Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Trenerzy młodzieży protestują przeciwko ograniczeniom

Trenerzy młodzieży protestują przeciwko ograniczeniom

fot. Joanna Gniadek

Nowy przepis mający ograniczyć grę młodszych zawodników w kategoriach junior i kadet wzbudził spore dyskusje w środowisku trenerów. Większość głosów jest przeciwnych temu ograniczeniu. Trenerzy ze Śląskiego Związku Piłki Siatkowej opublikowali list adresowany do prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej, w którym dzielą się swoimi wątpliwościami. Z naszych informacji wynika, że podobne listy powstają w innych województwach.

Przypomnijmy, w Terminarzu Rozgrywek Młodzieżowych na sezon 2018/2019 pojawił się przepis, ograniczający udział młodszych zawodników w rozgrywkach centralnych w kategorii junior i kadet do trzech zawodników w nadchodzącym sezonie i wykluczający takie przypadki w kolejnych sezonach. Przepis dokładnie ma brzmienie:W sezonie 2018/2019 (zgodnie z wytycznymi MSiT) w składzie zespołu od ćwierćfinałów do turnieju finałowego MP włącznie może być do 3 zawodników/zawodniczek o rok młodszych. W sezonie 2018/2019 w rozgrywkach wojewódzkich (do turnieju dodatkowego włącznie) dopuszcza się możliwość gry dla większej liczby zawodników/zawodniczek rok młodszych. Od sezonu 2019/2020 nie będzie już to możliwe.

Reakcja trenerów  wychowujących młode siatkarki i siatkarzy była natychmiastowa. Oto kilka wpisów pod naszym tekstem:

Gdyby chodziło tylko o zdrowie, to nie powinno się rozgrywać 6 meczów w ciągu 2,5 dni na TNO czy OOM. Równie niezrozumiałe jest ograniczenie wiekowe do 3 młodszych na tych imprezach, bo jest to promowanie przeciętnych, ale starszych i zamykanie możliwości pokazania pełnej siły kadr wojewódzkich. A ograniczenie na TNO do 10 (!!!) zawodniczek to już kompletna porażka. Absurd goni absurd. Lepsze jest wrogiem dobrego. Z dwojga złego już wolałbym, aby skończyć z tymi ograniczeniami wiekowymi i przyporządkować danego zawodnika do jednej grupy rozgrywkowej przed sezonem i pozwolić mu grać ze starszymi, jeśli posiada odpowiednie umiejętności tylko w wybranej kategorii, a nie skazywać młodszego wybitnego grajka odgórnymi przepisami na męczarnie wśród przeciętnych rówieśników. Rozważcie i wsłuchujcie się w zdania ludzi, którzy niejednokrotnie całe życie pracują z młodzieżą.

 

Do tej, zapewne tragicznej w skutkach, zmiany regulaminu przyczyniło się najpewniej lobby dużych klubów i SOS-ów, które mają ciągły problem z naborem. Zmiana nie ma nic wspólnego z promocją zdrowego trybu życia ani z podwyższeniem poziomu siatkarskiego młodzieży. Z jednej strony słyszymy narzekania, że młodzież ucieka do innych dyscyplin (zwłaszcza do piłki nożnej), a z drugiej budujemy kolejne bariery, przez co siatkówka, jako sport masowy, przestanie w Polsce funkcjonować.

 

Zdecydowana większość obecnych zawodników reprezentacji Polski mężczyzn grała w starszych kategoriach i między innymi dlatego miała szansę osiągnąć aktualny poziom. Decyzja może być bardzo niekorzystna nie tylko dla małych klubów, które są najważniejszym elementem całej układanki, ale i dla reprezentacji seniorów. Fatalna decyzja PZPS-u…

 

Kolejne katowanie siatkówki młodzieżowej przez ludzi, którzy o tym decydują, ale nie mają od lat albo nigdy nic z tym wspólnego. Gdzie są te wytyczne MSiT? Czy trenerzy są idiotami i nie wiedzą, ile zawodnicy mogą grać i w jakiej kategorii wiekowej? Przepis napisany na kolanie!!! O rok młodszy, czyli junior 2000 i tylko 3 zawodników 2001? może zagrać? Oni też są juniorami. Czy chodzi o tych samych 3 zawodników na cały sezon? Czy na jeden mecz? na jeden turniej finałowy o MP? PZPS zaczyna sam strzelać sobie w kolano takimi ruchami.

Nie brakowało również głosów pozytywnych, chociaż te były mniejszością:

Uważam, że dobrze się stało. Wreszcie „się policzymy”. Ciekawe, czy w kategorii juniorek uda się zebrać 16 zespołów, żeby 1/2 MP rozegrać. Wydaje mi się, że nie chodzi tu wcale o zdrowie siatkarzy (a przynajmniej nie przede wszystkim). MSiT chce prawdopodobnie sprawdzić, na co idzie kasa i czy liczby uczestników rozgrywek podawane przez zwąizki mają coś wspólnego z rzeczywistością.

Trenerzy jednak nie ograniczyli się tylko do komentarzy w internecie. Szkoleniowcy z województwa śląskiego wystosowali list do prezesa PZPS-u, stanowczo sprzeciwiając się wprowadzonym zmianom. List można przeczytać pod tym linkiem. Z naszych informacji wynika, że to nie jedyne pismo, jakie powstaje w ostatnich dniach, w innych województwach trenerzy również postanowili zabrać głos. Czy spowoduje to jakąś reakcję Polskiego Związku Piłki Siatkowej?

Twoim zdaniem ograniczenie udziału młodszych graczy w rozgrywkach wielu kategorii jest:

zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2018-09-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved