Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Taichiro Koga: Skupiam się na rozwoju umiejętności

Taichiro Koga: Skupiam się na rozwoju umiejętności

fot. parisvolley.com

Aluron Virtu Warta Zawiercie zainaugurował swój pierwszy sezon w PlusLidze. W meczu z mistrzami Polski – ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle beniaminek ligi zaprezentował się solidnie i urwał dużo bardziej utytułowanemu i doświadczonemu rywalowi seta. W barwach zawiercian zagrał pierwszy w historii polskiej ligi Japończyk – Taichiro Koga. 

Niewielu japońskich zawodników decyduje się grać w Europie. Pan z kolei występował już w Finlandii i we Francji, a teraz przed panem zmagania w Polsce. Z natury jest pan podróżnikiem?Taichiro Koga: – Tak, tego typu podróże są dla mnie normą. Oczywiście liga japońska nie jest jakąś bardzo słabą ligą, a dodatkowo jest też dobrze płatna, ale wolałem jednak sprawdzić się w rozgrywkach możliwie najlepszych. Moim głównym celem jest występ w igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2020 roku i to one motywują mnie do podejmowania jak największych wyzwań. Chcę jak najlepiej wykorzystać ten czas.

Wielu czołowych polskich graczy decyduje się jednak grać w azjatyckich ligach. Nie wolał pan występować w lepiej płatnych rozgrywkach japońskich niż w Aluron Virtu Warcie Zawierciu, który dopiero debiutuje w profesjonalnej lidze?

Jeśli ceniłbym sobie w pierwszej kolejności wysokie zarobki, rzeczywiście zostałbym u siebie w Japonii, gdzie moja płaca była dwukrotnie lub nawet trzykrotnie wyższa niż w Zawierciu. Tak jak wspomniałem, moim celem są igrzyska olimpijskie 2020 i naprawdę w tej chwili skupiam się przede wszystkim na rozwoju umiejętności.

Transfery super gwiazd do Japonii rzeczywiście poprawiają poziom tamtejszej ligi? Czy jednak chodzi tylko o pieniądze, a rozwój i promocja siatkówki są tylko pretekstem?

Myślę, że cześć z tych transferów pomogła nam podnieść jakość tego sportu w Japonii. Najlepszym przykładem jest kontrakt Michała Kubiaka, który jest naprawdę profesjonalnym siatkarzem z ogromną wiedzą i doświadczeniem. Ten przyjmujący wniósł do drużyny wiele dobrych i wartościowych rzeczy.

Na oficjalnej stronie Aluron Virtu Warty Zawiercia piszą o panu: „Taichiro uznawany jest za jednego z najlepiej rozgrywających libero na świecie”. Zgadza się pan z tą charakterystyką?

Sądzę, że umiejętności rozgrywającego są moją najmocniejszą stroną. Do 19. roku życia grałem na tej pozycji i posiadam spore umiejętności. Wydaje mi się, że to jest moja przewaga nad innymi graczami libero.

Urodził się pan w portowym mieście Sasebo w Nagasaki – kompletnie innym niż hutnicze Zawiercie. Jak odnajduje się pan na Śląsku?

Przyznam szczerze, że nie miałem jeszcze zbyt wiele czasu, by zwiedzić nowe miasto. Zawsze jednak wychodzę z założenia, że każde miejsce ma mnóstwo pozytywnych rzeczy i swoją historię. Jestem przekonany, że spędzę w Zawierciu dobry czas.

Co po przyjeździe do Polski było dla pana największą niespodzianką? 

To, że Polacy lubią mówić „cześć” do każdego, w każdym miejscu. (śmiech) To było dla mnie prawdziwym zaskoczeniem. Myślę, że spodoba mi się wasza kultura.

W jednym z wywiadów powiedział pan, że ceni sobie ludzi pozytywnych i bezpośrednich. Czy Polacy mają w sobie te cechy?

Myślę, że jesteście bardzo kontaktowym narodem. Lubicie rozmawiać i żartować. Ja osobiście jestem dość nieśmiały, więc sądzę, że taki kontakt z wami będzie dla mnie bardzo pouczający i potrzebny. (śmiech)

Jakie są pana pierwsze wrażenia na temat nowej drużyny?

Nasz klub chce się rozwijać nie tylko na boisku, ale nawet poza nim. Każdy moment w profesjonalnej lidze jest dla nas sporym wyzwaniem, a poprzeczka jest zawieszona naprawdę wysoko. Taka sytuacja pomaga mi być silnym psychicznie i nauczyć się ogromnej koncentracji. Jestem naprawdę szczęśliwy, że jestem częścią tej ekipy.

Rozmawiała: Anna Daniluk

źródło: plusliga.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-10-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved