Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Trenerowi Argentyny odmówiono wjazdu do USA z powodu pobytów w Iranie

Trenerowi Argentyny odmówiono wjazdu do USA z powodu pobytów w Iranie

fot. fivb-org

Podczas gdy całe środowisko siatkarskie nad Wisłą emocjonowało się turniejem kwalifikacyjnym we Wrocławiu Argentynki walczyły o prawo udziału w igrzyskach  w Stanach Zjednoczonych.  Zawodniczki z Ameryki Południowej musiały grać te arcyważne spotkania bez swojego głównego trenera, Hernána Ferraro, który nie został wpuszczony do USA.

Zawodniczki z Argentyny o bilet na igrzyska walczyły w USA z reprezentantkami gospodarzy, Bułgarkami oraz zawodniczkami Kazachstanu. Ta sztuka im się nie udała, jednak będą miały jeszcze szansę na awans z turnieju kontynentalnego. Brazylijki zapewniły już sobie awans do Tokio, więc Argentynki będą miały ułatwione zadanie. Prawdziwą burzę wywołał jednak brak obecności w Stanach Zjednoczonych głównego trenera tego zespołu, Hernána Ferraro, który nie został wpuszczony do USA z powodu swoich poprzednich podróży do Iranu. Największe zdziwienie budzi fakt, ze jeździł do tego kraju także w celach służbowych, wcześniej był asystentem Julio Velasco i pojechał tam, żeby wziąć udział w spotkaniach organizowanych pod egidą FIVB. W turnieju kwalifikacyjnym do Tokio głównego trenera argentyńskiej kadry kobiet zastąpił jego asystent, Marcelo Silva.– Mam włoski paszport, więc nie potrzebowałem wizy. 10 lipca zacząłem starać się o pozwolenie (chodzi tutaj o system ETSA – przyp. red.), która zajmuje około 72 godziny. Nie odpowiedziano mi, spawa była w toku. Na formularzu pytają, czy wyjeżdżałeś do Iranu bądź Iraku. W końcu po kilku tygodniach odpowiedzieli mi, że potrzebowali więcej czasu z powodu moich pobytów w Iranie. Kiedy mnie zablokowali zacząłem się ubiegać o wizę w Argentynie, ale oni także mi powiedzieli, że potrzebowali więcej czasu z powodu moich podróży do tego kraju – powiedział  Hernán Ferraro w wywiadzie dla argentyńskiej agencji Telam.

Na koniec krótki komentarz od autora: Kiedy polityka miesza się do sportu, najczęściej nie kończy to się zbyt dobrze. Ludzie, którzy po prostu wykonują swoją pracę, nie powinni cierpieć z powodu konfliktów na tle politycznym. Większość, o ile nie wszystkie podróże trenera Ferraro do Iranu były związane z jego siatkarską pracą. Odmowa wjazdu do Stanów Zjednoczonych na pewno wpłynęła na drużynę. Oczywiście, Argentynki nie były faworytkami w starciu z gospodyniami a także z Bułgarkami. Wszystkie drużyny powinny mieć jednak zapewnione takie same warunki. Ten przypadek nie był odosobniony, męska reprezentacja Iranu już wcześniej miała problemy z wjazdem do USA. Uważam, że jeśli Amerykanie nie chcą/potrafią traktować wszystkich sportowców równo, bez względu na polityczne animozje, światowa federacja powinna zareagować. Powinniśmy przemyśleć, czy wobec takiego zachowania USA powinno zachować prawa do organizacji np. Final Six Ligi Narodów w 2020 i 2021 roku.

źródło: inf. własna, voleyplus.com, worldofvolley.com

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-08-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved