Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Turcja M: Halkbank na fali, Kubiak liderem wicemistrza Turcji

Turcja M: Halkbank na fali, Kubiak liderem wicemistrza Turcji

Czwarta kolejka rywalizacji ligi tureckiej nie przeniosła większych niespodzianek. Zgodnie z przewidywaniami wicemistrz Turcji z Michałem Kubiakiem w składzie rozprawił się z rywalami, zgarniając pełną pulę punktów. Najlepiej punktującym zawodnikiem Halkbanku był Dick Kooy, polski przyjmujący zdobył nieco mniej punktów niż jego holenderski kolega, jednak efektywność zagrań i stabilne przyjęcie potwierdzają dobrą dyspozycję Michała Kubiaka, który po raz kolejny był wyróżniającym się zawodnikiem Halkbanku Ankara.

Po trudnym początku sezonu ligowego siatkarze Halkbanku Ankara wkroczyli na zwycięskie tory, o ile w meczu 3. kolejki podopieczni Lorenzo Bernardiego podzielili się punktami z rywalami, tym razem nie powtórzyli tego błędu. W meczu z Besiktasem nie brakowało jednak nerwowości i emocjonujących wymian. Już odsłona premierowa obfitowała w liczne zwroty akcji, a przy końcówce rozgrywanej na przewagi siatkarze obu ekip nie ustrzegli się potknięć. Początkowe akcje tego seta nie zapowiadały jednak takiego rozstrzygnięcia. Siatkarze Halkbanku dominowali w ataku, a przy czujności w bloku dawali sobie szanse na wyprowadzenie kontrataków. W ataku brylowali Kubiak, Kooy i Le Roux. Po drugiej stronie siatki nie zawodził znany z plusligowych parkietów – Samuel Tuia. Wraz z rozwojem seta wydawało się, że przyjezdni przejęli kontrolę nad przebiegiem zmagań (5:8, 13:16). W końcówce seta Kubiak i jego koledzy prowadzili 21:18, ale ambitnie walczący gospodarze nie unikali ryzyka (również w polu serwisowym), doprowadzając do remisu. Finalnie po ponad 30-minutowej walce siatkarze wicemistrza Turcji wyszli z opresji, triumfując 31:29.

Tyle szczęścia miejscowi nie mieli w kolejnej partii. Co prawda tym razem siatkarze trenera Meftuna szybciej przystąpili do ataku, obok Tui nieźle spisywali się Grozdanow z Klapwijkiem, jednak także i to nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Praktycznie na przestrzeni całej partii siatkarze obu ekip prowadzili grę punkt za punkt, jednak przy minimalnym prowadzeniu gości. W kluczowym fragmencie seta – identycznie jak w partii premierowej – Halkbank prowadził 21:19. I tym razem przyjezdni utrzymali odpowiedni poziom koncentracji. Nie bez znaczenia była dyspozycja podopiecznych Lorenzo Bernardiego w ataku. Tylko w tej części meczu siatkarze wicemistrza Turcji mogli się pochwalić 82-procentową skutecznością zagrań. Tak dobrze dla przyjezdnych nie układała się odsłona kolejna, tym razem na siatce brylowali miejscowi. Po niezłym początku seta w wykonaniu Michała Kubiaka i jego kolegów (8:7, 16:14) w szeregi Halkbanku wkradły się kolejne błędy własne, a potknięcia rywali wykorzystali gospodarze. Siatkarze Besiktasu brylowali w ataku, tylko w tej partii powstrzymując rywali na siatce czterokrotnie. Problemy ze skutecznością miał Kooy, w kontrach nie mylił się Tuia i tym razem miejscowi zbudowali kilkupunktowy dystans – 21:18. Mimo ambitnej walki goście nie zdołali już odwrócić losów seta, ulegając rywalom 22:25.

Mimo dość nierównej gry Halbank Ankara zdołał zatrzymać komplet oczek, wyjeżdżając z trudnego terenu z tarczą. Na sile nie traciły ataki Kubiaka i Le Roux, dzięki czemu utrzymując kontrolę, siatkarze wicemistrza Turcji dość pewnie triumfowali 25:21 i w całym meczu 3:1. Michał Kubiak na przestrzeni całego spotkania zdobył 16 oczek, przy 62-procntowej efektywności zagrań. Co prawda więcej punktów zdobyli Kooy (20) i Le Roux (17), jednak to polski przyjmujący był zawodnikiem najbardziej zaangażowanym w przyjęciu. Miejscowi najczęściej swoje serwisy kierowali właśnie w Polaka, w czterosetowym meczu Michał Kubiak przyjmował zagrywkę 40 razy, uzyskując noty w przyjęciu na poziomie 63%, a przy perfekcyjnym odbiorze – 43%.

Besiktas – Halkbank Ankara 1:3
(29:31, 21:25, 25:22, 21:25)

Besiktas: Arslan (5), Grozdanov (19), Ergun, Tuia (20), Klapwijk (13), Dunge (6), Karakaya (libero) oraz Uslu (1), Bozan, Alkan (libero), Akdeniz i Tanik
Halkbank: Kiyak (2), Kooy (20), Batur (11), Kubiak (16), Le Roux (17), Tekeli (6), Yesilbudak (libero) oraz Travica, Kayhan, Subasi, Cam i Dengin (libero)