Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Triumf Polek nad Czeszkami

Triumf Polek nad Czeszkami

W kolejnym etapie przygotowań do Volley Masters w Montreux polskie siatkarki udały się na mecze towarzyskie do Czech, gdzie zmierzyły się z gospodyniami. Biało-czerwone wygrały pierwsze spotkanie 3:1 (27:25, 25:21, 25:19, 19:25).

Drużyny zagrały mecz do trzech wygranych setów, a trenerzy umówili się także na jedną dodatkową partię. W pierwszych trzech odsłonach Polki zagrały bardzo dobrze, dzięki czemu były pewne zwycięstwa w meczu. Czwarty, dodatkowy set miał charakter szkoleniowy, a podopieczne Jacka Nawrockiego sprawdziły się w innym ustawieniu.

Partia inauguracyjna miała bardzo emocjonujący przebieg, a biało-czerwone wygrały ją ostatecznie na przewagi. Trener Nawrocki desygnował do gry Julię Nowicką, Agnieszkę Kąkolewską i Justynę Łukasik, a także Martynę Grajber i Natalię Murek. Na ataku tradycyjnie wystąpiła Malwina Smarzek, a piłki koleżankom dogrywała Maria Stenzel. Mimo trudności w przyjęciu Polkom udało się wypracować atak na poziomie blisko 40 procent, co dorównywało poziomowi prezentowanemu przez Czeszki. Ogromnym walorem w tej partii okazał się skuteczny blok, a siedem punktów zdobytych w tym elemencie zrobiło różnicę w najbardziej nerwowych momentach.

Drugi set wyglądał jeszcze lepiej. W mecz ewidentnie weszła Malwina Smarzek, która w poprzedniej odsłonie miała problemy z kończeniem akcji. W tej części spotkania polska atakująca skończyła 55 procent piłek, co przyniosło potrzebną stabilizację w ofensywie. Nawet jeśli problemy w ataku przytrafiły się naszym przyjmującym, to Julia Nowicka mogła swobodnie rozdzielać piłki między Smarzek a dobrze grające środkowe. Świetne zmiany robiła też Martyna Łukasik, która po dwóch setach miała na swoim koncie pięć z sześciu skończonych akcji. Dobrze pracowała też zagrywka biało-czerwonych, która skutecznie odrzucała rywalki od siatki i dawała bezpośrednie punkty. Dobra gra przyniosła efekt i to nasze siatkarki cieszyły się z kolejnej partii zapisanej na ich koncie.

Trzecia odsłona ponownie ułożyła się po myśli Polek. Dobrą jakość gry utrzymała Malwina Smarzek, a Martyna Łukasik dalej świetnie sprawdziła się w roli zmienniczki, zwiększając swoje statystyki do 88 procent! Swoje robił też polski blok, który przy zmiennie działającym tym elemencie po stronie czeskiej dawał naszym siatkarkom dodatkowe atuty. Swoje zrobiła też wypracowana już na samym początku przewaga punktowa (8:4), którą udało się utrzymać przez praktycznie całego seta (21:17). Końcówka partii w zupełności należała do Polek, które przypieczętowały zwycięstwo w spotkaniu.

Dodatkowy set miał charakter szkoleniowy. Trener Nawrocki wprowadził na parkiet młode zawodniczki, dając im czas na ogranie się. Tak więc na parkiecie mogliśmy oglądać Klaudię Alagierską, Magdalenę Damaskę i Julię Twardowską. Na boisku pozostała Maria Stenzel i Justyna Łukasik. Z kolei druga z sióstr Łukasik – Martyna otrzymała szansę gry w pełnym wymiarze. Gra przez całego seta prawdopodobnie trochę zestresowała młodą atakującą, która tę część meczu zagrała troszkę słabiej. Trzeba jednak oddać jej, że w roli zmienniczki spisała się znakomicie, dzięki czemu ma spory udział w końcowym wyniku spotkania. W ostatniej partii pierwszego sparingu średnia wieku po stronie polskiej wynosiła niewiele ponad 21 lat. Mimo przegranej w ostatniej partii nasze młode siatkarki zagrały naprawdę dobrze.

Czechy – Polska 1:3
(25:27, 21:25, 19:25, 25:19)

Polska: Nowicka, Kąkolewska, Łukasik J., Grajber, Smarzek, Murek, Stenzel (libero) oraz Alagierska, Łukasik M., Damaske, Twardowska, Łysiak (libero) i Wołodko
Czechy: Kossanyiova, Struskova, Havelkova, Smidova, Toufarova, Holaskova, Dostalova (libero) oraz Chevalierova (libero), Kopacova, Purchartova, Kohoutova, Valkova, Mlejnkova, Svobodova i Orvosova