrafili ich powstrzymać na siatce. Zespół z Ankary dysponował znacznie stabilniejszym przyjęciem, ale w ataku o kilka % wyższą skuteczność zanotowali gospodarze. Oni też częściej (11 razy) punktowali w bloku, co przełożyło się na ich wygraną. Niemal już tradycyjnie poprowadził ich do niej Wouter Ter Maat, który zapisał na swoim koncie 17 oczek. Miał wsparcie od Thibaulta Rossarda, który dołożył 11 punktów.

Została także przerwana zwycięska passa Spor Toto Ankara, który doznał pierwszej porażki w sezonie. Jego pogromcą okazało się Tokat Belediye Plevne. Wprawdzie mecz lepiej rozpoczął się dla gości, ale przegrali oni drugą i trzecią odsłonę w końcówce, a w czwartej byli już wyraźnie słabsi od gospodarzy. Lepiej spisali się w zagrywce, notując na swoim koncie aż 11 asów serwisowych, ale nie sprostali przeciwnikom na siatce. Tokat uzyskał ponad 60% skuteczności w ataku, a poza tym świetnie prezentował się w bloku, punktując tym elementem aż 18 razy. Prym w jego szeregach wiedli Julius Firkal oraz Welizar Czernokożew, którzy łącznie zdobyli 47 punktów.

Za to miano niepokonanej drużyny utrzymało Galatasaray Stambuł, które u siebie w czterech setach pokonało Bursę B. Sehir Bld. Moment słabości gospodarzom przytrafił się tylko w trzeciej odsłonie, ale szybko wrócili do dobrej gry. W całym meczu oba zespoły na podobnym poziomie zagrały w bloku oraz w zagrywce, ale zarówno w przyjęciu, jak i w ataku lepiej spisali się faworyci. Ich skuteczność w ofensywie przekroczyła 50%. Do sukcesu poprowadził ich duet Burutay Subasi/Oliver Venno, który łącznie wywalczył 40 punktów dla ekipy ze Stambułu. Dzięki wygranej jest ona liderem i ma dwa punkty przewagi nad wiceliderem z Ankary.

Zwycięstwo przed własną publicznością odniósł Halkbank Ankara, który w trzech setach rozprawił się z Sorgunem Bld. Nie można powiedzieć jednak, aby było to jednostronne spotkanie, tym bardziej, że dwie partie kończyły się dopiero walką na przewagi. Na przestrzeni całego meczu przyjezdni popełnili więcej błędów w polu serwisowym oraz słabsi od rywali okazali się na siatce. Zatrzymali gospodarzy blokiem tylko 3 razy, a skuteczność Halkbanku w ofensywie przekroczyła 60%, co okazało się głównym kluczem do sukcesu. Pierwszoplanową postacią w szeregach drużyny z Ankary był Metin Toy, który wywalczył 19 oczek dla Halkbanku.

W starciu zespołów plasujących się w dolnej części tabeli Inegol Belediyesi w pięciu setach pokonał BBSK Stambuł. Mimo że gospodarze prowadzili już 2:1, to przeciwnikom udało się doprowadzić do tie-breaka i urwać im jeden punkt. W całym meczu ekipa ze Stambułu okazała się lepsza w zagrywce, ale nie wystarczyło jej to, aby przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Gospodarze zapisali na swoim koncie o 4 bloki więcej, a ich skuteczność w ataku wyniosła prawie 50%, co wystarczyło, aby odnieśli zwycięstwo. Pierwsze skrzypce w ich szeregach grał Oguzhan Dobruluk, który zgromadził na swoim koncie 25 oczek.

Niespodzianki nie sprawiło Arhavi Belediye Artvin, które we własnej hali nie sprostało Arkasowi Izmir. Wprawdzie gospodarze nie ugrali żadnego seta, ale nie można powiedzieć, aby było to jednostronne spotkanie, bowiem przegrywali dopiero w końcówkach. Kroku rywalom dotrzymali w przyjęciu oraz w bloku, ale słabsi od nich okazali się w ofensywie. Z atakiem na poziomie ponad 60% Arkas mógł nawet pozwolić sobie na ponad 20 błędów w polu serwisowym. Miał też w swoich szeregach lidera, którym tradycyjnie był Adis Lagundzija. Zapisał on na swoim koncie 19 oczek, będąc jedną z jaśniejszych postaci na boisku.