Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > W Tunisie rozpoczęły się mistrzostwa świata kadetów

W Tunisie rozpoczęły się mistrzostwa świata kadetów

W stolicy Tunezji rozegrano pierwsze mecze mistrzostw świata kadetów. 20 zespołów w I rundzie turnieju rywalizuje w czterech grupach. W pierwszym dniu nieźle radziły sobie zespoły z Afryki – Egipt i Nigeria wygrały swoje mecze, przegrali tylko gospodarze z reprezentacją Kuby. Trzy z ośmiu meczów skończyły się tie-breakami, a cztery zespoły przystąpią do rywalizacji dopiero w czwartek.

W pierwszym spotkaniu grupy A reprezentacja Tajwanu zmierzyła się z Białorusią. Zespół z Europy dwukrotnie w tym meczu obejmował prowadzenie, jednak Azjaci a każdym razem doprowadzali do wyrównania, w czwartym secie rozbijając rywali do 13. Tie-break był jednak jednostronnym widowiskiem, w którym istnieli tylko Białorusini. Wygrali oni do 5 i zanotowali pierwszą wygraną w turnieju. Najskuteczniejszym siatkarzem zwycięskiego zespołu był Uladzislau Babkiewicz, który zdobył 22 punkty.

W drugim meczu tej grupy gospodarze grali z siatkarzami z Kuby. W drugim meczu tej grupy gospodarze grali z siatkarzami z Kuby. W pierwszym secie Tunezyjczycy jeszcze dotrzymywali kroku rywalom, przegrali jednak do 22. Kolejne dwie partie przebiegały już wyraźnie pod dyktando zespołu z Karaibów, który pewnie wygrał 3:0, obejmując prowadzenie w tabeli grupy A. 10 punktów dla reprezentacji Kuby zdobył w tym spotkaniu Jose Miguel Gutierrez Suarez. Na pierwszy swój mecz czekają jeszcze zawodnicy z Brazylii.

grupa A:
Tajwan – Białoruś 2:3
(15:25, 25:22, 16:25, 25:13, 5:15)
Kuba – Tunezja 3:0
(25:22, 25:14, 25:18)

W grupie B zacięty pojedynek stoczyły ze sobą reprezentacje Bułgarii i Włoch. Mecz świetnie rozpoczęli młodzi Azzurri od wygranego seta do 14, ale Bułgarzy wyrównali. Również po wygranym trzecim secie Włosi pozwolili rywalom doprowadzić do tie-breaka, ale decydująca partia należała już do nich. Bułgarzy w tie-breaku zdołali zdobyć tylko siedem punktów i musieli uznać wyższość przeciwników. 19 punktów dla zwycięskiego zespołu zdobył Alessandro Michieletto.

Świetnie mistrzowski turniej rozpoczęli Czesi, którzy nie dali żadnych szans swoim rówieśnikom z Kolumbii. Nasi południowi sąsiedzi na inaugurację pokonali rywali w trzech szybkich setach, nie pozwalając siatkarzom z Ameryki Południowej nawet zbliżyć się do granicy 20 punktów. Do zwycięstwa czeską drużynę poprowadził Petr Spulak, zdobywca 12 punktów. W czwartek w grupie B do walki włączą się również kadeci z Iranu.

grupa B:
Bułgaria – Włochy 2:3
(14:25, 25:21, 17:25, 25:22, 7:15)
Czechy – Kolumbia 3:0
(25:13, 25:16, 25:17)

Od zwycięstwa rywalizację w grupie C rozpoczęli siatkarze z Argentyny. Alibcelestes wygrali pierwszego seta z Meksykiem, rywale jednak doprowadzili do remisu. Dwa kolejne sety przebiegły już pod dyktando młodych Argentyńczyków, których do wygranej poprowadził Rodrigo Soria, zdobywca 12 punktów w tym spotkaniu.

Spore emocje były w drugim środowym meczu tej grupy, w którym Egipt zmierzył się z reprezentacją Niemiec. Niemcy po wygraniu pierwszego seta oddali inicjatywę rywalom i po chwili przegrywali już 1:2. Doprowadzili jednak do tie-breaka, wygrywając czwartą partię do 13. Egipcjanie ostatecznie rozstrzygnęli spotkanie na swoją korzyść, wygrywając decydującego seta po zaciętej walce 17:15 i to oni mają na koncie pierwszą wygraną. Świetny mecz rozegrał Abdelrahman Elhossiny Eissa, który punktował 20 razy. W grupie C występować będą również siatkarze z Japonii, którzy w środę pauzowali.

grupa C:
Meksyk – Argentyna 1:3
(21:25, 25:17, 14:25, 20:25)
Egipt – Niemcy 3:2
(17:25, 27:25, 25:17, 13:25, 17:15)

W grupie D oba spotkania pierwszego dnia zakończyły się w trzech setach. Amerykanie pokonali 3:0 reprezentację Dominikany, ale w drugim secie musieli się sporo napracować, wygrywając dopiero na przewagi 31:29. Pozostałe dwie partie przebiegały wyraźnie pod dyktando siatkarzy z USA. Liderem zwycięskiego zespołu był Alexander Knight, który zdobył 13 punktów.

Z trzysetowego zwycięstwa cieszyli się również młodzi Nigeryjczycy, którzy pokonali rywali z Korei Południwej. Tylko w pierwszym secie siatkarze z Afryki wygrali pewnie do 20, kolejne dwa rozstrzygała walka na przewagi, a Azjaci walczyli do końca, chociaż bezskutecznie. Nigerię do wygranej poprowadził Chinedu Pascal Ekechi, który w tym meczu zdobył 14 punktów. Na swój pierwszy mecz w grupie D czekają jeszcze Rosjanie.