Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Tomasz Paluch: Chcemy podnieść prestiż I oraz II ligi

Tomasz Paluch: Chcemy podnieść prestiż I oraz II ligi

fot. Sylwia Lis-Dubiel

– Chciałbym bardzo, żebyśmy w końcu wprowadzili przynajmniej jeden zespół do I ligi. Są też takie przymiarki, aby w okresie trzech, czterech lat stworzyć zespół na PlusLigę lub Orlen Ligę. Plany wyglądają nieźle, ale teraz trzeba zacząć je realizować, a do tego potrzebni są ludzie – mówi członek zarządu PZPS-u, Tomasz Paluch, który odpowiedzialny będzie za sprawy związane z polskimi trenerami.

W czerwcu odbyły się wybory w Polskim Związku Piłki Siatkowej. Jego prezesem został Jacek Kasprzyk, a w zarządzie znaleźli się ludzie, którzy chcą rozwijać polską siatkówkę. Wśród nich jest prezes LZPS-u, Tomasz Paluch. Przez najbliższe lata jego głównym zadaniem będzie podnoszenie prestiżu i szkolenie polskich trenerów. – Już udało nam się zrobić coś, czego do tej pory nie można było osiągnąć, czyli utworzyliśmy nowy wydział – trenerski. We dwójkę ze Zdzisławem Gogolem będziemy robić wszystko, żeby podnieść rangę polskich trenerów. Mają oni niesamowity potencjał. Musimy go wykorzystać i w niego uwierzyć – powiedział Paluch. – Pierwszy raz się zdarzyło, że 30-40 trenerów zgłosiło się do nas, żeby pracować. Jesteśmy mile zaskoczeni, że jest taki odzew środowiska – dodał były szkoleniowiec akademików z Zielonej Góry, który wspomina nawet o utworzeniu szkoły polskich trenerów. – Jeszcze nie wiemy, jak będzie ona funkcjonowała, ale już widać, że jest na nią duże zapotrzebowanie. Będziemy więc zajmować się promowaniem i szkoleniem polskich trenerów oraz dobieraniem ich do odpowiednich kategorii wiekowych – zaznaczył.W związku chcą kłaść duży nacisk na szkolenie młodzieży, której coraz więcej garnie się do uprawiania siatkówki. Ponadto ważne będzie zwrócenie uwagi na niższe klasy rozgrywkowe, które do tej pory traktowane były po macoszemu. – Chcemy podnieść prestiż I oraz II ligi. Kluby z elity dają sobie radę, a my bardzo chcemy zaangażować się w rozgrywki niższego szczebla. Chcemy, żeby to szło w dobrym kierunku, a czas będzie działał na naszą korzyść – skomentował Paluch.

Od lat w województwie lubuskim nie ma klubu grającego w najwyższej klasie rozgrywkowej. Apetyt na to miał Zawisza Sulechów, który wygrał I ligę kobiet, ale nie został dopuszczony przez PLPS do gry w Orlen Lidze, co przełożyło się na jego upadek w kolejnym sezonie. Obecnie lubuskich ekip brakuje nawet na zapleczu elity, choć w najbliższych latach ma się to zmienić, a prezes LZPS-u snuje nawet odważne plany związane z tym, żeby Lubuskie miało swojego przedstawiciela w ekstraklasie. – Przymierzamy się do tego, żeby funkcjonowała III liga kobiet. W męskich rozgrywkach ma rywalizować 12, a może nawet 14 zespołów. Jeszcze nie wiemy, czy czasami nie podzielimy ligi wojewódzkiej na grupy, żeby ułatwić klubom funkcjonowanie. Chciałbym bardzo, żebyśmy w końcu wprowadzili przynajmniej jeden zespół do I ligi. Są też takie przymiarki, aby w okresie trzech, czterech lat stworzyć zespół na PlusLigę lub Orlen Ligę. Plany wyglądają nieźle, ale teraz trzeba zacząć je realizować, a do tego potrzebni są ludzie. Sam tego nie zrobię – zakończył Paluch.

źródło: inf. własna, Radio Zachód

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, inne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2016-06-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved